<<Nazaj na seznam novic
Šušteršič: Razlike med "staro" in "novo" vlado na področju strategije razvoja Slovenije so le delno vsebinske
Čas: 28.10.2004 18:01:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo
Ljubljana, 28. oktobra (STA) - Slovenija je relativno dobro razvita država z uspešnimi rezultati tranzicije, vendar so za preboj med najboljše potrebni odločni in temeljiti ukrepi na področjih, kjer imamo največje razvojne slabosti. Prav te ukrepe pa zajema Strategija razvoja Slovenije, ki je v fazi javne razprave. Temu bo sledila priprava osnutka glede na pripombe, nato določanje ciljev in prioritet z novo vlado. Razlike med "staro" in novo" vlado glede razvoja Slovenije so le delno vsebinske, in sicer na področju privatizacije, razvoju malih podjetij, konkurence, trgu dela, je ob današnji predstavitvi strategije na seji upravnega odbora Gospodarske zbornice Slovenije dejal direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj Janez Šušteršič.
Po Šušteršičevih besedah so cilji, zapisani v strategiji celoviti, dosegljivi in uresničljivi. Za izvedbo pa bodo potrebna štiri področja soglasja, in sicer na področju učinkovitejše uporabe znanja, učinkovite države, reforme socialne države in integracije ukrepov.
Člani odbora, ki ga sestavljajo nekateri vidni slovenski gospodarstveniki, so strategijo podprli, navedli pa so tudi nekaj pripomb. Med drugimi je v strategiji premalo opredeljen razvoj branž v Sloveniji, predvsem smernice, kaj razvijati in kam prodajati, na nekaterih področjih pa je vsebina strategije premalo jasna. Gospodarstveniki so tudi opozorili na povsem neprimeren davčni sistem, med drugim tudi na področju davčnih postopkov in davkov na plače. Ta zakon je eden izmed tistih, ki jih je vlada prehitro sprejela, in sicer brez prave ocene njegovega vpliva na gospodarstvo, so menili.
Davčni sistem v Sloveniji je povsem neustrezen, saj ne privablja investicij, ampak celo stimulira odliv kapitala v tujino. Slovenija bi pri nekaterih rešitvah s področja davčne zakonodaje morala upoštevati izkušnje nekaterih drugih držav, ki jim je v razmeroma kratkem času uspelo privabiti veliko več tujih investicij kot Sloveniji. Med drugimi so predstavniki gospodarstva navedli Slovaško, Češko, Poljsko, pa tudi Nizozemsko.
Odbor je državo okrcal tudi zaradi davčne zakonodaje pri obdavčevanju pretežnih deležev v podjetjih, ki je po njegovem mnenju prestrog. Taki ukrepi destimulirajo nadaljnjo privatizacijo, kar ni dobro za sama podjetja. Zaradi tega se je upravni odbor skupaj z vodstvom GZS odločil, da pravni službi zbornice naloži, da ta pregleda možnosti za sprožitev ustavnega spora na ta zakon.
Odbor je strategijo kot pomanjkljivo označil pri področju delovno-pravne zakonodaje, razvoju konkurenčnejšega finančnega sektorja, poleg tega pa po njihovem mnenju tudi ne predvideva reforme zavoda za zaposlovanje.
Avtor: STA