<<Nazaj na seznam novic
Kranjski Iskraemeco z novim vodstvom
Čas: 19.12.2008 17:42:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo
Kranj, 19. decembra (STA) - Dosedanji izvršni direktor kranjskega Iskraemeca je iz osebnih razlogov podal odstopno izjavo, ki so jo predstavniki lastnikov tudi sprejeli. Od danes pa do imenovanja novega izvršnega direktorja tako podjetje vodi petčlanski upravljalni odbor. Ob tem načrti za prihodnje leto ostajajo nespremenjeni in predvidevajo hitro rast in pozitiven izid.
V novem upravljalnem odboru, ki je odgovoren upravnemu odboru in zavezan k dobremu in učinkovitemu vodenju družbe, so Bahaa Abdullah, Boštjan Jevšenak, Doaa Fahmy, Franc Kuhar in Vinko Ribnikar. Ti bodo izvajali odobren strateški in poslovni načrt za leto 2009, so danes sporočili iz podjetja, kjer zagotavljajo, da člani odbora predstavljajo skupino strokovnjakov z odličnim poznavanjem lokalnega in globalnega trga naprav in sistemov za merjenje.
Predsednik upravnega odbora Ahmed El Sewedy je ob zamenjavi vodstva družbe poudaril, da kljub Šteharnikovemu odhodu v prihajajočem letu pričakujejo uspešno poslovanje. Družba je namreč že v letošnjem letu dosegla ključno pozicijo na področju pametnih števcev v evropskem merilu, kjer narekuje smernice razvoja omenjenih proizvodov. "Zaradi uspešnega letošnjega poslovanja v letu 2009 v Iskraemecu načrtujemo hitro rast na večini področij delovanja, v strateškem načrtu podjetja pa napovedujemo prihodke v višini 97 milijonov evrov in pozitiven poslovni izid," je pojasnil.
Ni pa predstavnik egiptovskega lastnika spregovoril o tem, kakšna bo usoda zaposlenih na področju proizvodnje mehanskih števcev. Že leto dni je namreč jasno, da bo novi lastnik ta del proizvodnje preselil iz Kranja v Egipt, kjer gradi novo tovarno. Ta bo kljub nekaterim zapletom predvidoma zgrajena v prvi polovici prihodnjega leta in tedaj naj bi v Kranju delo izgubilo vseh 370 do 400 zaposlenih na tem programu, razen če v podjetju ne bodo uspeli s povečanjem proizvodnje elektronskih števcev del zaposlenih premestiti.
Vendar po poročanju današnjih Financ naložbam v Kranju kaže slabo, zato ni videti možnosti, da bi zaposlene s proizvodnje mehanskih števcev prezaposlili na druga delovna mesta v Iskraemecu. Po najnovejših načrtih, naj bi proizvodnjo mehanskih števcev v Kranju zaprli s 1. marcem in tedaj naj bi na cesti ostali okrog 370 zaposlenih.
O tem so nekaj slišali tudi že zaposleni v Iskraemecu, ki pa s strani vodstva uradno o tem niso bili seznanjeni. Sekretar Iskraemecovega sindikata Marko Roškar je za STA pojasnil, da nimajo nobenih konkretnih novih informacij o zmanjšanju števila zaposlenih in da jim je bilo nazadnje rečeno, da se bo veliko število delavcev lahko prezaposlilo na program elektronskih števcev.
"Vodstvo nas ni nič seznanilo o tem, kaj se bo dogajalo, predvideno pa je, da naj bi imeli še pred novim letom sestanek na to temo," je povedal Roškar in dodal, da že kar nekaj časa poslušajo o odpuščanju. Zavedajo se, da je program indukcije nerentabilen in da ga bodo zmanjšali oziroma v Kranju popolnoma ukinili.
To je tudi glavni problem, medtem ko naj zaradi same gospodarske krize dodatnih zmanjševanj števila delovnih mest ne bi bilo. Vodstvo je zaposlenim na prejšnjih sestankih zagotovilo, da naj bi bila za Iskraemeco kriza celo poslovna priložnost in ne grožnja, saj bodo natančne meritve energentov v obdobju krize še pomembnejše.
Časnik Delo pa danes razkriva sumljive posle pri državni prodaji Iskraemeca egiptovskim lastnikom. V prodajo naj bi bilo vpleteno tudi podjetje Juridicom Anstalt, ki naj bi pogojevalo nakup kranjske tovarne pri morebitnih kupcih s predhodnim vplačilom 5,7 milijona evrov na račun v Liechtensteinu. Pri tem se postavlja vprašanje, ali so bila milijonska vplačila zasebnim družbam odločilna pri prodaji Iskraemeca, ki jo je novembra lani za dobrih 38 milijonov evrov kupila družba El Sewedy Cables.
V Slovenski odškodninski družbi, ki je bila do prodaje največja lastnica Iskraemeca, so danes zagotovili, da niso sodelovali z nobenimi zunanjimi posredniki, svetovalci ali odvetniškimi pisarnami in so vse postopke izpeljali sami s svojimi strokovnimi službami. Pri tem naj bi sledili načelom transparentnosti in najvišjih poslovnih standardov.
Tudi v Kapitalski družbi nimajo podatkov o kakršnihkoli stikih z omenjenimi pravnimi osebami ter svetovalci. O konkretno izvedenih postopkih prodaje pa je potrebno vprašati osebe, ki so postopke takrat vodile, opozarjajo v družbi.
Avtor: STA