<<Nazaj na seznam novic
MID: VeriSign je z nepreverjenimi informacijami Sloveniji povzročil škodo
Čas: 28.10.2004 13:39:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo
Ljubljana, 28. oktobra (STA) - Na ministrstvu za informacijsko družbo (MID) menijo, da je sicer uveljavljeno podjetje VeriSign z objavo omejenih in nepreverjenih informacij glede varnosti spletnih transakcij Sloveniji povzročilo škodo in ji s tem zmanjšalo ugled v mednarodnih strokovnih krogih. Prav tako je načelo zaupanje domače javnosti v elektronsko poslovanje nasploh. V sredo prejeto uradno pojasnilo, ki ga je ministrstvo v začetku septembra zahtevalo od VeriSigna, namreč ne odpravlja dvoma v verodostojnost podatka o deležu goljufivih spletnih transakcij, ki ga v letošnjem julijskem varnostnem poročilu za Slovenijo omenja VeriSign.
Ministrstvo ugotavlja, da se je podjetje pri raziskavi omejilo izključno na transakcije uporabnikov svojih spletnih storitev, pri čemer je zanemarilo njihov tržni delež v posamezni državi. Zato je rezultat nujno napačen in izkrivljen, menijo na ministrstvu in dodajajo, da VeriSign posredno priznava, da njihova analiza temelji na subjektivni percepciji njegovih uporabnikov in na njihovih lastnih domnevah, ne pa na objektivnih podatkih, ki bi dokazovale goljufivost določene transakcije.
Ob tem na ministrstvu še poudarjajo, da tudi pojem goljufivost v poročilu ni opredeljen, podjetje VeriSign ga ni opredelilo tudi v svojem odgovoru, so sporočili z ministrstva za informacijsko družbo. Slednje je, kot je znano, 3. septembra podjetju VeriSignu prek slovenskega veleposlaništva v ZDA posredovalo poziv za pojasnilo o dejstvih, ki so v VeriSignovem četrtletnem varnostnem poročilu privedli do uvrstitve Slovenije med države z velikim deležem goljufivih spletnih transakcij.
VeriSign v odgovoru, ki so ga na ministrstvu prejeli v sredo, navaja, da še naprej verjame v verodostojnost svojih podatkov. Pojasnjuje tudi, da so pri pripravi poročila upoštevali skupno število transakcij, ki so jih procesirali uporabniki njegovih spletnih storitev, in jih nato primerjali s številom transakcij, ki so jih prav ti uporabniki opredelili kot goljufive. Pri tem so kot merila upoštevali identifikacijo ukradenih številk kreditnih kartic, skladnost dostavnih in poštnih naslovov ter spremljanje izvora plačila.
Natančnejših podatkov o tehnikah analize in številu uporabnikov, ki predstavljajo slovenski vzorec, podjetje VeriSign v svojem odgovoru ne navaja, saj jih je opredelilo kot poslovno skrivnost in jih zato ne želi razkriti, so še sporočili z ministrstva. Podjetje jih je obvestilo tudi o tem, da se Slovenija v naslednjem varnostnem poročilu, ki bo izšlo novembra, gotovo ne bo pojavila med prvimi desetimi državami po deležu goljufivih spletnih transakcij.
Avtor: STA