<<Nazaj na seznam novic
LAS Srce Slovenije z mreženjem do razvoja podeželja
Čas: 4.12.2008 16:00:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo / Slovenija
Lukovica, 4. decembra (STA) - Lokalna akcijska skupina Srce Slovenije, ki deluje na območju osrednje Slovenije, želi posredovati svoje izkušnje za povečanje učinkovitosti lokalnih akcijskih skupin za razvoj podeželja. Lani ustanovljena skupina se je že lotila uresničevanja vizije, ki temelji na izboljšanju življenja na podeželju. Svoje izkušnje pa je predstavila danes.
V okviru Lokalne akcijske skupine (LAS) Srce Slovenije sta bila do sedaj objavljena že dva javna razpisa, na katerega se je s svojimi projekti prijavilo več kot 40 lokalnih društev, podjetnikov in posameznikov. Projekti, za katere so prijavitelji uspeli pridobiti sofinanciranje, se ukvarjajo zlasti s turizmom, oživljanjem kulturne dediščine, skupnimi podjetniškimi iniciativami, z marginalnimi družbenimi skupinami, zdravim življenjem in eko pridelavo hrane, vzpodbujajo pa tudi skupno promocijo na prireditvah, druženje ter medgeneracijski prenos znanj.
Na javni poziv za izbor projektov za prihodnje leto se je odzvalo 21 prijaviteljev, ki so zaprosili za dobrih 300.000 evrov sredstev. Ker pa predvideni sklad LAS, iz lastnih sredstev in sredstev programa Leader, za leto 2009 znaša okrog 190.000 evrov, je razvojni svet minuli mesec sklenil devet projektov podpreti v celoti in osem delno. Prijavljeni projekti so bili po ugotovitvah komisije zelo raznoliki in vsebinsko dobri. Center za razvoj Litija pa je kot upravljalec LAS ugotovil, da imajo številni prijavitelji še vedno težave pri pisanju vlog, zato bo v prihodnjem letu izvedel vsaj dve delavnici na to temo.
Današnje srečanje na Brdu pri Lukovici so predstavniki LAS namenili predvsem posredovanju izkušenj z osjo Leader, ki kot ukrep v okviru programa razvoja podeželja spodbuja odločanje o razvoju posameznih zaokroženih podeželskih območij po pristopu od spodaj navzgor. Njegov osnovni cilj je izgradnja lokalnih zmogljivosti, izboljšanje zaposlenosti, diverzifikacija dejavnosti na podeželju, spodbujanje lokalnega endogenega razvoja, izboljšanje upravljanja na podeželskih območjih in širjenje inovativnosti.
Ustanovitev LAS, ki pripravlja lokalno razvojno strategijo in upravlja s finančnimi sredstvi, je pomembna značilnost pristopa Leader. Temelji na partnerstvu predstavnikov javnih institucij, gospodarstva in civilne družbe. LAS Srce Slovenije za območje občin Dol pri Ljubljani, Kamnik, Litija, Lukovica, Moravče in Šmartno pri Litiji je bila ustanovljena novembra 2007 s podpisom konzorcijske pogodbe z 29 partnerji. Pričakujejo, da bo iz sredstev Leader in lokalnega sofinanciranja do leta 2013 na območje prišlo okoli milijon evrov razvojnih sredstev.
"Z današnjim dogodkom želimo še prispevati k razvoju slovenskega podeželja, kjer so veščine, povezovanje, odprtost v evropski prostor manj prisotne kot v drugih resorjih. Z izkušnjami in znanjem smo pripravljeni pomagati drugim LAS," so pojasnili v Srcu Slovenije, kjer od ministrstva za kmetijstvo pričakujejo, da bo del sredstev Leader osi namenilo tudi za mednarodne projekte LAS, saj bi z njihovim sodelovanjem hitreje nadoknadili zaostanek na področju razvoja podeželja.
Avtor: STA