<<Nazaj na seznam novic
Topro in Poteza Naložbe objavila prevzemno ponudbo za Jadran
Čas: 26.11.2008 10:07:00
Kategorija: Slovensko gospodarstvo
Sežana, 26. novembra (STA) - Ljubljansko podjetje za naložbe in financiranje Poteza Naložbe ter sežanska finančna in poslovna družba Topro sta danes objavila ponudbo za prevzem sežanskega trgovskega podjetja Jadran. Ponudba je veljavna od 27. novembra do 5. januarja do 12. ure, prevzemnika pa ponujata 22 evrov za delnico.
Prevzemnika, ki praga uspešnosti ponudbe nista postavila, sta do današnje objave ponudbe že pridobila 71.211 delnic Jadrana, kar predstavlja 43,079 odstotka vseh izdanih delnic Jadrana, piše v ponudbi, ki ga je v imenu prevzemnikov danes v časniku Delo objavila Probanka.
Od tega ima Topro, v katerem so združeni vodilni menedžerji Jadrana, v lasti 29.886 delnic, Poteza Naložbe pa 41.325 delnic. Topro bo pri tem upravičen do 4550 delnic, če pa bodo v okviru ponudbe pridobili več delnic, bo do teh upravičena Poteza Naložbe. Delnice Jadrana ima v lasti tudi Probanka, ki pa je že v danes objavljeni prevzemni ponudbi zapisala, da bo ponudbo sprejela.
Vsi družbeniki Topra, razen družbe Adriaplan, so zaposleni v Jadranu. Anton Zobec, ki nadzoruje 44 odstotkov glasovalnih pravic v Topru, je izvršni direktor Jadrana. Direktor Topra je Boštjan Žiberna, član upravnega odbora Jadrana in direktor Jadranovega hčerinskega podjetja Adriaplan.
Prevzemnika želita pridobiti najmanj 75-odstotni delež ali celo večji delež vseh delnic Jadrana. Prevzem bosta financirala s svojimi sredstvi in posojili. Po končanem prevzemnem postopku bo ciljna družba ostala samostojna pravna oseba.
Jadran bo tudi po končanem prevzemu imel enotirni sistem upravljanja z upravnim odborom, pri čemer se prevzemniki zavezujejo, da po končanem postopku v zvezi s prevzemno ponudbo ne bodo skušali doseči sprememb v sestavi upravnega odbora.
Prevzemnika zaradi uspešno končanega postopka v zvezi s prevzemno ponudbo ne predvidevata sprememb obstoječih lokacij poslovanja ciljne družbe in tudi ne združevanj poslovnih funkcij. Prevzemna ponudba tudi ne bo vplivala na obstoječa delovna mesta delavcev ciljne družbe - politika zaposlovanja bo ostala v pristojnosti izvršnega direktorja ciljne družbe.
Če se bodo spremenili tako makroekonomski pogoji kot tudi sam položaj ciljne družbe na trgu, pa ni izključeno, da si bosta prevzemnika - če bosta imetnika zadostnega deleža glasovalnih pravic - prizadevala za izvedbo nujno potrebnih programov prestrukturiranja ciljne družbe v skladu z začrtano strategijo in poslovno politiko ciljne družbe.
Če bosta prevzemnika pridobila najmanj 90 odstotkov delnic ciljne družbe, bosta opravila poprevzemno izključitev manjšinskih delničarjev.
Skupščina Jadrana je sicer že 24. avgusta 2007 sprejela sklep o umiku delnic z organiziranega trga. Sklep je bil sprejet s 77,13 odstotka osnovnega kapitala ciljne družbe, zaradi česar bo začel učinkovati šele s potekom enega leta od vpisa tega sklepa v sodni register, to je 4. decembra letos.
Jadran je letu 2007 ustvaril 14,75 milijona evrov konsolidiranih čistih prihodkov od prodaje, v letu prej 18,8 milijona evrov. Čisti dobiček je v tem obdobju povečal s 75.964 evrov na 1,26 milijona evrov. V konsolidacijo so poleg matične družbe vključeni še družbe Sugas Sarajevo, Medrag Leštane, S-Wood Bela Palanka, Adriaplan in Mačva Mačvanska Mitrovica.
Osnovna dejavnost Jadrana je veletrgovina z lesom, mesom in drugimi živilskimi izdelki ter tehničnimi izdelki. V trgovini z lesom je Jadran razvil mrežo dobaviteljev s področja Slovenije, Hrvaške, BiH in Srbije ter kupcev iz Italije, Avstrije, Nemčije in Poljske. Za odkup in predelavo dražjih vrst lesa je v Srbiji ustanovila proizvodno družbo, ki je v njeni 80-odstotni lasti.
Trgovina z mesom temelji na dolgoročnih poslovnih odnosih s kupci iz Italije na eni strani in pogodbeni proizvodnji goveje živine v Sloveniji ter Srbiji, prostem odkupu živine in organizaciji klanja v pogodbenih klavnicah na drugi strani. Med drugimi živilskimi proizvodi zavzema pomembno mesto sladkor, v zadnjih letih gre predvsem za uvoz iz Hrvaške in Srbije na slovenski trg. Poleg tega se ciljna družba pojavlja kot stalni dobavitelj nekaterih živilskih izdelkov znanih tujih blagovnih znamk (Baci, Buitoni, Sun Sugar) za celotno slovensko maloprodajno trgovsko mrežo.
Glede trgovine s tehničnim blagom je najpomembnejše področje prodaja plinskih peci za etažno centralno ogrevanje in klimatskih naprav vseh vrst. V obeh primerih gre za nabave pri tujih proizvajalcih z močno blagovno znamko (Immergas, Sanyo). Manj pomembno, predvsem z vidika ocene možnosti nadaljnjega razvoja prodaje, je še področje prodaje gospodinjskih aparatov in zabavne elektronike. Manjši del dejavnosti je tudi področje prodaje nekaterih izdelkov metalurgije.
Avtor: STA