100si

Vpisano: 23.2.2011 13:19:04

Napoved za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji ter v drugih državah članicah EU za leto 2010 - vprašanja in odgovori

1. VPRAŠANJE:

Kje lahko dobim obrazec napovedi za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji ter v drugih državah članicah EU?

1. ODGOVOR:

Obrazec je dostopen na vseh davčnih uradih in izpostavah, objavljen pa je tudi na spletni strani: http://www.uradni-list.si/files/RS_-2006-138-06005-OB~P008-0000.PDF. Omenjeni obrazec si lahko natisnete, izpolnite s pisalom in podpisanega najpozneje do 28. 2. tekočega leta za preteklo leto oddate po pošti ali osebno na pristojni davčni urad oziroma izpostavo.

2. VPRAŠANJE:

Ali lahko napoved za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji ter v drugih državah članicah EU oddam po internetu?

2. ODGOVOR:

Napoved lahko oddate tudi elektronsko prek sistema eDavki na spletni strani: http://edavki.durs.si/. Za vstop v sistem eDavki potrebujete digitalno potrdilo, ki ga ob prvi prijavi registrirate. Več informacij je objavljenih na omenjeni spletni strani.

3. VPRAŠANJE:

V letu 2010 sem z depozitnim varčevanjem dobila 800 evrov obresti. Zanima me, če moram izpolnit obrazec za dohodnino do 28. februarja tekočega leta za preteklo leto 2010?

3. ODGOVOR:

Če ste dosegli le obresti na denarne depozite v tej višini in niste dosegli obresti na denarne depozite tudi pri drugih bankah ali hranilnicah v Sloveniji ali v EU, potem niste dolžni vložiti napovedi do 28. februarja tekočega leta za preteklo leto 2010, ker je znesek teh obresti nižji od 1.000 evrov.

4. VPRAŠANJE:

V letu 2010 sem pri dveh bankah v Sloveniji dobil 1.047 evrov obresti. Ali moram v obrazec vpisati celoten znesek ali samo znesek, ki presega 1.000 evrov?

4. ODGOVOR:

V davčno napoved se vpišejo vse dosežene obresti. Davek bo odmerjen le od obresti, ki presegajo 1.000 evrov.

5. VPRAŠANJE:

Zanima me, kdo plača davek od obresti, če depozit sklene oseba kot pooblaščenec na imetnikovem osebnem računu?

5. ODGOVOR:

Če depozit sklene pooblaščenec na imetnikovem računu, pri tem pa ima pooblaščenec posebno pisno pooblastilo imetnika računam, da lahko pooblaščenec sklene pogodbo o vezavi v imenu in za račun imetnika računa, se dosežene obresti štejejo za dohodek imetnika računa. Če pa pooblaščenec nima tega posebnega pooblastila, je pogodba o vezavi sklenjena na njegovo ime (pooblaščenca), kar pomeni, da se štejejo dosežene obresti za njegov dohodek.

6. VPRAŠANJE:

Ali so banke, ki izplačujejo obresti od vezanih vlog, tudi letos dolžne zavezancu za dohodnino od obresti poslati obvestilo doseženih obresti za leto 2010?

6. ODGOVOR:

Banke in hranilnice ustanovljene v Republiki Sloveniji so dolžne dostaviti podatke, ki se nanašajo na obresti na denarne depozite, davčnemu organu in davčnemu zavezancu do 31. januarja tekočega davčnega leta za preteklo davčno leto.

7. VPRAŠANJE:

V letu 2010 sem dobil izplačanih 430 evrov. Naslednje leto v januarju pa sem dobil še 850 evrov obresti za preteklo leto. Ali lahko prenesem del letos izplačanih obresti kot dohodek lanskega leta.

7. ODGOVOR:

Zakon o dohodnini v 15. členu določa, da je dohodek pridobljen oziroma dosežen v davčnem letu, v katerem je prejet, če ni s tem zakonom drugače določeno. Šteje se, da je dohodek prejet, ko je izplačan fizični osebi ali je kako drugače dan na razpolago fizični osebi.

V primeru, da ste naslednje leto v januarju prejeli izplačane obresti, ki so se natekle v letu 2010, se šteje, da je ta dohodek dosežen v naslednjem letu in ga ni potrebno vključiti v letno napoved za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji in drugih državah članicah EU. Te (850 evrov) obresti bodo predmet obdavčitve v naslednjem letu, če bo skupni znesek doseženih obresti na denarne depozite presegel znesek 1000 evrov.

Vir: DURS




Vzpostavljeno iz www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=5535