Računovodja.com : trgovina | pridružite se! | članki | pomoč | forum  Preklopi na starejšo različico
PrijavaUstvarite nov uporabniški račun

Na prvo stran e-seminarja Tiskanje e-seminarja Dodaj vsebino na seznam priljubljenih vsebin Večje črke Manjše črke
Razširi 

Uvod

Pripravili smo e-seminar, v katerem so prikazani primeri, ki se nanašajo na interventno zakonodajo, od 13.3.2020 dalje. Možnih kombinacij izplačil plač v tem obdobju je veliko: redno delo, čakanje, bolniške, izolacije, karantene, dopusti, višja sila ... Poleg veljavnih določb “običajne” delovno pravne in davčne zakonodaje (ZDR-1, ZDavP-2, Zdoh-2, ZZVZZ, ZPIZ-2 …) je potrebno upoštevati tudi morebitne spremembe interventnih zakonov. Gradivo je pripravljeno po obdobjih veljavnosti posameznih zakonov.

V uvodnem delu bi pojasnili, da se gradivo nanaša na delodajalce, ki so plačniki davka in so dolžni oddati ustrezne REK obrazce. Obrazcev PNiPD, ki jih oddajajo delodajalci, ki niso plačniki davka po 58. členu ZDavP-2 (npr. diplomatsko-konzularno predstavništvo tuje države v RS) ne obravnavamo. Prav tako ne obravnavamo posebnosti, ki veljajo za javni sektor.

Sestavni del seminarja je tudi pripomoček za okviren izračun povprečnih prihodkov v excelu. V skladu z ZIUPOPDVE je Ministrstvo za finance pripravilo merila pri ugotavljanju sorazmernosti prihodkov v podzakonskem predpisu (Pravilnik: Uradni list RS, št. 28/2021 in Uradni list RS, št. 58/2021), ki se upoštevajo pri presoji vračanja sredstev za interventni ukrep čakanja na delo. Gre za merila sorazmernosti pri ugotavljanju znižanja prihodkov v letu 2020 v primerjavi z obsegom poslovanja v letu 2019. V dopolnjenem Pravilniku so med merili dodani tudi prihodki glede na povprečno število zaposlenih in glede na vrednost OS brez zemljišč. Upošteva se izračun, ki je za delodajalca ugodnejši.

Več o tem v gradivu – Pravilnik o merilih sorazmernosti.