Družba Iskra Avtoelektrika.
Arhiv STA
Kot so danes sporočili iz družbe prek spletnih strani Ljubljanske borze, se je dobiček na ravni skupine v tretjem četrtletju v medletni primerjavi okrepil za 19 odstotkov na pet milijonov evrov.
Vrednost konsolidirane prodaje je dosegla 71 odstotkov letnega načrta. Odvisne proizvodne družbe - v konsolidirano bilanco je vključenih 15 družb z vsega sveta - so prodale manj od načrtov. "Ob globalni recesiji tudi ob koncu leta ne bomo dosegli načrtovane vrednosti konsolidirane prodaje," ocenjujejo.
Družba Iskra Avtoelektrika, ki zagotavlja več kot tri četrtine proizvodnje v skupini, je v medletni primerjavi prodajo v devetmesečju okrepila za 26 odstotkov na nekaj več kot 172 milijonov evrov. "Zaradi visoke rasti prodaje in kljub nenehnim pritiskom rasti cen strateških surovin je čisti dobiček dosegel dobrih 4,5 milijona evrov oz. 93 odstotkov načrta," so navedli.
Kljub nižji prodaji v zadnjem četrtletju in stroškovnim pritiskom v Iskri Avtoelektriki ocenjujejo, da bo obvladujoča družba letos dosegla zastavljene poslovne cilje. "Odmike od načrtov pričakujemo na ravni skupine," so prepričani.
Ocena vrednosti letošnje konsolidirane prodaje je približno 260 milijonov evrov oz. 10 odstotkov več kot leta 2007, a manj od načrtov. Za načrti naj bi zaostal tudi čisti dobiček na ravni skupine, ki naj bi znašal pet milijonov evrov.
Kot navajajo v Iskri Avtoelektriki, bodo zaostrene razmere in nepredvidljivost poslovnega okolja vplivale tudi na poslovanje v letu 2009. Odzvali se bodo z rastjo prodaje na novih projektih in z omejevanjem vseh vrst stroškov. "Poslovni načrt za leto 2009 za obvladujočo družbo predvideva za približno šest odstotkov nižjo prodajo kot letos, medtem ko naj se prodajo na ravni skupine ne bi znižala," so prepričani v Šempetru. Čisti dobiček naj bi znašal 6,5 milijona evrov.
Poslovni načrt skupine Iskra Avtoelektrika je danes obravnaval in sprejel nadzorni svet, ki se je poleg tega seznanil s poslovanjem skupine v obdobju od januarja do septembra in poročilom uprave o likvidnosti in solventnosti obvladujoče družbe.
Avtor: STA