Združenje delodajalcev Slovenije.
Arhiv STA
Kot je v sporočilu za javnost zapisal generalni sekretar ZDS Jože Smole, bo predlogom, ki jih je vlada danes predstavila na seji Ekonomsko socialnega sveta, moral v najkrajšem možnem času slediti nabor ukrepov, ki bodo posegli tudi v obstoječo zakonodajo na delovnopravnem in davčnem področju, hkrati pa je nujno prestrukturiranje in zmanjšanje javnih izdatkov.
Na ZDS ocenjujejo, da je bilo na današnji seji Ekonomsko socialnega sveta v točki o ukrepih za blažitev gospodarske krize soglasje doseženo le smislu, da ukrepe potrebujemo nemudoma, medtem ko ima združenje "generalne" pripombe okrog vsebine posameznih predlogov.
ZDS meni, da bi bilo znižanje prispevne stopnje za pokojninsko zavarovanje, ki ga podpira vseh pet delodajalskih organizacij, edini ukrep, ki bi bil transparenten, enostaven, nediskriminatoren do podjetij in ki bi lahko učinkoval že s 1. januarjem 2009.
Glede vladnega predloga o subvencijah za krajšanje polnega delovnega časa v ZDS ocenjujejo, da je še nejasen, težko izvedljiv in nepredvidljiv. Zato bo ZDS ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, ki bo predlagatelj interventnega zakona o krajšanju polnega delovnega časa, še danes poslalo svoje pisne pripombe in dopolnitve.
Med drugim v ZDS opozarjajo, da po vladnem predlogu ukrep subvencioniranja krajšanja polnega delovnega časa ne bo veljal za podjetja, kjer ni organiziran reprezentativni sindikat, takšnih podjetij pa je v Sloveniji prek 80 odstotkov. Opozarjajo tudi na to, da so subvencije vezane na dogovor s sindikatom, da delodajalec ne bo odpuščal iz poslovnega razloga in hkrati ne bo izplačeval dobička, kar ni v skladu z zakonom o gospodarskih družbah, pogodbami o participaciji zaposlenih na dobičku in individualnimi pogodbami poslovodstva.
Prav tako opozarjajo, da ukrep ne predvideva rešitve za podjetja, ki so že bila prisiljena vpeljati krajši polni čas od 40 ur tedensko, opozarjajo pa tudi na veliko nevarnost arbitriranja, saj bo ta ukrep po izjavah ministrstva za delo potreboval še dodatna navodila v obliki podzakonskega akta.
Avtor: STA