Računovodja.com : trgovina | pridružite se! | članki | pomoč | forum  Preklopi na starejšo različico
PrijavaUstvarite nov uporabniški račun

Na prvo stran e-seminarja Tiskanje e-seminarja Dodaj vsebino na seznam priljubljenih vsebin Večje črke Manjše črke
Razširi 

1.2.1 Pogoji za delodajalce – upravičeni delodajalci
1.2.1.1 Pogoji za pridobitev pravice do nadomestila in oprostitve prispevkov

Pravico do delnega povračila nadomestila plače in oprostitve prispevkov lahko uveljavlja vsak delodajalec v RS, razen:

  • neposredni ali posredni uporabnik proračuna RS oz. proračuna občine, katerega delež prihodkov iz javnih virov je bil v letu 2019 višji od 70 %,
  • delodajalec, ki opravlja finančno ali zavarovalniško dejavnost, ki spada v skupino K po standardni klasifikaciji dejavnosti, razen delodajalcev, ki po SKD sodijo v skupino K, če imajo na dan 13.3.2020 do 10 zaposlenih (11 in več niso upravičeni) (ZIUPZEOP-A, velja od 13.3.2020)
  • tuja diplomatska predstavništva in konzulati, mednarodne organizacije, predstavništva mednarodnih organizacij ter institucije, organi in agencije EU v RS.

Delna povračila se nanašajo na plače in ne na druge prejemke, ki jih delodajalci izplačujejo.

Pravice do delnega povračila izplačanih nadomestil plače in oprostitve prispevkov ne more uveljavljati delodajalec:

  • ki ne izpolnjuje obveznih dajatev in drugih denarnih nedavčnih obveznosti v skladu z zakonom, ki ureja finančno upravo, ki jih pobira davčni organ, če ima neplačane zapadle obveznosti na dan vložitve vloge.

    FURS FAQ: Pravice do povračila izplačanih nadomestil plače ne more uveljavljati delodajalec, ki ima na dan vložitve vloge neplačane zapadle obvezne dajatve in druge denarne nedavčne obveznosti, ki jih izterjuje FURS. Podatke o izpolnjevanju pogojev bo FURS zavodu zagotavljal avtomatsko in zavezancu ne bo treba pridobiti potrdila. Lahko pa vsak poslovni subjekt preveri stanje svojih neplačanih obveznosti prek portala eDavki z vpogledom v knjigovodsko kartico. (eKarticaO – davki, prispevki in eKarticaC – carine, trošarine in nedavčne terjatve) (glejte tudi: Za katero obdobje lahko delodajalec uveljavlja oprostitev plačila prispevkov od izplačanih nadomestil plač? in Kako uveljavljam pravico do povračila nadomestila plače?).

    FURS FAQ: Šteje se, da delodajalec ne izpolnjuje obveznosti tudi, če na dan oddaje vloge ni imel predloženih vseh obračunov davčnih odtegljajev za dohodke iz delovnega razmerja za obdobje zadnjih petih let do dne oddaje vloge. Podatek ali je delodajalec predložil vse REK-1 obrazce za izplačilo plač v zadnjih 5 letih bo ZRSZ zagotavljal FURS. Do ukrepa ne bodo upravičeni delodajalci, ki niso izplačali plač in niso imeli obveznosti predložitve REK-1 obrazca in tudi delodajalci, ki so plače izplačali, pa davčnemu organu niso predložili REK-1 obrazca. Za namene izvajanja tega ukrepa se ne razlikuje med zavezanci, ki so plačo izplačali, pa niso predložili REK obrazcev, in tistimi, ki plač niso izplačali in niso bili dolžni predložiti REK obrazca (glejte tudi: Kako uveljavljam pravico do povračila nadomestila plače?).

  • če je nad njim uveden postopek stečaja.

    Glede prihodkov 2020/2019 pa za pridobitev pomoči zadošča ocena delodajalca. ZIUEOP-A je retroaktivno spremenil prihodkovni pogoj. O tem pišemo v naslednjem poglavju.

Kazalo | 1.2 Zaposleni, ki ne delajo iz razlogov na strani delodajalca (velja od 13.3.2020 do 31.5.2020) | 1.2.1 Pogoji za delodajalce – upravičeni delodajalci
1.2.1.1 Pogoji za pridobitev pravice do nadomestila in oprostitve prispevkov
| 1.2.1.2 Pogoji za zadržanje pravice – vračanje sredstev