![]() |
Vpisano: 18.9.2017 21:14:33 Nova izdaja dokumenta Uveljavljanje stroškov v zvezi z dohodki iz zaposlitve - Podrobnejši opis
Vir: FURS 1.0 SPLOŠNO Pravne podlage za uveljavljanje stroškov v zvezi z dohodki iz zaposlitve so v Zakonu o dohodnini – ZDoh-2, in sicer: I. pri dohodkih iz drugega pogodbenega razmerja – uveljavljanje dejanskih stroškov skladno s četrtim odstavkom 41. člena ZDoh-2, II. za zavezance, ki prejemajo dohodek iz delovnega razmerja iz tujine – uveljavljanje stroškov za delo v tujini skladno s 45. členom ZDoh-2. Priznavanje navedenih stroškov je skladno z določili ZDoh-2 omejeno:
(2) zneskovno:
Bistveno pri uveljavljanju navedenih stroškov je, da se zavezancu priznajo pod pogojem, da dokaže nastanek le-teh v zvezi z opravljanjem dela oziroma storitev.
2.0 UVELJAVLJANJE DEJANSKIH STROŠKOV V ZVEZI Z DOHODKOM IZ DRUGEGA POGODBENEGA RAZMERJA 2.1 Pravne podlage za uveljavljanje dejanskih stroškov Možnost uveljavljanja dejanskih stroškov v zvezi z dohodkom iz drugega pogodbenega razmerja se nanaša na dosežen dohodek, opredeljen v prvem, drugem in tretjem odstavku 38. člena Zakona o dohodnini – ZDoh-2:
Davčna osnova od navedenih dohodkov je opredeljena v četrtem odstavku 41. člena ZDoh-2, in sicer je to vsak posamezni dohodek iz tega naslova, zmanjšan za obvezne prispevke za socialno varnost, ki jih je na podlagi posebnih predpisov dolžan plačati delojemalec in za normirane stroške v višini 10 % dohodka. Zavezanec lahko poleg normiranih stroškov uveljavlja tudi dejanske stroške prevoza in nočitve v zvezi z opravljanjem dela. Navedeni dejanski stroški se zavezancu priznajo na podlagi dokazil, in sicer pod pogoji in do višin, ki jih na podlagi 44. člena ZDoh-2 določi vlada. Iz navedenega izhaja, da je pravica do uveljavljanja dejanskih stroškov, ki se zavezancu lahko priznajo dodatno k avtomatično priznanim 10 % normiranih stroškom, omejena na stroške prevoza in nočitve v zvezi z opravljanjem dela ali storitev, ki se priznajo na podlagi dokazil, pod pogoji in do višine, določene v Uredbi o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.
2.2 Načini uveljavljanja dejanskih stroškov Na kakšen način lahko davčni zavezanec uveljavlja dejanske stroške v zvezi z dohodki iz drugega pogodbenega razmerja določa 289. člen Zakona o davčnem postopku - ZDavP-2, in sicer jih lahko uveljavlja: 1) v napovedi za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja,
2) s predpisanim pisnim zahtevkom
Napoved za odmero akontacije dohodnine od odhodka iz drugega pogodbenega razmerja in zahtevek, ki ga izpolni nerezident za zmanjšanje davčne osnove zaradi uveljavljanja dejanskih stroškov, sta objavljena na spletni strani FURS. 3) z zahtevkom pri sestavi informativnega izračuna dohodnine
4) najpozneje v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine
Zahtevek za uveljavljanje dejanskih stroškov in ugovor zoper informativni izračun dohodnine sta objavljena med obrazci na spletni strani FURS.
2.3 Uveljavljanje in dokazovanje dejanskih stroškov Davčni organ zavezancu, ki uveljavlja dejanske stroške prevoza in prenočevanja, le-te prizna na podlagi predloženih dokazil o njihovem nastanku. Davčni zavezanec mora torej davčnemu organu v zvezi s svojo zahtevo za uveljavljanje dejanskih stroškov dokazati, da so mu ti stroški dejansko nastali v zvezi z doseganjem dohodka iz drugega pogodbenega razmerja.
2.3.1 Uveljavljanje dejanskih stroškov prevoza (a) Stroški prevoza na delo in z dela se zavezancu priznajo pod pogoji in do višine po 3. členu Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, in sicer:
Nastale stroške prevoza na delo in z dela zavezanec dokazuje:
(b) Stroški prevoza na službenem potovanju pa se zavezancu priznajo pod pogoji in do višine iz 5. člena Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja:
Zavezancu se navedeni stroški priznajo, če jih dokaže z računi ter z dokazilom o nastanku le-teh v zvezi z opravljanjem dela in storitve, npr. s pogodbo o opravljanju dela in storitve ali drugim dokumentom (npr. potni nalog), iz katerega izhaja, da je bil zavezanec v določen kraj napoten s strani naročnika z namenom opravljanja dela ali storitve in iz katerega je razvidna uporaba posamezne vrste prevoza. Uporabo lastnega prevoznega sredstva zavezanec dokazuje npr. s predložitvijo pisne izjave o uporabi lastnega prevoznega sredstva in navedbo števila prevoženih kilometrov v službene namene, pri čemer mora izjava vsebovati tudi zagotovilo, da so podatki v njej resnični in pravilni, ter potrdilom naročnika o kraju in času opravljanja dela ali drugim ustreznim dokazilom.
2.3.2 Uveljavljanje stroškov nočitve Stroški nočitev se zavezancu priznajo pod pogoji in do višin, določenih v 6. členu Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, to pomeni do višine dejansko nastalih stroškov za prenočevanje v zvezi z opravljanjem dela in storitve. Zavezanec nastanek teh stroškov dokazuje z računi za plačilo prenočevanja (npr. v hotelu) ter z dokumenti, ki dokazujejo nastanek teh stroškov pri opravljanju dela in storitve, npr. pogodba o opravljanju dela in storitve ali drug dokument, iz katerega izhaja, da je bil zavezanec v kraj prenočevanja napoten s strani naročnika z namenom opravljanja dela ali storitve.
3.0 UVELJAVLJANJE STROŠKOV V ZVEZI Z DOHODKOM IZ DELOVNEGA RAZMERJA, KI GA JE ZAVEZANEC PREJEL ZA DELO V TUJINI DO 31. 12. 2016 Skladno s 45. členom Zakona o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 13/11 – uradno prečiščeno besedilo, 9/12 – odl. US, 24/12, 30/12, 40/12 – ZUJF, 75/12, 94/12, 52/13 – odl. US, 96/13, 29/14 – odl. US, 50/14, 23/15 in 55/15), ki se je uporabljal še za dohodke, dosežene v letu 2016, lahko zavezanec, ki prejema dohodek iz delovnega razmerja iz tujine, uveljavlja zmanjšanje davčne osnove za:
glede na dejansko prisotnost na delovnem mestu v tujini ter pod pogoji in do višine, določene v Uredbi o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja. Zavezanec navedene stroške uveljavlja v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine oziroma v napovedi za odmero dohodnine, če mu informativni izračun dohodnine ni bil vročen. Tako »Ugovor« kot »Napoved za odmero dohodnine« sta objavljena na spletni strani FURS Navedeni stroški se zavezancu upoštevajo tudi pri izračunu akontacije dohodnine, če jih uveljavlja v »Napovedi za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz delovnega razmerja in pokojnine za rezidente«. Obrazec je objavljen med obrazci na spletni strani FURS.
3.1 Uveljavljanje stroškov prehrane med delom Zavezancu, ki dosega dohodek iz delovnega razmerja iz tujine, se skladno z 2. členom Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja prizna strošek prehrane med delom do višine:
Zavezancu se prizna zmanjšanje davčne osnove za stroške prehrane med delom na podlagi predloženih dokazil o dnevni prisotnosti na delovnem mestu v tujini, npr.:
Če zavezanec za določen delovni dan uveljavlja zmanjšanje za dodatni znesek povračila stroškov prehrane (0,76 eura za vsako dopolnjeno uro po osmih urah prisotnosti), mora predložiti ustrezno dokazilo o številu ur dnevne prisotnosti na delu, npr. potrdilo delodajalca.
3.2 Uveljavljanje stroškov prevoza na delo in z dela Zavezancu, ki dosega dohodek iz delovnega razmerja iz tujine, se strošek prevoza na delo in z dela prizna skladno z osmim odstavkom 3. člena Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, in sicer do višine 0,18 eura za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela. Zavezancu se stroški prevoza na delo in z dela priznajo na podlagi dokazil: a) o dejanskem nastanku le-teh ter b) glede na zavezančevo dejansko dnevno prisotnost na delovnem mestu v tujini. Pod a) Nastanek stroškov prevoza na delo in z dela zavezanec pri davčnemu organu dokazuje npr. s predložitvijo pisne izjave o opravljenem prevozu na delo in z dela z navedbo točnega števila kilometrov razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela ter drugimi dokumenti, ki dokazujejo dejansko opravljen prevoz na delo in z dela (npr. potrdilo o plačilo za uporabo avtoceste, avtocestnega predora, vozovnico za prevoz z javnim prevoznim sredstvom). Izjava zavezanca mora vsebovati tudi njegovo zagotovilo, da so podatki v njej resnični in pravilni. Za zavezančevo običajno prebivališče se v skladu z drugim odstavkom 3. člena Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja šteje njegovo prebivališče, ki je najbližje mestu opravljanja dela. Drugo prebivališče delojemalca je običajno prebivališče le, če se delojemalec od tam vsaj štirikrat tedensko vozi na mesto opravljanja dela. Mesto opravljanja dela je mesto, kjer se delo opravlja oziroma se začne opravljati. Glede na navedeno se v primeru, če se zavezanec dnevno vozi na delo iz začasnega prebivališča v tujini, to prebivališče šteje za njegovo običajno prebivališče. V tem primeru lahko zavezanec uveljavlja le stroške prevoza na delo in z dela med svojim začasnim prebivališčem v tujini in mestom opravljanja dela. Pod b) Pri uveljavljanju stroškov prevoza na delo iz z dela pa mora zavezanec davčnemu organu dokazati tudi svojo dejansko prisotnost na delovnem mestu s predložitvijo ustreznih dokazil, na način opisan pod točko 3.1. Kot pripomoček za zavezance, ki uveljavljajo stroške pri doseganju dohodkov z delom v tujini, je na spletni strani FURS objavljen obrazec za uveljavljanje stroškov v zvezi z delom v tujini.
4.0 UVELJAVLJANJE STROŠKOV V ZVEZI Z DOHODKOM IZ DELOVNEGA RAZMERJA, KI GA ZAVEZANEC PREJEMA ZA DELO V TUJINI OD 1. 1. 2017 V skladu s 45. členom Zakona o dohodnini – ZDoh-2 se zavezancu, ki prejema dohodek iz delovnega razmerja s tujim delodajalcem za delo v tujini, v davčno osnovo od tega dohodka ne všteva dohodek:
glede na dejansko prisotnost na delovnem mestu v tujini, pod pogoji in do višine, določene v Uredbi o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, pri čemer se stroški prehrane med delom priznajo do višine, povečane za 80 % glede na višino, kot je določena z uredbo. Zavezanec, ki dosega dohodke iz delovnega razmerja pri tujem delodajalcu, mora v »Napovedi za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz delovnega razmerja in pokojnine za rezidente« pod točko 5 v vrstico »5. Dohodek« med dohodke vključiti tudi stroške prehrane med delom in prevoza na delo in iz dela (ki se na podlagi ustreznih dokazil ne vštevajo v davčno osnovo); te stroške potem prikaže v skupnem znesku v vrstici »8. Stroški prehrane in prevoza (v EUR)«. Zavezanec mora pri tem davčnemu organu dokazati, da so ti stroški povezani z dejansko dnevno prisotnostjo na delovnem mestu. Pri letni odmeri dohodnine lahko zavezanec navedene stroške uveljavlja v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine oziroma v napovedi za odmero dohodnine, če mu informativni izračun dohodnine ni vročen.
4.1 Uveljavljanje stroškov prehrane med delom Zavezancu, ki prejema dohodek iz delovnega razmerja s tujim delodajalcem za delo v tujini , se skladno z 2. členom Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja in ob upoštevanju 45. člena ZDoh-2 (80 % povečanje glede na priznani strošek v uredbi) prizna strošek prehrane med delom do višine:
Zavezancu se priznajo stroški prehrane med delom na podlagi predloženih dokazil o dnevni prisotnosti na delovnem mestu v tujini, npr.:
Če zavezanec za določen delovni dan uveljavlja zmanjšanje oz. dokazuje upravičenost stroškov za dodatni znesek povračila stroškov prehrane (za 1,37 eura za vsako dopolnjeno uro po osmih urah prisotnosti), mora predložiti ustrezno dokazilo o številu ur dnevne prisotnosti na delu, npr. potrdilo delodajalca.
4.2 Uveljavljanje stroškov prevoza na delo in z dela Zavezancu, ki dosega dohodek iz delovnega razmerja iz tujine, se strošek prevoza na delo in z dela prizna skladno z osmim odstavkom 3. člena Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, in sicer do višine 0,18 eura za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela. Zavezancu se stroški prevoza na delo in z dela priznajo na podlagi dokazil: a) o dejanskem nastanku le-teh ter b) glede na zavezančevo dejansko dnevno prisotnost na delovnem mestu v tujini. Pod a) Nastanek stroškov prevoza na delo in z dela zavezanec pri davčnemu organu dokazuje npr. s predložitvijo pisne izjave o opravljenem prevozu na delo in z dela z navedbo točnega števila kilometrov razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela ter drugimi dokumenti, ki dokazujejo dejansko opravljen prevoz na delo in z dela (npr. potrdilo o plačilo za uporabo avtoceste, avtocestnega predora, vozovnico za prevoz z javnim prevoznim sredstvom). Izjava zavezanca mora vsebovati tudi njegovo zagotovilo, da so podatki v njej resnični in pravilni. Za zavezančevo običajno prebivališče se v skladu z drugim odstavkom 3. člena Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja šteje njegovo prebivališče, ki je najbližje mestu opravljanja dela. Drugo prebivališče delojemalca je običajno prebivališče le, če se delojemalec od tam vsaj štirikrat tedensko vozi na mesto opravljanja dela. Mesto opravljanja dela je mesto, kjer se delo opravlja oziroma se začne opravljati. Glede na navedeno se v primeru, če se zavezanec dnevno vozi na delo iz začasnega prebivališča v tujini, to prebivališče šteje za njegovo običajno prebivališče. V tem primeru lahko zavezanec uveljavlja le stroške prevoza na delo in z dela med svojim začasnim prebivališčem v tujini in mestom opravljanja dela. Pod b) Pri uveljavljanju stroškov prevoza na delo iz z dela pa mora zavezanec davčnemu organu dokazati tudi svojo dejansko prisotnost na delovnem mestu s predložitvijo ustreznih dokazil, na način opisan pod točko 4.1. Kot pripomoček za zavezance, ki uveljavljajo stroške pri doseganju dohodkov z delom v tujini, je na spletni strani FURS objavljen obrazec za uveljavljanje navedenih stroškov. Vzpostavljeno iz www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=9824 |