Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 18.2.2008 7:57:04

Davčni obračun zavezanca iz 9. člena ZDDPO-2 (javni zavodi in društva)

Rubrika: Davkiprint Natisni

Pojasnilo DURS, št. 4200-8/2008, 7. 2. 2008

V zvezi z izpolnjevanjem davčnega obračuna za davek od dohodkov pravnih oseb za leto 2007 pri javnih zavodih in društvih, ki v skladu z računovodskimi predpisi sestavljajo izkaz prihodkov in odhodkov po vrstah dejavnosti, zavezanec navaja, da bo s sprejetjem Pravilnika o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti, ki prihodke iz pridobitne dejavnosti določa drugače, prihajalo do razlike med podatki po vrstah dejavnosti, ki bodo vpisani v izkazu poslovnega izida, in podatki v davčnem obračunu. Glede na to, da so se v preteklosti ti podatki medsebojno kontrolirali, izpostavlja vprašanje, ali se bodo take kontrole še izvajale in ali se bo zahtevalo kakšne posebne obrazložitve.

Odgovarjamo in pojasnjujemo:

Zavezanec po Zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb – ZDDPO-2 (Uradni list RS, št. 117/06) sestavi davčni obračun na obrazcu, ki ga je predpisal minister za finance s Pravilnikom o davčnem obračunu davka od dohodkov pravnih oseb (Uradni list RS, št. 46/07). Obrazec DDPO je vsebinsko strukturiran tako, da zavezanci (tudi zavezanci, ki so v skladu z 9. členom ZDDPO-2 oproščeni davka od nepridobitne dejavnosti) v skladu s splošno določbo 12. člena glede ugotavljanja davčne osnove v obrazcu najprej izkažejo prihodke in odhodke, ugotovljene v izkazu poslovnega izida, ki prikazuje prihodke, odhodke in poslovni izid na podlagi zakona in v skladu z njim uvedenimi računovodskimi standardi. Pomeni, da se neposredno iz izkaza poslovnega izida v davčnem obračunu upoštevajo vsi prihodki in odhodki, to je iz celotne dejavnosti zavezanca v davčnem obdobju. V obrazcu DDPO se ti podatki vpišejo pod zaporedno številko 1 oziroma pod zaporedno številko 5 (prihodki oziroma odhodki, ugotovljeni po računovodskih predpisih). Navedeni podatki se v obrazcu DDPO podrobneje ne razčlenjujejo, saj so priloga in sestavni del davčnega obračuna med drugim tudi podatki iz izkaza poslovnega izida, ki jih v skladu z Metodologijo za predložitev podatkov iz bilance stanja, izkaza poslovnega izida oziroma podatkov iz drugih ustreznih poročil, ki je priloga 3 Pravilnika o davčnem obračunu davka od dohodkov pravnih oseb, zavezanci iz prve do četrte točke metodologije predlagajo na predpisanih obrazcih organizaciji, pooblaščeni za obdelovanje in objavljanje podatkov (AJPES) .

V nadaljevanju obrazca DDPO se celotni prihodki in odhodki, kot so bili ugotovljeni v izkazu poslovnega izida v skladu z računovodskimi predpisi, ustrezno korigirajo (povečujejo oziroma zmanjšujejo) z upoštevanjem posebnosti kot jih določa ZDDPO-2. Zavezanci iz 9. člena ZDDPO-2 najprej v skladu s 27. členom tega zakona v zaporedni številki 2.1 izvzamejo prihodke od nepridobitne dejavnosti in obenem v zaporedni številki 6.1 izvzamejo dejanski ali sorazmerni del odhodkov, ki se nanašajo na nepridobitno dejavnost. Pri prvem načinu upošteva zavezanec dejanske podatke o prihodkih in odhodkih na podlagi tekočega vodenja ločenih evidenc za pridobitno in nepridobitno dejavnost, pri drugem načinu pa zavezanec iz celotnih prihodkov izloči prihodke, ki se nanašajo na pridobitno oziroma nepridobitno dejavnost, in nato v enakem razmerju razdeli tudi celotne odhodke. Po izvzemu prihodkov in odhodkov od nepridobitne dejavnosti pa navedeni zavezanci pri ugotavljanju davka od pridobitne dejavnosti upoštevajo vse druge posebnosti glede določanja davčne osnove.

V zvezi s Pravilnikom o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti (Uradni list RS, št. 109/07), ki ga je izdal minister, pristojen za finance, za namene ugotavljanja davčne osnove pri zavezancu iz 9. člena ZDDPO-2, je potrebno upoštevati, da gre v tem primeru za predpis, ki podrobneje ureja razmejevanje dohodkov, ki izvirajo iz opravljanja pridobitne ali nepridobitne dejavnosti, za davčne namene, to je za namene davčnega zakona, ki v določenem obsegu zasleduje druge namene in cilje kot na primer druga področna zakonodaja (kot primeroma zakonodaja, ki ureja društva, zavode in javne službe).

Ključne besede:
pojasnilo DURS
izkaz prihodkov in odhodkov po vrstah dejavnosti
vrste dejavnosti
DDPO
društva
zavodi
nepridobitna dejavnost

Zadnji članki iz rubrike:

18.3.2025 11:07:06:
Informacija zavezancem glede obveznosti ureditve rezidentskega statusa (1. izdaja, MAREC 2025)

15.2.2025 20:45:33:
Zakonske spremembe v letu 2025

12.2.2025 16:21:46:
Enostavno vlaganje vlog za izravnave in vračila preplačil davka

21.1.2025 15:01:48:
Poročanje kontrolnih podatkov o pridobitvah in odsvojitvah vrednostnih papirjev za primer zmanjšanja osnovnega kapitala družbe ob nespremenjeni količini vrednostnega papirja

8.1.2025 12:48:44:
Slovenski operaterji digitalnih platform morajo do 31. januarja sporočiti podatke Finančni upravi

Najnovejši članki:

14.3.2025 16:02:43:
Vlada sprejela predlog Zakona o gostinstvu, ki predvideva tudi regulacijo kratkoročnega najema

14.3.2025 15:28:20:
Upravno sodišče je potrdilo davčno izogibanje pri nakupu lastnih deležev

13.3.2025 13:55:00:
Obračun DDV pri lepotnih in estetskih posegih

12.3.2025 17:31:03:
Minimalna plača v letu 2025 (e-gradivo)

11.3.2025 17:22:47:
Spletni servis za sprejem KIR KPR

Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj

Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon

E-pošta: Info | Webmistress