Računovodja.com : trgovina | pridružite se! | članki | pomoč | forum  Preklopi na starejšo različico
PrijavaUstvarite nov uporabniški račun

Na prvo stran e-seminarja Tiskanje e-seminarja Dodaj vsebino na seznam priljubljenih vsebin Večje črke Manjše črke
Razširi 

3.3 Nadomestilo plač delavcem zaradi odrejene karantene in povračilo ZRSZ

Od 11. julija, ko je začel veljati ZIUPDV, je nadomestilo plače za čas odrejene karantene pod določenimi pogoji znova izplačano v breme države. Na višino nadomestila za karanteno vplivajo okoliščine zaradi katerih je posameznik napoten v karanteno.

Delavci, ki zaradi odrejene karantene v skladu z zakonom, ki ureja nalezljive bolezni[26], ne morejo opravljati dela, so upravičeni do nadomestila plače. Uvodoma pojasnimo, da ima » prednost« pred karanteno druga oblika upravičene odsotnosti z dela kot npr. dopust, bolniška, starševsko varstvo ipd. V času karantene torej lahko delavec koristi dopust in prejme nadomestilo plače kot mu pripada iz tega naslova, torej 100 %. V primerih skrajšanega delovnega časa iz naslova starševskega varstva, pokojninske ali zdravstvene zakonodaje, se nadomestilo plače zaradi karantene izplačuje v sorazmernem delu. V primerih skrajšanega delovnega časa po ZIUOOPE se obračuna nadomestilo za karanteno za polni delovni čas, če so za to izpolnjeni pogoji (delodajalec ne more organizirati dela na domu).

Pravico do povračila izplačanih nadomestil plače delavcem, ki zaradi odrejene karantene ne morejo opravljati dela, lahko uveljavlja delodajalec v skladu s predpisi, ki urejajo delovna razmerja, če izjavi, da ne more organizirati dela na domu za delavce, ki jim je bila odrejena karantena.

Delodajalec uveljavi pravico do povračila izplačanih nadomestil plače z vlogo, ki jo vloži v elektronski obliki pri ZRSZ v 30 dneh od pričetka odsotnosti delavca zaradi odrejene karantene. Povračilo nadomestila plače za ta primere bodo delodajalci lahko uveljavljali najdlje do 30. septembra 2020. Več o postopku uveljavljanja nadomestila je objavljeno na spletni strani ZRSZ. ZRSZ iz javnih sredstev povrne nadomestilo plače v celoti.

Če je delavcu odrejena karantena, prejema nadomestilo plače iz tega razloga za obdobje, za katero je bila odrejena karantena. Delavec mora v 3 delovnih dneh od odreditve karantene obvestiti delodajalca, da mu je bila odrejena karantena, in o razlogih, iz katerih mu je bila odrejena karantena. Velja tudi, da mora delavec v 3 delovnih dneh od prejema odločbe o odreditvi karantene to posredovati delodajalcu.


[26] Karantena je ukrep, s katerim se omeji svobodno gibanje in določi obvezne zdravstvene preglede zdravim osebam, ki so bile ali za katere se sumi, da so bile v stiku z nekom, ki je zbolel za kugo ali virusno hemoragično mrzlico (Ebola, Lassa, Marburg) v času njegove kužnosti. Karanteno odredi minister, pristojen za zdravje na predlog Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije. Zoper odločbo o odreditvi karantene ni pritožbe. (Zakon o nalezljivih boleznih (uradno prečiščeno besedilo) (Uradni list RS, št. 33/06)

Kazalo | 3.2 Skrajšan delovni čas - spremembe | 3.3 Nadomestilo plač delavcem zaradi odrejene karantene in povračilo ZRSZ | 3.3.1 Višina nadomestila plač delavcem zaradi odrejene karantene