![]() |
Vpisano: 7.11.2013 12:41:33 Spremembe in dopolnitve Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (novela ZZVZZ-M)
V Uradnem listu Republike Slovenije, št. 91/2013, so bile objavljene spremembe in dopolnitve Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (v nadaljevanju: novela ZZVZZ-M). Novela ZZVZZ-M prinaša nekatere novosti pri urejanju zavarovanja zavarovancev iz 6. in 21. točke prvega odstavka 15. člena ZZVZZ in zavarovancev iz 5. točke 17. člena ZZVZZ in prenaša v nacionalno zakonodajo Direktivo 2011/24/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 2011 o uveljavljanju pravic pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu. Navedene spremembe se pričnejo uporabljati 6. 11. 2013. 1 Zavarovanci iz 6. točke prvega odstavka 15. člena ZZVZZZ novelo ZZVZZ – M se spreminja krog oseb, ki se obvezno zavaruje po določbi 6. točke prvega odstavka 15. člena ZZVZZ, in sicer so to: »6. družbeniki osebnih družb, družbeniki družb z omejeno odgovornostjo in ustanovitelji zavodov, če so družbeniki družb oziroma ustanovitelji zavodov poslovodne osebe, ki opravljajo poslovodno funkcijo kot edini ali glavni poklic«. Družbeniki osebnih družb in družb z omejeno odgovornostjo ter ustanovitelji zavodov izpolnjujejo pogoje za obvezno zdravstveno zavarovanje, če so:
1.1 Družbenik družbe ali ustanovitelj zavoda je hkrati poslovodna oseba Na podlagi 10. člena Zakona o gospodarskih družbah (v nadaljevanju: ZGD-1) je določeno, da se za poslovodstvo štejejo organi ali osebe, ki so po ZGD-1 ali po aktih družbe pooblaščeni, da vodijo njene posle. Za poslovodstvo se šteje:
1.2 Opravljanje poslovodne funkcije kot edini ali glavni poklic Za družbenike družb ter ustanovitelje zavodov, ki so hkrati poslovodne osebe, obveznost zdravstvenega zavarovanja nastopi, če poslovodno funkcijo v družbi oziroma v zavodu opravljajo kot edini ali glavni poklic. Šteje se, da družbenik družbe oziroma ustanovitelj zavoda, ki je hkrati poslovodna oseba, opravlja poslovodno funkcijo:
Z navedeno opredelitvijo se izenačuje obveznost zavarovanja družbenikov družb oziroma ustanoviteljev zavodov z obveznostjo oseb, ki samostojno opravljajo dejavnost kot edini ali glavni poklic po 5. točki prvega odstavka 15. člena ZZVZZ (podlaga 005, 104, 019).
1.3 Pogodba o zaposlitvi za opravljanje poslovodne funkcije Družbenik družbe oziroma ustanovitelj zavoda, ki je hkrati poslovodna oseba, lahko za opravljanje poslovodne funkcije sklene pogodbo o zaposlitvi. Če sklene pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas, je zavarovanje iz naslova delovnega razmerja (šifra podlage 001) prednostno pred zavarovanjem iz naslova družbeništva in poslovodenja. Če sklene pogodbo o zaposlitvi za krajši delovni čas, nastopi obvezna kombinacija zavarovanja iz naslova:
1.4 Ureditev zavarovanj družbenikov družb in ustanoviteljev zavodov, ki niso poslovodne osebe, in so zavarovani po šifri podlage 103 Družbeniki družb in ustanovitelji zavodov, ki niso hkrati poslovodne osebe, in so na dan 05.11.2013 vključeni v zavarovanje po šifri podlage 103, od 06.11.2013 ne izpolnjujejo več pogojev za zavarovanje po 6. točki prvega odstavka 15. člena ZZVZZ. ZZZS bo tem zavarovancem posredoval obvestilo o spremembi pogojev za zavarovanje in jih pozval, da si uredijo odjavo iz zavarovanja po navedeni podlagi, ter da si uredijo zdravstveno zavarovanje po drugi ustrezni podlagi. 2 Zavarovanci iz 21. točke prvega odstavka 15. člena ZZVZZNovela ZZVZZ–M širi krog oseb, ki se obvezno zavaruje po določbi 21. točke prvega odstavka 15. člena ZZVZZ, in sicer so to: »21. osebe s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki jim je po zakonu, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, priznana pravica do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje«. V predlogu sprememb in dopolnitev zakona za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev (predlog ZUPJS-C) se širi krog upravičencev do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje na tujce z dovoljenjem za stalno prebivanje in prijavljenim stalnim prebivališčem, ki naj bi se pričela uporabljati predvidoma 1.1.2014. Do sprejema predloga ZUPJS-C ostaja krog upravičencev do pravice do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje (30. člen ZUPJS) in krog zavarovancev po 21. točki prvega odstavka 15. člena ZZVZZ nespremenjen – to so državljani RS s stalnim prebivališčem v RS, ki imajo priznano pravico do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje. 3 Zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicno bolezen – 5. točka 17. člena ZZVZZNovela ZZVZZ- M tudi širi krog oseb, ki so obvezno zavarovani za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni po 5. točki 17. člena ZZVZZ, ki trenutno vključuje le osebe, ki opravljajo delo po pogodbi o delu. Spremenjena 5. točka 17. člena ZZVZZ se glasi: »5. Osebe, ki v okviru drugega pravnega razmerja opravljajo delo oziroma storitev za plačilo, kadar se plačilo, prejeto na podlagi tega pravnega razmerja, na podlagi zakona, ki ureja dohodnino, šteje za dohodek in ni oproščen plačila dohodnine ali ni drug dohodek na podlagi zakona, ki ureja dohodnino, če na podlagi tega dela niso zavarovane za poškodbo pri delu oziroma poklicno bolezen na podlagi točk tega člena, 16. ali 18. člena tega zakona;«. Obveznost zavarovanja za poškodbi pri delu in poklicno bolezen torej nastopi, če so izpolnjeni naslednji pogoji:
4 Uveljavljanje zdravstvenih storitev v tujini na podlagi Direktive 2011/24/EU Evropskega parlamenta in SvetaNovela ZZVZZ-M nadalje prenaša v nacionalno zakonodajo Direktivo 2011/24/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. Marca 2011 o uveljavljanju pravic pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu. Zavarovana oseba ima v skladu z določbami Direktive 2011/24/EU pravico do povračila stroškov zdravstvenih storitev, ki so pravica iz obveznega zavarovanja v Republiki Sloveniji in ki jih uveljavi v drugi državi članici Evropske unije:
Predhodna odobritev ZZZS je pogoj za uveljavljanje pravice do povračila stroškov naslednjih zdravstvenih storitev:
Zavarovana oseba ni upravičena do povračila stroškov za:
Stroški zdravstvene storitve se zavarovani osebi povrnejo v višini povprečne cene teh storitev v Republiki Sloveniji, vendar ne več, kot znašajo dejanski stroški. Več informacij o tem pridobite v Nacionalni kontaktni točki za čezmejno zdravstveno varstvo:
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
spletna stran: www.nkt-z.si Vir: ZZZS Vzpostavljeno iz www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=7539 |