<<Nazaj na seznam novic
Ekološki kmetje želijo ob vedno bolj razširjenih GSO ustrezno zaščito
Čas: 28.10.2004 11:32:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo
Ljubljana, 28. oktobra (STA) - Gensko spremenjeni organizmi (GSO) so tista nova stvarnost, ki bo najbolj vplivala na prihodnost ekološkega kmetijstva oziroma na njegov razvoj v Sloveniji in širše. Zato ekološki kmetje, ki GSO dojemajo kot nekaj nesprejemljivega, zahtevajo od države ustrezno pravno zaščito, je danes ob odprtju dvodnevnega ekosimpozija Alpe - Jadran z naslovom Ekološko kmetijstvo in gensko spremenjeni organizmi pojasnil predsednik Zveze združenj ekoloških kmetov Slovenije Boris Fras.
"Ekološki kmetje želimo biti zaščiteni. Zaščitili bi rade naše kmetije, kajti mislimo, da so evolucijski procesi v naravi dovolj smeli, da so ustvarili take organizme, ki jih pridelujemo danes, da nam ni potrebno posegati v njihovo gensko strukturo," je med drugim poudaril Fras in dodal, da se GSO razširjajo predvsem zaradi želja velikih, zlasti ameriških koncernov po večjih dobičkih. Večina potrošnikov, pa tudi kmetov, meni Fras, GSO zaradi skrbi za varnost ljudi in okolja namreč ne želi.
Slovenski ekološki kmetje bi radi imeli podobne pravne mehanizme za zaščito ekoloških kmetov, kot jih ima avstrijska Koroška. "Želimo, da nas vlada maksimalno zaščiti, istočasno pa v okviru pobude ekološke regije Alpe - Jadran, kot regije brez GSO, želimo, da postane ta regija v evropskem prostoru prepoznavna predvsem po ekološkem kmetijstvu, pa tudi kot meddržavna regija brez uporabe gensko spremenjene hrane," je še pojasnil Fras. Taka regija bi po njegovih besedah v prihodnosti žela velika uspehov tudi na področju turizma.
V uvodnem delu simpozija, na katerem sodeluje okrog 120 udeležencev iz Slovenije, Avstrije, Italije in drugod, je spregovoril tudi vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere. Skupna kmetijska politika EU po njegovih besedah vsebuje kar nekaj ukrepov za podporo ekološkemu kmetijstvu, ki se je v zadnjih desetletjih v uniji močno razširilo. Reforma skupne kmetijske politike pa je še povečala pomen okoljskih vidikov kmetijstva.
Poleg tega je Evropska komisija letos sprejela tudi akcijski načrt za razvoj ekološkega kmetijstva. Pri tem je Fouere poudaril, da morajo politični programi, ki so usmerjeni k trajnostnemu razvoju, iti v takšni smeri, da bodo zadovoljili želje potrošnikov po varni in zdravi hrani. Komisija zato ob vedno bolj razširjeni uporabi GSO želi omogočiti potrošnikom in kmetom resnično možnost izbire. Tako uvaja strog sistem sledljivosti in označevanja proizvodov. Fouere je ob tem še dejal, da se konkretni predpisi in ukrepi glede zaščite ekološkega kmetijstva oblikujejo na ravni držav.
Simpozij, ki ga organizirata Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije in Inštitut za trajnostni razvoj, se je po uvodnih nagovorih nadaljeval z dvema tematskima sklopoma. V prvem se udeleženci simpozija seznanjajo s soobstojem, biotsko varnostjo in semenskim materialom, drugi, popoldanski tematski sklop, pa je namenjen monitoringu, označevanju in potencialnim vplivom GSO na okolje in zdravje ljudi.
V petek bo na vrsti tretji tematski sklop, v okviru katerega bodo predstavljeni politični sklepi ter stanje v Sloveniji in ekoregiji Alpe - Jadran. V okviru tega sklopa bosta spregovorila tudi kmetijski minister Milan Pogačnik in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Peter Vrisk.
Avtor: STA