100si

Vpisano: 24.2.2011 13:44:23

Izplačilo plač po izvensodni poravnavi

Pojasnilo DURS, št. 42110-4/2010-3, 11. 2. 2011

Zavezanca zanima davčna obravnava dohodka iz delovnega razmerja, ki je izplačan za več preteklih let na podlagi izvensodne poravnave, v kateri se sklicujejo tudi na sodbo sodišča o tej zadevi, ki je pravnomočno končana s sodno odločbo.

V nadaljevanju odgovarjamo.

V primeru, da je izvensodna poravnava namenjena načinu izvršitve sodne odločbe in se z njo ureja pravica do izplačila v obsegu, kot jo delavki zagotavlja sodna odločba, se izplačila po takšni izvensodni poravnavi štejejo za izplačila na podlagi sodne odločbe, od katerih se dohodnina odmeri po posebej izračunani povprečni stopnji skladno s prvim odstavkom 120. člena ZDoh-2. Če pa izvensodna poravnava določa pravico do višjega izplačila kot delavki pripada po sodni odločbi, se glede uporabe 120. člena ZDoh-2 za izplačilo na podlagi sodne odločbe šteje le znesek do višine, ki ga delavki zagotavlja tudi sodna odločba. Akontacija dohodnine se ob izplačilu izračuna po povprečni stopnji, ugotovljena skladno s petim odstavkom 127. člena ZDoh-2.

Zakon o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 51/10-UBP6 in 106/10) v prvem odstavku 120. člena določa povprečenje, kot poseben način ugotavljanja letne davčne obveznosti zavezanca. V skladu z navedeno določbo, se zavezancu, ki je prejel dohodke iz delovnega razmerja na podlagi sodne odločbe za preteklo leto ali več preteklih let, dohodnina odmeri od neto letne davčne osnove – ki vključuje tudi dohodek iz preteklih let – po posebej izračunani povprečni individualni stopnji zavezanca.

Če se dohodek iz zaposlitve, ki se všteva v davčno osnovo, izplača za več mesecev skupaj, se v skladu s petim odstavkom 127. člena ZDoh-2 akontacija dohodnine izračuna od celotnega izplačila navedenega dohodka, po povprečni stopnji dohodnine od enomesečnega dohodka. Za ugotovitev povprečne stopnje dohodnine od enomesečnega dohodka, se prejeti dohodek, ki se nanaša na več mesecev, razdeli na toliko enakih delov, na kolikor mesecev se nanaša, vendar ne več kot 12 mesecev. To pomeni, da se v opisanem primeru od celotnega izplačila, dogovorjenega po izvensodni poravnavi, izračuna akontacija dohodnine po povprečni stopnji, za ugotovitev katere se dohodek razdeli največ na 12 mesecev.

Iz navedenega sledi, da je delodajalec dolžan izračunati akontacijo dohodnine od dohodkov iz zaposlitve, ki jih je izplačal za več mesecev ali let, na podlagi petega odstavka 127. člena ZDoh-2. Na letnem nivoju odmere dohodnine pa se upošteva prvi odstavek 120. člen ZDoh-2 le, če so dohodki izplačani na podlagi sodne odločbe. Navedena določba se upošteva tudi za izplačila po izvensodni poravnavi, ki določa način izvršitve sodne odločbe in toženi stranki zagotavlja pravico do izplačila v enaki višini, kot sodna odločba.




Vzpostavljeno iz www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=5544