Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 10.5.2011 11:29:35

Obdavčitev dohodka po pogodbi o svetovanju

Rubrika: Davkiprint Natisni

Pojasnilo DURS, št. 4217-6258/2011-1, 20. 4. 2011

Zavezanec navaja, da želi poleg redne zaposlitve pri delodajalcu v Sloveniji, za družbo v Avstriji opravljati določena svetovalna dela. Zanima ga, kako se obdavčijo tako doseženi dohodki. Navaja, da ne opravlja samostojne dejavnosti in bo navedena dela opravljal kot fizična oseba. Sprašuje, ali kaj spremeni dejstvo, če transakcijski račun za nakazila plačil za opravljeno delo odpre v Avstriji. Zanima ga tudi, kako so tako doseženi dohodki obdavčeni v Avstriji.

Dohodki za opravljanje del, ki jih opisuje in so občasnega značaja, se z vidika Zakona o dohodnini – ZDoh-2 štejejo za dohodke iz drugega pogodbenega razmerja. Te dohodke je davčni zavezanec rezident dolžan napovedati že v medletni napovedi za odmero akontacije dohodnine, v kateri lahko uveljavlja tudi plačani davek v tujini. Ti dohodki se davčnemu zavezancu upoštevajo tudi pri odmeri dohodnine na letni ravni.

Podrobneje pojasnjujemo v nadaljevanju.

Glede na navedbe se zavezanec šteje za rezidenta Slovenije za davčne namene, kar pomeni, da je dolžan dohodnino plačevati od vseh svojih dohodkov, ne glede na to, kje jih doseže. V osnovo za dohodnino se mu tako vštejejo tudi dohodki, ki jih doseže pri tuji družbi, ne glede na to ali so ti dohodki nakazani na transakcijski račun v Sloveniji ali v tujini.

Dohodki za opravljena dela, ki so občasnega značaja in so opravljena po navodilih naročnika del, se skladno z Zakonom o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 13/2011 – UPB7) obravnavajo kot dohodki iz drugega pogodbenega razmerja, kot ga določa 38. člen tega zakona. Davčno osnovo od teh dohodkov predstavlja vsak posamezni dohodek, zmanjšan za 10 % normirane stroške. Poleg normiranih stroškov lahko zavezanec uveljavlja tudi dejanske stroške prevoza in nočitev, ki so mu nastali v zvezi z opravljanjem dela, če jih dokaže z dokazili.

Navedeni dohodki se zavezancu vštevajo v njegovo letno dohodninsko osnovo. Zavezanec, ki te dohodke dosega pri tujemu izplačevalcu dohodka, jih mora pri davčnem organu napovedati že med letom, na predpisanem obrazcu. Na podlagi napovedi davčni organ zavezancu odmeri akontacijo dohodnine od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja. Več pojasnil v zvezi s predložitvijo napovedi.

Obdavčitev tovrstnih dohodkov v Avstriji je odvisna od avstrijske davčne zakonodaje, tuji davčni organ pa je dolžan zaradi med državama pogodbenicama sklenjene Konvencije o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka in premoženja (Uradni list RS-MP, št. 4/98 in 22/06; v nadaljevanju: konvencija), upoštevati tudi določila te konvencije. Obdavčitev osebnih prejemkov ureja 15. člen konvencije, ki določa, da se lahko v primeru, če se zaposlitev opravlja v drugi državi pogodbenici, takšni honorarji obdavčijo v tej drugi državi. Ker je v teh primerih pravica do obdavčitve dohodka dana obema državama pogodbenicama (prednostno državi vira dohodka (Avstriji) in državi rezidentstva (Sloveniji)), se v državi rezidentstva prejemnika dohodka upošteva ustrezna metoda za odpravo dvojne obdavčitve, ki je določena s konvencijo (metoda navadnega odbitka). To pomeni, da se pri dohodkih, ki se v skladu s konvencijo lahko obdavčijo v Avstriji, odmerjena dohodnina v Sloveniji, zmanjša za znesek davka, plačanega v Avstriji, ki je enak davku, ki bi ga Slovenija sama odmerila od dohodka, doseženega v Avstriji.

V navedenem obrazcu za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja lahko zavezanci rezidenti Slovenije uveljavljajo tudi odbitek davka, plačanega v tujini.

Medletno upoštevanje v tujini plačanega davka pri odmeri akontacije dohodnine se ne prizna avtomatično tudi pri poračunu dohodnine na letni ravni. Davčnemu zavezancu se odbitek davka, plačanega v tujini, prizna pri izračunu in poračunu dohodnine na letni ravni samo, če uveljavlja odbitek davka, plačanega v tujini, tudi v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine oziroma v letni napovedi za odmero dohodnine.

Ključne besede:
DURS
pojasnilo DURS
pojasnila DURS
ZDoh-2
dohodnina
pogodba o svetovanju
Konvencija o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka in premoženja

Zadnji članki iz rubrike:

23.11.2023 13:40:32:
Predlog Zakona o minimalnem davku za večjo davčno pravičnost

14.11.2023 16:20:11:
Davek od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov

26.10.2023 19:22:50:
Izmenjava informacij in skupni nadzori z Davčno upravo Republike Srbske

5.9.2023 16:33:47:
Novosti zakonov o odpravi posledic poplav ter zemeljskih plazov na davčnem področju

5.9.2023 16:25:18:
Izteka se rok za odlog plačila davčnih obveznosti zaradi poplav

Najnovejši članki:

1.12.2023 14:32:35:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 (ZIUOPZP-A)

1.12.2023 14:25:57:
Poročilo o gibanju plač za september 2023

1.12.2023 12:27:21:
Ravnanje zavarovancev do prejema in po prejemu odločbe o začasni zadržanosti od dela

1.12.2023 12:22:16:
Obveščanje zavarovanih oseb o vključitvi v obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo

30.11.2023 16:00:57:
Postopek prisilne poravnave za malo gospodarstvo (e-gradivo)