<<Nazaj na seznam novic
POPRAVEK: Sanader ostro nasprotuje pozivom k bojkotu slovenskega blaga
Čas: 19.12.2008 11:09:00
Kategorija: Evropska unija / Slovensko gospodarstvo
Zagreb, 19. decembra (STA) - Drugi stavek drugega odstavka današnje vesti se pravilno glasi "Ko bomo jutri (v prihodnosti) za isto mizo s članicami Nata in EU, se zagotovo do Srbije ne bomo obnašali na način, kot se Slovenija obnaša do Hrvaške" (in NE v petek), je po četrtkovem srečanju s predstavniki hrvaških parlamentarnih strank poudaril Sanader.
Vest se v celoti pravilno glasi:
Sanader ostro nasprotuje pozivom k bojkotu slovenskega blaga
Hrvaški premier Ivo Sanader je v četrtek izrazil odločno nasprotovanje pozivom k bojkotu slovenskega blaga na Hrvaškem, ki so se zaradi slovenske blokade pogajanj Zagreba z Brusljem pojavili na svetovnem spletu. "Vsak poziv k bojkotu slovenskega blaga je nesprejemljiv," je dejal Sanader.
Čeprav je jasno, da Slovenija blokira Hrvaško na poti v EU, se Hrvaška ne bo maščevala sosedom, je poudaril hrvaški premier. "Ko bomo jutri (v prihodnosti) za isto mizo s članicami Nata in EU, se zagotovo do Srbije ne bomo obnašali na način, kot se Slovenija obnaša do Hrvaške", je po četrtkovem srečanju s predstavniki hrvaških parlamentarnih strank poudaril Sanader.
Hrvaški dnevnik Večernji list medtem poudarja, da bojkot ni rešitev, in da je pomembno, da razum prevlada nad čustvi. "Bojkot nakupa slovenskih izdelkov, npr. v Mercatorju, bi zagotovo vplival na dobiček podjetja. Mnogim Hrvatom bi to pomenilo zadovoljstvo. A če bi se pokazalo, da je preveč delavcev v Zagrebu, Splitu ali Zadru, se na zavodu za zaposlovanje ne bodo znašli Slovenci, temveč Hrvati," ocenjuje Večernji list.
"Za razliko od dosedanjih političnih prepirov, bi lahko najnovejši politični spor med Slovenijo in Hrvaško vplival na gospodarske odnose sosednjih držav, ki so tradicionalno povezane," pa ocenjuje današnji Jutarnji list in izpostavlja, da sta Slovenija in Hrvaška medsebojno med glavnimi gospodarskimi partnerji, ko gre za blagovno menjavo in neposredne investicije, slovenski državljani pa so leta in leta na čelu tujih gostov, ki prihajajo na počitnice na Hrvaško.
Hrvaška gospodarska zbornica (HGK) je objavila, da je blagovna menjava med Hrvaško in Slovenijo v prvih šestih mesecih letos dosegla 1,469 milijarde dolarjev, kar je za petino več kot v enakem obdobju leta 2008. Blagovna menjava je v korist Slovenije, ki je v prvih osmih mesecih letošnjega leta na Hrvaško izvozila za približno milijardo evrov.
V enakem obdobju je bil izvoz Hrvaške v Slovenijo vreden 630 milijonov evrov. Med največjimi slovenskimi izvozniki na Hrvaško so Gorenje, Krka, Merkur in Lek, medtem ko v Slovenijo največ izvažajo podjetja Boxmark Leather, Petrokemija, AD Plastik, Podravka in Kraš.
Guverner Hrvaške narodne banke (HNB) Željko Rohatinski je v četrtek ocenil, da bi lahko bila prva posledica slovenske blokade hrvaških pogajanj z EU zmanjšanje mednarodne bonitetne ocene Hrvaške.
Hrvaška bo danes na pogajalski konferenci v Bruslju napredovala v štirih poglavjih v pristopnih pogajanjih z EU, ne pa v pričakovanih petnajstih. Zastoj na njeni poti v EU so povzročili predvsem zadržki Slovenije zaradi problema s prejudiciranjem meje in drugih nerešenih vprašanj pa tudi neizpolnjevanje določenih pogojev EU.
Avtor: STA