<<Nazaj na seznam novic
Po ocenah nove študije v Sloveniji okrog 430 medvedov
Čas: 19.12.2008 15:24:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo
Ljubljana, 19. decembra (STA) - V Sloveniji je bilo konec leta 2007 s 95-odstotno zanesljivostjo od 394 do 475 medvedov, pri čemer povprečna vrednost znaša 434, je razvidno iz analize medvedov, odvzetih iz narave, in genetsko-molekularnih raziskav populacije medveda, ki so jo danes predstavili na Agenciji RS za okolje (Arso).
Omenjeno analizo, ki jo je naročil Arso, je izvedel oddelek za biologijo na ljubljanski biotehniški fakulteti v sodelovanju z Lovsko zvezo Slovenije in Zavodom za gozdove Slovenije. Celotna raziskava je potekala od maja 2007 do oktobra letos.
Pri analizi so uporabili molekularno genetsko metodologijo, ki je razmeroma nova, a hitro se razvijajoča, izkušnje z njo iz bližnje preteklosti pa so na voljo tudi v slovenskem prostoru, je pojasnil raziskovalec z ljubljanske biotehniške fakultete Ivan Kos.
V okviru vzorčenja, ki je potekalo od septembra do decembra 2007, so zbrali 1057 vzorcev. Gre predvsem za iztrebke medvedov, iz katerih so nato izolirali DNK in dobili genotipe medvedov. Vsak genotip je unikaten, kar pomeni, da če se v dveh vzorcih pojavi isti genotip, gre za isti osebek. Tri četrtine vzorcev so nabrale lovske družine, slabo četrtino pa zavod za gozdove. Poleg tega je analiza zajela tudi vzorce tkiva 26 v času vzorčenja odstreljenih medvedov.
Na podlagi vzorcev so raziskovalci razločili 354 različnih medvedov, s pomočjo matematičnega modeliranja pa so nato ocenili, koliko medvedov so v vzorčenju zgrešili in nato na ta način prišli do ocene dejanskega števila medvedov.
V okviru analize, ki se je v enem delu dotaknila tudi prehrane medvedov, so sicer opazili, da so lokalne gostote medvedov po posameznih območjih pogojene s trenutnimi prehranskimi razmerami, poleg tega so ugotovili, da ima slovenska populacija medvedov visoko stopnjo genetske raznolikosti oziroma vitalnosti.
Kot je že uvodoma pojasnil direktor Arsa Silvo Žlebir, ima agencija kar nekaj opravka z medvedi kot zavarovano živalsko vrsto, saj med drugim izplačuje odškodnine za škodo, ki jo povzročijo živali zavarovanih vrst. Pomemben obseg dela na tem področju predstavljajo tudi upravni postopki in izdajanje ostalih dovoljenj na področju varstva živalskih in rastlinskih vrst, na primer dovoljenja za poseg v populacijo prosto živečih zavarovanih vrst živali, piše na spletni strani agencije.
"Dela s tem je kar nekaj in zato je naša želja, naloga, da to področje čim bolj poznamo, da je upravljanje s populacijo medvedov v Sloveniji čim boljše, čim bolj korektno," je povedal Žlebir in pojasnil, da je zato že pred nekaj leti prišlo do pobude za izdelavo študij, ki bi še bolj osvetlile to področje.
Po besedah Inge Turk iz sektorja za ohranjanje narave na Arsu je doslej v Sloveniji obstajala samo ena ocena o obsegu populacije medvedov v Sloveniji, in sicer ocena Zavoda za gozdove Slovenije, ki štetje oziroma opazovanje medveda izvaja na stalnih števnih mestih. Po tej oceni je v Sloveniji od 500 do 700 medvedov.
Tej metodi sta se zdaj pridružili še dve novi. Ena je v uvodu predstavljena genetska metoda, drugo pa povzema analiza odvzetih rjavih medvedov iz narave na podlagi starosti, določene s pomočjo brušenja zob, raziskovalca Klemna Jerine, prav tako z biotehniške fakultete, ki pa je danes zaradi nepričakovane odsotnosti Jerine niso uspeli predstaviti. Tudi to analizo je naročil Arso.
Turkova upa, da bosta ti dodatni analizi tako Arsu kot ministrstvu za okolje in prostor omogočile "lažje in bolj kakovostno odločanje" na področju upravljanja populacije medvedov. Kos ob tem izpostavlja, da dosedanje upravljanje z medvedom ni bilo slabo, medtem ko nova, znanstveno-empirična raziskava dviguje stopnjo zaupanja v upravljanje z medvedom tudi širše znotraj evropske in svetovne skupnosti.
Poleg tega pa je v izvajanju še telemetrično spremljanje medvedov. Z odlavljanjem medvedov in opremljanji s telemetričnimi ovratnicami so začeli oktobra - do konca novembra sta dve odlovni ekipi, ki jo vodita strokovnjaka iz Zavoda za gozdove Slovenije, uspeli ujeti 13 medvedov, od katerih so jih 12 opremili z ovratnicami, piše na spletni strani www.medvedi.si .
Avtor: STA