Novinarska konferenca Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) o aktivnostih zbornice v odhajajočem letu, o načrtih za prihodnost in o nekaterih aktualnih temah v kmetijstvu.
V.d. direktorja KGZS Igor Hrovatič, predsednik KGZS Ciril Smrkolj in predstavnik za odnose z javnostmi pri KGZS Robert Peklaj.
Smrkolj je prepričan, da bo morala vlada storiti več na področju prestrukturiranja kmetij (usmeritev v oblike proizvodnje, ki so tržno bolj zanimive), na področju povečevanja produktivnosti teh, na segmentu pridelave in trženja ter skrajšati tržne poti od njive do mize. Obenem pričakuje več sredstev za prenos znanja na člane zbornice ter za krepitev svetovalne službe.
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije bo imela skupaj z vsemi zavodi leta 2009 na voljo skoraj 30 milijonov evrov sredstev, kar vključuje sredstva zborničnih prispevkov, sredstva iz proračuna in izvirne tržne prihodke. Smrkolj, ki funkcijo predsednika opravlja profesionalno, je upravičen do mesečne bruto plače v višini 4202 evra.
Po Smrkoljevih besedah bo 15-odstotno zmanjšanje prispevka za članstvo v zbornici pomenilo 310.000 evrov manj sredstev za zbornico, vendar naj bi to zmanjšanje finančnih sredstev poskušali pridobiti skozi druge projekte, in sicer skozi javne razpise Slovenije in EU.
"V letu 2009 bomo delali na tem, da pričakovanja naših članov zadovoljimo v večji meri, izboljšamo dostopnost storitev za člane zbornice, delamo na projektu kartica zaupanja in projektu zavarovanj v kmetijstvu, ki naj bi ga izpeljali skupaj z ministrstvom, vlado in zavarovalnicami," je izpostavil delo v prihodnjem letu.
Smrkolj je Agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja ocenil kot enega od stebrov izvajanja ukrepov kmetijske politike v Sloveniji. Pričakuje, da bo izvajanje uredb čim bolj poenostavljeno in bolj življenjsko, ter da bodo imeli svetovalci zbornice večji dostop do informacij agencije.
Prejšnji predsednik Peter Vrisk bo po Smrkoljevih besedah v začetku prihodnjega leta pozvan k podpisu primopredaje, saj naj ta ne bi bila še v celoti izvedena. Ob tem je Smrkolj izpostavil, da ima zbornica trenutno privarčevanih 592.000 evrov, samo za sanacijo stavbe zbornice na Celovški 135 v Ljubljani pa naj bi potrebovali 1,5 milijona sredstev.
Avtor: STA