<<Nazaj na seznam novic
Nesoglasja hromijo Skimar, delavci čakajo na sklep nadzornikov (dopolnjeno) z izjavo odvetniških pisarn
Čas: 4.12.2008 15:12:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo
Begunje na Gorenjskem, 4. decembra (STA) - Predstavniki delavcev in vodstva Skimarja so na današnjem sestanku razpravljali o spornih visokih zneskih, ki jih podjetje plačuje zunanjim odvetnikom in svetovalcem. Dokončnih sklepov danes niso sprejeli, saj so se dogovorili, da bodo počakali na ponedeljkovo sejo nadzornikov, izkazali pa so se slabi odnosi znotraj vodstva podjetja.
Predsednik sindikata Dušan Ferjan je bil po današnjem sestanku vidno pretresen. "Izvedeli smo en kup neverjetnih stvari, ki jih nismo pričakovali, zato resno pričakujemo od nadzornega sveta in uprave, da bodo v ponedeljek stvari popolnoma razčistili," je poudaril Ferjan. Medtem ko je v preteklih dneh že slišal veliko o visokih stroških za odvetnike in svetovalce, ki naj bi samo letos presegali 800.000 evrov, pa so ga danes posebej presenetili medsebojni odnosi med predsednikom uprave in prokuristom.
Problem je v tem, da predsednik uprave Ivan Štrlekar meni, da so pogodbe z odvetniškimi pisarnami upravičene in da so izplačane tarife primerljive ali celo razmeroma poceni glede na storitve odvetnikov v ostalih podjetjih. Prokurist Jože Kralj pa je na drugi strani prepričan, da so stroški previsoki in je začel plačila odvetnikom zaustavljati.
Zaradi spora je v podjetju nastala težka situacija, v kateri je le težko delati, je opozoril Štrlekar. "Nadzorni svet bo zato moral ugotoviti, kakšna je vloga prokurista in kakšna vloga predsednika uprave," je poudaril Štrlekar, ki je prepričan, da imajo nesoglasja v vodstvu zagotovo negativne vplive na poslovanje. Štrlekar je zato tudi že predlagal razrešitev Kralja, ki danes ni želel dajati nobenih izjav in komentarjev.
Kakšna bo odločitev nadzornega sveta glede morebitnih kadrovskih sprememb, danes ni želel prejudicirati niti prvi nadzornik Gregor Gomišček. Pojasnil je, da spornih pogodb še ni videl in da bodo o njih razpravljali na seji v ponedeljek zvečer. "Vseeno upam, da zneski niso tako visoki, kot se govori v javnosti, če pa so, bomo zahtevali natančna pojasnila," je poudaril Gomišček, ki deli skrbi delavcev: "Nekdo, ki dobi 400 do 500 evrov plače, ne bo nikoli razumel, da nekdo dobi 100.000 evrov. To so astronomske vsote, ki jih nekdo cel življenje ne zasluži, in če nekdo dobi tako visoko plačilo, mora imeti res kredibilne vzroke za to."
"Gomišček je obljubil, da bo preveril sleherni evro," je zadovoljen Ferjan, ki po ponedeljkovi seji do sredine tedna pričakuje konkretne in poštene odgovore. Če jih ne bodo prejeli, ne izključuje niti možnosti stavke. Če pa se bo izkazalo, da določene službe niso delovale, kot bi morale, bodo delavci zahtevali tudi odstop tistih, ki dela niso opravili natančno in pošteno. "Nekdo bo moral odgovarjati za to," je opozoril Ferjan.
Delavci so danes od uprave zahtevali tudi izplačilo preostanka božičnice v višini 200 evrov in 200 evrov regresa. Zahteva temelji na prepričanju, da če je denar za tako drage storitve, potem mora biti tudi denar za delavce, ter na podlagi v javnosti objavljenih pozitivnih poslovnih rezultatov. Te je po Štrlekarjevih besedah preuranjeno in brez dovoljenja uprave v javnost dal Kralj.
Po podatkih, ki so na voljo Gomiščku, Elan Inventa še vedno posluje dobro, Elan oziroma zimski del letos posluje precej boljše kot lani, Elan Marine oziroma navtični del pa naj bi letos posloval veliko slabše. Štrlekar zagotavlja, da so letos uspeli prepoloviti izgubo celotne skupine Skimar z lanskih 8,4 milijona evrov na približno štiri milijone evrov. Ob tem je prepričan, da bi v primeru nadaljevanja sanacijskega programa, Skimar lahko že prihodnje leto kljub krizi končal na pozitivni ničli.
Na dogajanje v Skimarju, zaradi katerega je bila zoper vodstvo in odvetnike na policijo podana celo anonimna ovadba, sta se danes odzvala tudi odvetniška pisarna Daniela Planinšca in odvetnik Rajko Vrečer. Odvetnika sta opozorila, da so skupaj s Štrlekarjem uspeli preprečiti, da bi se Skimar znašel v prisilni poravnavi ali celo stečaju. Kot rezultat sodelovanja navajata kar za 31,5 milijona evrov pozitivnih finančnih učinkov za Skimar.
Ob tem je bil celotni zaslužek obeh odvetniških pisarn bistveno nižji, kot se prikazuje v javnosti, saj se je z zahtevnim pregledom Skimarjevih družb intenzivno ukvarjalo več oseb. Pregledi so sedaj končani, trenutno pa sta v veljavi dve pogodbi s Skimarjem. Po prvi pisarna prejema 8000 evrov mesečnega pavšala, druga, ki je vezana na Skimarjeve pravde, pa je v celoti odvisna od uspehov odvetnikov. "Samo pravda v primeru Korže je takšna, da v kolikor odvetnika narediva strokovno napako in nisva uspešna, odgovarjava vsak za devet milijonov evrov z vsem svojim osebnim premoženjem," sta še zapisala v sporočilu za javnost.
Avtor: STA