Novinarska konferenca Statističnega urada RS o gibanju cen življenjskih potrebščin v letu 2008 ter o primanjkljaju in dolgu sektorja država v letošnjem 3. četrtletju in v obdobju od januarja do septembra 2008.
Vodja oddelka za statistiko cen življenskih potrebščin Mojca Maček, generalna direktorica urada Irena Križman in sekretar za nacionalne račune na SURS Andrej Flajs.
Merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, smo v decembru prav tako zabeležili deflacijo, in sicer v višini 0,7 odstotka.
Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedala vodja oddelka za statistiko cen življenjskih potrebščin Mojca Maček Kenk, je letošnja 2,1-odstotna inflacija najnižja doslej. Približno tako nizka je bila tudi v letu 2005, ko je znašala 2,3 odstotka. Lani smo v Sloveniji zabeležili inflacijo v višini 5,6 odstotka, leta 2006 pa 2,8 odstotka.
Blago se je decembra pocenilo za en odstotek, storitve pa so se v povprečju podražile za 0,3 odstotka. Med blagom se je blago dnevne porabe pocenilo za 1,5 odstotka ter poltrajno blago za 1,3 odstotka, medtem ko se je trajno blago podražilo (za en odstotek).
Po besedah Maček Kenkove so bile za december značilne številne pocenitve. Statistični urad je znižanje cen zabeležil v skupinah komunikacije (za 2,2 odstotka), stanovanje (za 2,1 odstotka), prevoz (za 1,9 odstotka), obleka in obutev (za 1,7 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,2 odstotka).
V skupini komunikacije so se najbolj pocenile telefonske storitve (za 2,3 odstotka), na znižanje cen v skupinah stanovanje in prevoz pa so tudi decembra najbolj vplivale nižje cene naftnih derivatov, je povedala Maček Kenkova. V prvi skupini so se tekoča goriva pocenila za 13 odstotkov, v drugi pa goriva in maziva za 9,2 odstotka.
V skupini stanovanje se je decembra najbolj podražila oskrba z vodo (za 1,5 odstotka), v skupini prevoz pa novi osebni avtomobili (za 2,4 odstotka).
Številni decembrski popusti so tudi letos vplivali na znižanje cen v skupini obleka in obutev. Oblačila so bila cenejša za 1,9 odstotka, obutev pa za 1,5 odstotka.
V skupini hrana in brezalkoholne pijače se je najbolj pocenilo sadje (za 4,2 odstotka), v skupini gostinske in nastanitvene storitve pa prenočevanje v hotelih (za 1,5 odstotka).
Skupno rast cen so najbolj znižale nižje cene naftnih derivatov (za 0,7 odstotne točke). Po 0,1 odstotne točke pa so k znižanju prispevale še nižje cene sadja, obleke in obutve ter telefonskih storitev.
V decembru so se cene najbolj zvišale v skupinah rekreacija in kultura (v povprečju za 1,4 odstotka), zdravje (za 1,2 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 0,5 odstotka) ter stanovanjska oprema (za 0,3 odstotka).
V letu 2008 so se najbolj zvišale cene v skupini gostinske in nastanitvene storitve (za 7,7 odstotka). Sledile so skupine zdravje (za 6,7 odstotka), stanovanjska oprema (za 6,5 odstotka), izobraževanje (za 6,1 odstotka), obleka in obutev (za 4,8 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 3,8 odstotka) ter rekreacija in kultura (za 3,6 odstotka). Cene v skupinah prevoz in komunikacije pa so se v tem letu znižale, in sicer za 5,4 oz. 4,3 odstotka.
K skupni rasti cen so v letošnjem letu največ prispevale višje cene v skupinah hrana in brezalkoholne pijače, stanovanjska oprema ter gostinske in nastanitvene storitve. Skupno rast pa so najbolj znižale nižje cene v skupinah prevoz ter komunikacije.
Avtor: STA