<<Nazaj na seznam novic
Premogovnik Velenje zaradi težav spremenil delovni koledar
Čas: 27.12.2008 9:37:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo
Velenje, 27. decembra (STA) - Premogovnik Velenje bo zaradi težav na zgodovinsko najdaljšem, 210-metrskem odkopu G2/B delovno leto sklenil šele 30. decembra, v zadnjih letih pa je z odkopom premoga končal že pred božičem. Glavni tehnični vodja rudnika Marjan Kolenc je v pogovoru z novinarji povedal, da na omenjenem odkopu trenutno ne dosegajo načrtovanih rezultatov.
Na odkopu G2/B so namreč po 16 delovnih dneh prešli na dolžino 192 metrov in na tej dolžini naj bi odkop deloval še 57 delovnih dni, pridobili pa naj bi okoli 350.000 ton premoga. Po oceni Kolenca jim preglavice povzroča zatesnjeno ustje dostavne proge, pojavilo se je tudi nekaj elektrostrojnih težav, poleg tega pa je na tem odkopu premalo zaposlenih.
Težave imajo tudi na odkopu Y, ki je šele konec novembra letos pričel dajati načrtovano proizvodnjo. Decembra je ta odkop napredoval le podkopno, brez pridobivanja premoga iz stropa. Kolenc upa, da bodo kmalu začeli pridobivati premog tudi s stropa. Ker na dan v tem odkopu dosegajo štiri reze in bodo s takšnim napredovanjem nadaljevali še nekaj časa, so morali zaradi spremenjenega plinskega stanja povečati zračenje in občasno odkop razplinjevati.
Omenjene težave so v Premogovniku Velenje povzročile velik primanjkljaj premoga, vendar Kolenc pričakuje, da bodo ta primanjkljaj, ki se je na odkopu Y nabiral že od poletja, do konca leta premostili. Vključili so namreč dodatne delovne dni, od septembra so bile delovne vse sobote, delali so tudi zadnji teden oktobra, ki je bil z letnim delovnim koledarjem predviden prost ter dodali delovne dni konec letošnjega decembra.
Kolenc predvideva, da bo konec leta proizvodnja za okoli 1000 tetra joulov nižja od načrtovane, zato bodo nekaj premoga prodali iz zaloge na deponiji, Holding Slovenske elektrarne pa bo odkupil 600 tetra joulov manj energije. "Tako večjega negativnega vpliva na poslovanje družbe ne bomo zabeležili. Odkopali bomo okoli 400.000 ton premoga manj, kot smo načrtovali, kar pomeni štiri milijone ton," je še dejal Kolenc.
Avtor: STA