Novinarska konferenca Gorenja s predstavitvijo ocene letošnjega poslovanja in gospodarskega načrta za leto 2009
Predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac in članica uprave Mirjana Dimc Perko
Skupina Gorenje naj bi letos ustvarila 1,33 milijarde evrov konsolidiranih prihodkov od prodaje, kar je za 3,2 odstotka več kot lani. Letošnji poslovni izid iz poslovanja pa je porasel za dva odstotka na 36,9 milijona evrov. Matična družba naj bi imela letos 767 milijonov evrov prihodkov, lanski pa so znašali 831,2 milijona evrov. Čisti dobiček krovne družbe je glede na lanskega porasel za 1,8 odstotka na 13,4 milijona evrov.
Kot je pojasnil Bobinac, so glede na svojo konkurenco kljub težavam v zadnjem četrtletju letos poslovali boljše. Poudaril je, da so v Ukrajini letos tržni delež s sedem odstotkov povečali na osem odstotkov in na tem trgu letna prodaja znaša okrog 75 milijonov evrov. Na Hrvaškem se Gorenje sooča s splošno likvidnostjo, v Srbiji pa je družba letos prodala več kot 300.000 različnih gospodinjskih aparatov.
Ker je srbski dinar letos zdrsnil za 14 odstotkov, je to pustilo posledice tudi na letošnje poslovanje skupine Gorenje. Na Danskem je prodaja Gorenja upadla za 30 odstotkov, v Franciji pa imajo težave s konkurenčnostjo. Težave so zaznali tudi v Rusiji, kjer jim je njihov največji kupec odpovedal naročila, saj mu ruske banke niso odobrile posojilo za plačilo carine. Čeprav na Češkem družba Mora Moravia posluje dobro, je negativen tečaj češke krone vplival na poslovni izid skupine Gorenje.
Po mnenju prvega moža Gorenja je bilo poslovni načrt za leto 2009 v nepredvidljivih gospodarskih razmerah težko pripraviti. Kljub temu pa skupina Gorenje prihodnje leto načrtuje enake prihodke kot letos, čisti dobiček pa naj bi znašal 15,6 milijona evrov. Tudi v letu 2009 bo najbolj pomemben program kuhalnih aparatov, v okviru katerega načrtujejo proizvodnjo 3,2 milijona tovrstnih aparatov, letos pa bodo proizvedli skupno 3,8 milijona aparatov. Sicer pa bo načrtovana proizvodnja v Gorenja v letu 2009 nižja za devet odstotkov.
Bobinac je prepričan, da se bo v letu 2009 bila bitka za denar, zato bodo skušali zagotoviti skoraj 62 milijonov evrov prostega denarnega toka, ki ga bodo namenili zmanjšanju zadolženosti. Vodstvo Gorenja je delavcem že predstavilo projekt uvedbe 36-urnega delovnika, ki naj bi začel veljati s 1. januarjem prihodnje leto, vendar dogovor o tem še ni podpisan.
V skladu s tem se bodo plače delavcev v proizvodnji znižale za 10 odstotkov, uprava Gorenja pa je že sprejela sklep, da se ji plača zmanjša prav tako za 10 odstotkov. "Pričakujem, da se bo likvidnost v Sloveniji čim prej izboljšala. Cene naših izdelkov bomo dvignili za dva odstotka, vendar na trgih, kjer bo to možno," je dejal prvi mož Gorenja.
Opozoril je, da je družba pripravila kar 10 scenarijev za blažitev posledic finančne krize, v primeru drastičnih sprememb pa bodo poslovanje revidirali vsako četrtletje. Skupina Gorenje naj bi imela v letu 2009 11.231 zaposlenih, letos pa zaposluje 11.556 delavcev. Po zagotovilih Bobinca večjih odpuščanj delavcev ne bo.
"Naš cilj je biti čim bolj prilagodljiv na vseh stroškovnih postavkah. Upad cen surovin na svetovnih trgih se še ne čuti, vendar bodo v drugi polovici prihodnjega leta ti učinki že vidni. Gorenje je letos dobro optimiralo nabavo materialov za proizvodnjo, stroške materiala in storitev pa bomo znižali za 3,2 milijona evrov," pravi Bobinac.
Dodal je tudi, da bodo tržni deleži znova začeli naraščati leta 2010, likvidnostna sredstva pa Gorenje ne bo uporabljalo za nakup delnic v sklad lastnih delnic.
Uprava Gorenja se je odločila, da bo v prihodnosti njeno notranje in zunanje komuniciranje še bolj proaktivno, odprto in transparentno.
Na vprašanje, kako poteka sestavljanje oklepnih vozil Patria, je Bobinac odgovoril, da poteka po načrtih. Glede odnosov s Hrvaško in morebitnega bojkota slovenskih izdelkov pa je prvi mož Gorenja obe državi pozval, da "umirita žogico", saj se bo v nasprotnem situacija poslabšala.
Avtor: STA