100si

Vpisano: 19.9.2008 9:32:36

Stališča strokovne delovne skupine za spremljanje izvajanja Zakona o delovnih razmerjih

Stališča strokovne delovne skupine za spremljanje izvajanja Zakona o delovnih razmerjih:

Pravice delavcev, ki delajo ponoči (150. člen v povezavi s 145. členom)

Ali lahko pojem zdravniška komisija po določbi drugega odstavka 150. člena ZDR razlagamo enako kot spremembo četrte alineje drugega odstavka 145. člena ZDR?

Stališče:

Pri odgovoru na zastavljeno vprašanje v zvezi s presojo zdravstvenega stanja delavcev, ki delajo ponoči, je treba upoštevati:

  • Direktivo 2003/88/ES o določenih vidikih organizacije delovnega časa, po kateri so delavci, ki delajo ponoči, pred začetkom dela in nato v rednih časovnih presledkih upravičeni do brezplačnega zdravstvenega pregleda, delavci z zdravstvenimi težavami, povezanimi z opravljanjem nočnega dela, pa premeščeni na delo, ki poteka podnevi (9. člen).
  • Zakon o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 56/1999, 64/2001), ki v 20. členu določa, da mora delodajalec zagotoviti, da preventivne zdravstvene preglede opravlja pooblaščeni zdravnik, v 33. členu pa določa, da ima delavec, ki dela več kot polni delovni čas oziroma ponoči, pravico odkloniti delo, če bi mu v skladu z mnenjem pooblaščenega zdravnika takšno delo poslabšalo zdravstveno stanje.

Navedena ureditev je bila upoštevana z dopolnitvijo določbe četrte alineje drugega odstavka 145. člena ZDR, po kateri se poslabšanje zdravstvenega stanja delavca presoja na podlagi mnenja pooblaščenega zdravnika, oblikovanega ob upoštevanju mnenja osebnega zdravnika.

Glede na to, da gre v četrti alineji drugega odstavka 145. člena ZDR za ureditev podobnega vprašanja kot v drugem odstavku 150. člena ZDR (presoja zdravstvenega stanja delavca), je smiselno pojem »zdravniške komisije« po drugem odstavku 150. člena ZDR razlagati v smislu spremembe četrte alineje drugega odstavka 145. člena ZDR in s tem zadostiti zavezam iz navedene direktive.




Vzpostavljeno iz www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=2793