<<Nazaj na seznam novic
Odločitev o obveznem članstvu v GZS je sprejel zakonodajalec
Čas: 28.10.2004 18:34:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo
Ljubljana, 28. oktobra (STA) - Kritične pripombe na delo Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) so naravna posledica javnosti dela zbornice, vendar imajo kritike v zadnjem času značilnosti grobih in pavšalnih napadov na delovanje posameznih organov oz. zbornice kot celote. Rdeča nit kritik je predvsem dejstvo, da je članstvo v GZS in s tem tudi članarina obvezna, temu pa se pridružujejo še različni drugi očitki, med drugimi tudi o neuspešnem zastopanju gospodarstva v odnosu do države. Pri mnogih očitkih gre za poenostavljene in enostranske kritike, glede obveznega članstva pa je pomembno dejstvo, da je sedanja organiziranost GZS posledica odločitve zakonodajalca in ne odločitve vodstva ali zaposlenih v GZS, je na seji upravnega odbora GZS dejal predsednik zbornice Jožko Čuk in dodal, da trenutna debata o GZS ni debata o članarinah, ampak gre za orodje nekih drugih interesov, v prvi vrsti, da se moč gospodarskega lobija zmanjša.
Argumenti, ki so zakonodajalce vodili k odločitvi o obveznem članstvu v zbornici so temeljili na presoji vsebinskih prednosti in koristi, ki jih ima takšna organiziranost gospodarstva. Tehtno je tudi dejstvo, da ima gospodarska zbornica že 150-letno tradicijo in da so podobno organizirane zbornice v mnogih evropskih državah, tudi v slovenskih najpomembnejših zunanjetrgovinskih partnericah, je dejal Čuk in ob tem dodal, da argumenti, ki so vodili k sedanjemu načelu organiziranja zbornice kot javnopravne ustanove in s tem k načelu obveznega članstva, niso mogli kar naenkrat izgubiti svoje teže.
Povsem legitimna pa so vprašanja, kakšna naj bo organiziranost in družbena vpetost gospodarstva, kako bo nanj vplivalo politično odločanje o zakonskih in sistemskih okvirih v Sloveniji in Evropi. Prav zaradi tega je popolnoma legitimna razprava o zbornični organiziranosti, ki pa mora biti nujno vsebinska, z jasno analizo vseh posledic posameznih odločitev. V GZS z veseljem spodbujamo razpravo o organiziranosti zbornice, o učinkovitosti in načinu dela organov zbornice in njenih strokovnih služb, vendar je potrebna in upravičena naša zahteva, da se razprava preseli iz polja poenostavljenih pavšalnih kritik na realne vsebinske argumente, je poudaril predsednik GZS.
Člani odbora so podprli obvezno članstvo v zbornici, saj se po njihovem mnenju le tako lahko zagotovi politična in druga neodvisnost zbornice. Zbornica med drugim predstavlja tudi vez gospodarstva z vlado. So se pa člani odbora zavzeli za znižanje stroškov zbornice in njeno preoblikovanje. Med drugimi naj bi zbornica še bolj pomagala podjetjem pri prodoru na tuje trge.
Čuk je upravnemu odboru predstavil dela, ki potekajo v zbornici, posebej pa se je ustavil pri zahtevah Sindikata novinarjev Sloveniji in minuli stavki novinarjev. Kot je dejal, imajo novinarji legitimno pravico izrazit svoje težave, vendar je med njimi pretežen del takšnih, ki jih GZS ne more rešiti, kar je na sestanku s sindikatom in drugimi zainteresiranimi tudi povedal. Tu gre predvsem za ureditev statusa novinarjev, licence in podobno, za kar je pristojna vlada oz. posamezna resorna ministrstva.
Avtor: STA