Računovodja.com : trgovina | pridružite se! | članki | pomoč | forum  Preklopi na starejšo različico
PrijavaUstvarite nov uporabniški račun

Na prvo stran e-seminarja Tiskanje e-seminarja Dodaj vsebino na seznam priljubljenih vsebin Večje črke Manjše črke
Razširi 

7.6.4 Višina nadomestila

ZDUOP nas glede nadomestila napotuje na uporabo ZDR-1. Hkrati pa ZDUOP določa, da nadomestilo ne sme biti nižje od minimalne plače, ki je za leto 2021 določena v bruto višini 1.024,24 EUR.

V primeru čakanja na delo ima delavec po ZDR-1 pravico do nadomestila plače v višini 80 % osnove. Tudi med čakanjem je lahko nadomestilo plače 100 % in sicer v primeru praznika oz. dela prostega dni. Podobno je v primeru omenjenega »neprekinjenega« čakanja – če se delavec za do 7 koledarskih dni vrne na delo v posameznem mesecu, mu pripada plača. V teh primerih ZRSZ nadomestil ne povrne.

Izračun osnove je odvisen od okoliščin, v katerih je bil delavec pred čakanjem. 7. odstavek 137. člena ZDR-1 določa:

  • delavcu pripada nadomestilo plače v višini njegove povprečne mesečne plače za polni delovni čas iz zadnjih treh mesecev oziroma iz obdobja dela v zadnjih treh mesecih pred začetkom odsotnosti
  • če delavec v obdobju zaposlitve v zadnjih treh mesecih ni delal in je za ves čas prejemal nadomestilo plače, je osnova za nadomestilo enaka osnovi za nadomestilo plače v zadnjih treh mesecih pred začetkom odsotnosti.
  • če delavec v celotnem obdobju zadnjih treh mesecev ni prejel niti ene mesečne plače, mu pripada nadomestilo plače v višini osnovne plače, določene v pogodbi o zaposlitvi.

Višina nadomestila plače ne sme presegati višine plače, ki bi jo delavec prejel, če bi delal.

1.024,24 EUR < bruto nadomestilo (80 %) < bruto plača, če bi delavec delal

Obračun plače je predstavljen v primeru 20 in primeru 21.