<<Nazaj na seznam novic
Kmetijsko gozdarska zbornica zahteva odstrel volkov
Čas: 19.12.2008 15:32:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo
Ljubljana, 19. decembra (STA) - Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS)protestira proti počasnemu ukrepanju okoljskega ministrstva pri preprečevanju in odpravljanju škode po volku. Strategija za upravljanje z volkom namreč še vedno ni sprejeta, čeprav se pripravlja že od leta 2006, so danes sporočili iz KGZS.
Zaradi sedemkratnega povečanja škod v zadnjih treh letih se KGZS ne strinja s predlogom Zavoda za varstvo narave Slovenije, ki za leto 2009 ne načrtuje odstrela volka. KGZS zato zahteva, da se takoj ukrepa in začne z upravljanjem populacije volka. Pri tem pa naj se upošteva težek položaj rejcev, ki že opuščajo rejo, opozarjajo v zbornici.
Kljub prizadevanjem rejcev za večjo zaščito svojih živali s postavitvijo električnih mrež okrog pašnikov, vgradnjo dodatnih žic v električno ograjo, namestitvijo pastirskih psov na pašnike ter zapiranjem ovc preko noči se škode iz leta v leto povečujejo. Po navedbah KGZS kmetje naredijo vse, kar je v njihovi moči, in je zato napočil čas, da začne ukrepati tudi država. Rejci zaradi vsakodnevnih pokolov živali že obupujejo in izgubljajo voljo do kmetovanja. V kolikor se bo ta trend nadaljeval, je pašna živinoreja na teh območjih zapisana propadu. Gmajne se bodo ponovno zaraščale in povečala se bo požarna ogroženost, so prepričani v kmetijski zbornici.
V praksi pa se je pokazalo, da volk ter drobnica nikakor ne moreta obstajati drug ob drugem. Zaradi tega je po mnenju KGZS nujno določiti prioritete v prostoru. Za določena območja je treba določiti, ali se bo celotna območja prepustilo zaraščanju ter rejcem ponudilo trajne odškodnine, ali pa se bo populacija volka zmanjšala in se ga ne bo nadalje širilo izven območja velikih zveri, določenega za medveda.
Kmetje po prepričanju kmetijske zbornice ne morejo pristati na nadaljnje povečevanje škod ter širjenje volka izven območja njegovega tradicionalnega pojavljanja. Po mednarodni Bernski konvenciji o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva smo zavarovane vrste sicer dolžni ščititi tudi v Sloveniji, vendar se lahko, če prihaja do resne škode, poseže v populacijo.
Ministrstvo za okolje in prostor lahko ob pojavljanju škod na območju odobri izredni odstrel, ki pa je največkrat neuspešen, saj lahko volk dnevno preteče tudi več kot 50 kilometrov. Volk je za lov težavna vrsta, saj je preživel celo sistematično iztrebljanje zadnjih nekaj stoletij. Skoraj polovica mladih volkov v prvem letu sicer pogine, vendar je prirastek populacije ob veliki ponudbi hrane kljub temu velik. Tako se volk hitro širi v kraje, kjer ga doslej ni bilo in povzroča vedno večje število škodnih dogodkov.
Avtor: STA