100si

Vpisano: 11.2.2014 11:33:42

Popravek REK obrazca ob vračilu dohodka

Pojasnilo DURS, št. 4251-259/2014-2, 6. 2. 2014

Prejeli smo dopis zavezanca, v katerem navaja, da zaradi prenehanja delovnega razmerja in odjave delavca iz zavarovanja želi popraviti REK-1 obrazec, za izplačilo plač za mesec december 2013. Popravek predloženega REK-1 obrazca je potreben tudi zaradi pravilnosti podatkov v M4 obrazcu za leto 2013.

V nadaljevanju pojasnjujemo.

Popravek predloženega obračuna davčnega odtegljaja, če je davčna obveznost izkazana previsoko, delodajalec predloži, ko od zaposlenega prejme vračilo dohodka.

Obveznost predlaganja podatkov davčnemu organu o izplačanih dohodkih določa Zakon o davčnem postopku – ZDavP-2 (Uradni list RS, št. 13/11 UPB4, 32/12, 94/12, 111/13) v drugem odstavku 57. člena, tretjem odstavku 278. člena, tretjem odstavku 325. člena ter v drugem in tretjem odstavku 352. člena. Obliko obračuna davčnega odtegljaja podrobneje ureja Pravilnik o vsebini in obliki obračuna davčnih odtegljajev ter o načinu predložitve davčnemu organu – v nadaljevanju Pravilnik (Uradni list RS, št. 37/08 s spremembami). Pravilnik določa, da izplačevalec dohodka (plačnik davka) preko sistema eDavki predloži Obračun davčnih odtegljajev – obrazec REK za dohodke, ki se vštevajo v davčno osnovo oziroma se od njih plačujejo prispevki za socialno varnost, najpozneje na dan izplačila dohodka. V obrazcu REK-1 izplačevalec dohodka izračuna davčni odtegljaj in obračuna prispevke za socialno varnost po stopnjah, ki veljajo na dan izplačila dohodka.

Popravljanje REK obrazcev ureja ZDavP-2 v 53. členu, ki določa popravljanje pomanjkljivosti oziroma pomot v davčnem obračunu in v 54. členu, ki določa popravljanje davčnega obračuna, če je davčna obveznost izkazana previsoko. Skladno s prvim odstavkom 54. člena ZDavP-2 lahko davčni zavezanec predloži popravek obračuna, če naknadno ugotovi, da je v predloženem davčnem obračunu davčno obveznost izkazal previsoko glede na obveznost, ki bi jo bil dolžan izkazati na podlagi zakona o obdavčenju. Navedeno določilo se uporablja tudi v primerih, ko prejemnik dohodka naknadno vrne izplačan dohodek ali del izplačanega dohodka.

Ko plačnik davka od davčnega zavezanca (primeroma zaposlenega delavca) prejme vračilo dohodka, sestavi popravljen REK obrazec, na podlagi katerega pri pristojnem davčnem organu zahteva vračilo preveč plačanega davka in prispevkov za socialno varnost.

Skladno z določili 54. člena ZDavP-2 lahko plačnik davka predloži popravek REK obrazca najpozneje v roku 12 mesecev od poteka roka za predložitev obračuna, v zvezi s katerim se vlaga popravljen obračun. Popravku mora priložiti obrazložitev o razlogih, zaradi katerih je davčno obveznost izkazal previsoko.

Glede na časovno omejitev, določeno v 54. členu ZDavP-2, plačnik davka v primeru, ko je že potekel 12 mesečni rok za predložitev popravka obračuna, zahteva vračilo plačanega davka na podlagi 97. člena ZDavP-2, in sicer do poteka zastaralnega roka. Skladno s 125. členom ZDavP-2 lahko predloži zahtevek za vračilo po 97. členu ZDavP-2 v roku petih let od dneva, ko je bil davek plačan oziroma od pridobitve pravnega naslova, s katerim je bilo ugotovljeno, da ga ni bilo treba plačati.

Plačnik davka zahtevo za vračilo davka po 97. členu ZDavP-2 predloži skupaj z obrazložitvijo o razlogih, zaradi katerih je bila v prvotnem REK obrazcu davčna obveznost izkazana previsoko, na enak način kot to določa 54. člen ZDavP-2.

O predloženem popravku REK obrazca mora plačnik davka, skladno z osmim odstavkom 57. člena ZDavP-2, obvestiti tudi prejemnika dohodka in mu predložiti nove podatke iz REK obrazca o dohodku, o odtegnjenem in plačanem davčnem odtegljaju, o obračunanih in plačanih prispevkih za socialno varnost ter druge podatke, ki vplivajo na višino davčnega odtegljaja, če so ti podatki v popravljenem REK obrazcu drugačni od podatkov v REK obrazcu, katerega je plačnik davka popravljal.

Podatki iz REK obrazca so vključeni v informativni izračun dohodnine, ki skladno s tretjim odstavkom 267. člena ZDavP-2 velja za odločbo o odmeri dohodnine, če zavezanec nanj ne vloži ugovora. Če je popravek REK obrazca vložen v istem davčnem letu, kot je bil vložen prvotni obračun, se popravki avtomatično vključijo v informativni izračun dohodnine. Če pa je REK obrazec popravljen po davčnem letu, v katerem je bil predložen prvotni REK obrazec, DURS lahko spremenjene podatke upošteva le v obnovljenih postopkih odmere dohodnine. Prejemnik dohodka lahko na podlagi novih podatkov iz REK obrazca, ki mu jih predloži plačnik davka, pri pristojnem davčnem uradu predlaga obnovo odmere dohodnine.




Vzpostavljeno iz www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=7782