Zadnje obvestilo:
Letna poročila za leto 2024 so javno objavljena (5.5.2025 14:16:00)
Zadnja novička:
16.4.2025 10:11:52 Vodenje evidence o izrabi delovnega časa od 23. 4. 2025
Najnovejši e-seminar:
Vzorec pogodbe o zaposlitvi za dopolnilno delo (e-gradivo) (6.5.2025 14:41:27)
IZPLAČILO REGRESA - ZAPOSLITEV 1.3.2025
PREDLOŽITEV DAVČNI KIR IN KPR POLEG OBRAČUNA DDV
Tolmačenje Kolektivne pogodba za družbe drobnega gospodarstva
Aktualno:
Koledar:
Mesečni koledarčki
Seznam poslovne programske opreme
Izračuni 2025
Obračun plače 2025
Opozorilo: Izračun trenutno deluje pravilno samo pri zneskih, višjih od minimalne osnove.
Izračun avtorskega honorarja 2025
Izračun za rezidente, zavarovane po 20. členu ZPIZ-2 (zavarovan za polni delovni čas), ter za rezidente, zavarovane po 18. členu ZPIZ-2.
Podjemna pogodba 2025
Obračun najemnine 2025
Fizična oseba odda nepremičnino pravni osebi.
Obračun študentskega dela 2025
Obračun začasnega ali občasnega dela upokojencev 2025
Izračun zamudnih obresti
Program omogoča izračun po konformni metodi in po linearni metodi.
Izračun pogodbenih obresti
Program omogoča izračun po poljubni obrestni meri.
Potni nalog (Excel)
Temeljnica (excel)
Temeljnica
M obrazci
Davčni obračun 2024>
Davčni obračun 2024
Excel obrazec DDPO 2024 (informativni pripomoček)
Excel obrazec DOHDEJ 2024 (informativni pripomoček)
AJPES
Video seminar
Gospodarske družbe
Samostojni podjetniki
Društva
Nepridobitne organizacije
Vpisano: 20.10.2015 15:26:09
Rubrika: Kmetijstvo Natisni
Kmečka gospodinjstva, ki so morala za leti 2014 in 2015 obvezno vstopiti v sistem ugotavljanja davčne osnove od dohodkov iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti - OKGD na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov oziroma dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov, zaradi preseženega prihodkovnega limita (nad 7.500 eurov povprečnega skupnega dohodka iz OKGD dveh zaporednih predhodnih davčnih letih), lahko le še do konca oktobra 2015 pri davčnem organu vložijo vlogo za izstop iz takšnega načina obdavčitve, ter tako z letom 2016 ponovno preidejo na sistem ugotavljanja davčne osnove iz OKGD na podlagi katastrskega dohodka (na podlagi KD in pavšalne ocene dohodka na panj). Navedeno pa ne velja za kmečka gospodinjstva, ki so v sistem ugotavljanja davčne osnove na podlagi knjigovodstva vstopila prostovoljno. Prav tako se ugotavljanje davčne osnove na podlagi knjigovodstva ohranja za vse dopolnilne dejavnosti na kmetiji in druge kmetijske in gozdarske dejavnosti, ki se opravljajo v takem kmečkem gospodinjstvu.
Novela Zakona o dohodnini (Uradni list RS, št. 55/2015 z dne 24. 7. 2015 - ZDoh-2P) je prinesla pomembne spremembe na področju obdavčitve dohodkov iz OKGD, o čemer je bila že objavljena novica Novosti na področju obdavčitve osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti. V nadaljevanju navajamo pomembna dejstva in okoliščine za tista kmečka gospodinjstva, ki se bodo odločila za izstop iz načina ugotavljanja davčne osnove na podlagi knjigovodstva oziroma za vrnitev na sistem ugotavljanja davčne osnove iz OKGD na podlagi KD.
Izstop kmečkega gospodinjstva iz sistema vodenja knjig in obdavčitve v okviru dohodka iz dejavnosti z 31. 12. 2015
Zavezanci - kmečka gospodinjstva, ki priglasijo ugotavljanje davčne osnove od OKGD na podlagi dejanskih prihodkov in dejanskih ali normiranih odhodkov, morajo v takem načinu obdavčitve vztrajati najmanj pet let. Ne glede na navedeno lahko v skladu s prehodno določbo 7. člena ZDoh-2P tista kmečka gospodinjstva, ki so morala z letom 2014 in 2015 obvezno vstopiti v sistem ugotavljanja dohodka iz OKGD na podlagi knjigovodstva, z letom 2016 preidejo nazaj na sistem ugotavljanja davčne osnove iz OKGD na podlagi KD (na podlagi katastrskega dohodka in pavšalne ocene dohodka na panj) – torej pred potekom petih davčnih let. To lahko storijo z vlogo na obrazcu Priloga 4 - v skladu z veljavnim Pravilnikom o obrazcih za priglasitev ugotavljanja davčne osnove od dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov oziroma dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov (Uradni list RS, št. 85/11 in 81/13 - Pravilnik).
Poudarjamo, da navedena izjema velja le za zavezance, ki so v sistem ugotavljanja dohodka na podlagi knjigovodstva z letom 2014 ali 2015 vstopili obvezno, ne pa tudi za tiste, ki so v tak način obdavčitve vstopili prostovoljno. Če se zavezanci, ki so morali v sistem vstopiti obvezno, za tako možnost izstopa ne bodo odločili oziroma priglasitve izstopa ne bodo vložili do 30. oktobra 2015, se zanje šteje, da so se prostovoljno odločili za sistem ugotavljanja davčne osnove na podlagi knjigovodstva, zato zanje ostaja v veljavi in v teku rok petih davčnih let, v katerih načina obdavčitve OKGD z dohodkom iz dejavnosti ne morejo spremeniti. Kmečka gospodinjstva, ki do konca oktobra 2015 ne bodo izkoristila možnosti izstopa iz sistema vodenja knjig, bodo to možnost lahko izkoristila šele po poteku petih davčnih let od začetka ugotavljanja davčne osnove na tak način.
Vpliv izstopa kmečkih gospodinjstev iz načina ugotavljanja dohodka na podlagi knjigovodstva in prehod na ugotavljanje davčne osnove iz OKGD na podlagi KD z letom 2016 ter davčne obveznosti
Izstop kmečkih gospodinjstev iz načina ugotavljanja davčne osnove iz OKGD na podlagi knjigovodstva oziroma prehod iz obdavčitve OKGD z dohodkom iz dejavnosti na sistem ugotavljanja davčne osnove iz OKGD na podlagi KD, se ne šteje za prenehanje opravljanja dejavnosti, zato za te primere ne veljajo določbe 51. člena Zakona o dohodnini – ZDoh-2. Za davčno leto 2015 morajo kmečka gospodinjstva predložiti enoten obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti še za vse svoje kmetijske dejavnosti (OKGD, dopolnilne dejavnosti na kmetiji, druge kmetijske in gozdarske dejavnosti). Predložijo ga kot redni letni obračun in ne kot obračun ob zaključku opravljanja dejavnosti. Za mesec december 2015 oziroma trimesečno obdobje oktober-december 2015, so ti zavezanci do 10. januarja 2016 še dolžni obračunati in plačati zadnji obrok predhodne akontacije dohodnine, v višini, kot izhaja iz obračuna za preteklo davčno leto.
1. Kmečko gospodinjstvo z enim nosilcem vseh kmetijskih dejavnosti
Zavezanec – nosilec kmečkega gospodinjstva za OKGD, ki je hkrati tudi nosilec za eno ali več dopolnilnih dejavnosti na kmetiji oziroma drugih kmetijskih in gozdarskih dejavnosti, lahko v okviru davčnega obračuna akontacije dohodnine in dohodnine za leto 2015 spremeni način ugotavljanja davčne osnove (ugotavljanje dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov ali dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov), ki ga bo v letu 2016 uporabljal zgolj še za dopolnilne dejavnosti na kmetiji ter druge kmetijske in gozdarske dejavnosti na kmetiji, za katere je še dolžan voditi knjigovodstvo. Ne glede na navedeno se predhodna akontacija oziroma akontacije dohodnine za davčno leto 2016 pri takem zavezancu izračuna v davčnem obračunu za leto 2015, ki zajema vse kmetijske dejavnosti, zato lahko zavezanec v primeru bistvenih odstopanj vloži vlogo za spremembo višine predhodne akontacije dohodnine med letom v skladu z 299. členom Zakona o davčnem postopku - ZDavP-2 (Uradni list RS, št. 13/11 – uradno prečiščeno besedilo, 32/12, 94/12, 101/13 – ZDavNepr, 111/13, 25/14 – ZFU, 40/14 – ZIN-B in 90/14). Vloga mora biti vložena najmanj 30 dni pred dospelostjo obroka predhodne akontacije. Lahko je vložena tudi sočasno z davčnim obračunom akontacije dohodnine in dohodnine za leto 2015, ki mora biti predložen najkasneje do 31. 3. 2016.
2. Kmečko gospodinjstvo z več različnimi nosilci kmetijskih dejavnosti
Če na sistem ugotavljanja davčne osnove iz OKGD na podlagi KD preide kmečko gospodinjstvo, v katerem so nosilci posameznih kmetijskih dejavnosti (OKGD, dopolnilne dejavnosti na kmetiji, druge kmetijske in gozdarske dejavnosti), različni člani, bodo morali z letom 2016 posamezni nosilci dopolnilnih dejavnosti na kmetiji ter drugih kmetijskih in gozdarskih dejavnosti na kmetiji, ki se bodo še opravljale, ponovno začeti ugotavljati dohodek na podlagi samostojnega knjigovodstva, ločeno za dejavnosti vsakega nosilca posebej. To pomeni, da posamezni nosilci teh dejavnosti za leto 2016 predložijo vsak svoj individualni davčni obračun. Glede na navedeno imajo ti nosilci možnost, da ohranijo način ugotavljanja davčne osnove, kot ga je imelo v preteklosti celotno kmečko gospodinjstvo ali pa se odločijo za spremembo tega načina (ugotavljanje dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov ali dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov) z davčnim letom 2016. Pri tem se za namene določanja omejitev za začetek ali nadaljevanje ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, uporabljajo podatki o dohodkih in zaposlitvah celotnega kmečkega gospodinjstva v preteklem letu oz. dveh zaporednih preteklih letih, v skladu z določbami 47. in 48. člena ZDoh-2. Prav tako morajo posamezni nosilci v letu 2016 začeti samostojno obračunavati in plačevati obroke izračunane predvidene predhodne akontacije oziroma akontacije dohodnine, kot izhaja iz pričakovanega rezultata dopolnilnih in/ali drugih kmetijskih in gozdarskih dejavnosti, ki jih opravljajo.
Za namene ustrezne določitve davčnih podatkov morajo zavezanci – nosilci dopolnilnih dejavnosti na kmetiji in drugih kmetijskih in gozdarskih dejavnosti (člani kmečkega gospodinjstva, ki v letu 2016 prehaja na način ugotavljanja davčne osnove iz OKGD na podlagi KD, davčnemu organu predložiti:
in sicer oboje najpozneje do 8. januarja 2016.
Zavezanci, ki se bodo z letom 2016 odločili za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, lahko izjavo predložijo tudi na obrazcu priglasitve - Obrazec 1, ki ga sicer uporabljajo zavezanci, ki začnejo z opravljanjem dejavnosti na novo. Obrazložen izračun predvidene davčne osnove, višino predhodne akontacije dohodnine in obrokov za leto 2016 pa predložijo na obrazcu davčnega obračuna akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti, z izpolnitvijo samo tistih postavk, ki so potrebne za ustrezen prikaz višine davčne osnove, predhodne akontacije oziroma akontacije dohodnine in obrokov. Vsi obrazci in dodatna pojasnila so dostopni na spletnih straneh FURS.
Dodajamo še, da to pojasnilo smiselno velja tudi za tista kmečka gospodinjstva, ki so v sistem vodenja knjigovodstva in obdavčitev OKGD z dohodkom iz dejavnosti vstopila prostovoljno, če se jim z 31. 12. 2015 izteče petletno obdobje takega načina obdavčitve, in če se bodo odločila za ponoven prehod v sistem ugotavljanja davčne osnove iz OKGD na podlagi KD z letom 2016.
Vir: FURS
Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj
Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon
E-pošta: Info | Webmistress