Poslanec Andrej Vizjak (SDS).
Arhiv STA
"Od napovedanega božično-novoletnega paketa je nastala neka skromna vrečica, ki po moji oceni gospodarstvu ne bo prinesla tistih učinkov, ki jih pričakuje in ki jih je slovensko gospodarstvo potrebno," je dejal nekdanji gospodarski minister, ki sicer pozdravlja vladno napoved dokapitalizacije SID Banke in povečanja rezervnega sklada Podjetniškega sklada Slovenije.
Pač pa so v SDS "zelo razočarani", da se vlada ni pozitivno opredelila do predlogov prejšnje vlade in jih zagovarja tudi SDS. Tu gre za ponovno uvedbo davčne olajšave za investicije v opremo in neopredmetena osnovna sredstva, povečanje davčne olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj ter znižanje davka na dohodek pravnih oseb.
Ker so prepričani, da vladni ukrepi niso dovolj, so se v SDS odločili, da v DZ vložijo predlog sprememb treh zakonov - zakona o dohodnini, o izvrševanju proračunov RS za leti 2008 in 2009 ter zakona o davku na dodano vrednost. Sprememba slednjega predvideva skrajšanje roka za vračilo preplačanega DDV s 60 na sedem dni po predložitvi obračuna DDV. Na 10 dni bi se rok skrajšal tudi tistim zavezancem, ki zaradi pretežnega izvoza blaga oziroma dobav znotraj EU v zaporednih obračunih DDV izkazujejo presežek DDV in imajo v veljavni ureditvi ta rok določen na 30 dni.
Pri zakonu o izvrševanju proračuna predlagajo skrajšanje plačilnih rokov neposrednih proračunskih uporabnikov. Za obveznosti za investicijske odhodke naj bi se plačilni rok skrajšal s 60 dni na 15 dni, za vse druge obveznosti pa se skrajša s 30 dni na 15 dni. To bi po Vizjakovih besedah vplivalo tudi na plačilno disciplino cele verige podizvajalcev.
Ena poglavitnih rešitev predloga novele zakona o dohodnini pa je dvig meje prihodkov davčnega zavezanca z naslova opravljanja dejavnosti z 42.000 evrov na 100.000 evrov, da lahko pri ugotavljanju davčne osnove naslednjega davčnega leta zahteva upoštevanje normiranih odhodkov.
Predlagajo tudi dopolnitev pogoja za upoštevanje normiranih odhodkov, ki pravi, da davčni zavezanec ne sme zaposlovati delavcev, da lahko pri upoštevanju davčne osnove zahteva upoštevanje normiranih odhodkov. V SDS predlagajo, da poleg tistih zavezancev, ki ne zaposlujejo delavcev, zahtevajo upoštevanje normiranih odhodkov tudi tisti zavezanci, ki zaposlujejo enega delavca.
Ob tem je Vizjak dejal, da so njihovi predlogi ukrepov dodatni k tistim, ki jih je sprejela vlada v četrtek. "Imajo pa drugačno sporočilo - ciljajo na tista podjetja, ki so razvojno naravnana, ki imajo prostor za nadaljnji razvoj, ga pa ne bodo izkoristila, če ne bodo imele svežih spodbudnih ukrepov," je povedal.
Na vprašanje, zakaj teh ukrepov ni sprejela že prejšnja vlada, je Vizjak dejal, da se razmere hitro spreminjajo, s tem pa tudi potrebe po določenih ukrepih. Se pa Vizjak ob tem sprašuje, zakaj vlada ni stopila v stik s socialnimi partnerji bolj odločno na temo morebitnega odloga ali zamrznitve sistema plač v javnem sektorju. "Tu je paradoks - ta nov sistem naj bi namreč veliko stal, pa nihče ni z njim zadovoljen. Glede na iz meseca v mesec bolj zaostrene razmere je to vprašanje na mestu," pravi poslanec.
Avtor: STA