100si

Vpisano: 27.3.2019 9:36:03

Vlada sprejela mnenje o predlogu novele Zakona o dohodnini

Vlada je na svoji 22. redni seji, 7. 3. 2019, sprejela mnenje o predlogu novele Zakona o dohodnini, ki ga je državnemu zboru predložila skupina poslank in poslancev. S predlogom se naslavlja vprašanje, ki je bilo v letu 2018 izpostavljeno ob izvedbi predčasnih volitev v državni zbor, nanaša pa se na davčno obravnavo nadomestil in povračil stroškov članov volilnih odborov.

Vlada je v mnenje prejela predlog novele Zakona o dohodnini, ki ga je 12. februarja 2019 državnemu zboru predložila skupina poslank in poslancev s prvopodpisanim Branetom Golubovićem. S predlogom se naslavlja vprašanje, ki je bilo v letu 2018 izpostavljeno ob izvedbi predčasnih volitev v državni zbor, nanaša pa se na davčno obravnavo nadomestil in povračil stroškov članov volilnih odborov.

Predlagatelji se v predlogu sklicujejo na opozorila Državne volilne komisije, da člani volilnih odborov od nadomestil za opravljeno delo za volitvah in referendumih od osamosvojitve Slovenije dalje niso plačevali dohodnine. Vprašanje je bilo v letu 2018 začasno rešeno s spremembo Pravilnika Državne volilne komisije o določitvi meril in kriterijev za določitev višine nadomestil in povračila stroškov članom volilnih organov, tajnikom in drugim osebam, ki opravljajo dolžnosti na volitvah in referendumu (pravilnik), na njegovi podlagi pa je vlada spremenila Uredbo o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja na način, da se v davčno osnovo ne všteva celodnevna dnevnica 48 evrov za vsak dan glasovanja.

Glede opozorila Državne volilne komisije vlada pojasnjuje, da je imel član volilnega odbora pred spremembo omenjenega pravilnika v letu 2014 samo pravico do povračila stroškov, in sicer 15 evrov na dan, na kar se je vezala tudi davčna obravnava navedenih dohodkov v Zakonu o dohodnini tako, da se dohodnine ni plačevalo od prejemkov, namenjenih pokritju stroškov dnevnice in prevoza, ki jih prejme fizična oseba, ki na podlagi imenovanja opravi funkcijo člana volilnega odbora in v zvezi s tem prejme le povračilo teh stroškov. S spremembo Pravilnika v letu 2014 pa so bili člani volilnih odborov upravičeni do nadomestila za izvajanje volilnih opravil, brez navedbe, da gre za povračilo stroškov prevoza ali dnevnice. S tem je tako prišlo do vsebinsko drugačne opredelitve pravic članov volilnih odborov in drugačne določitve višine pravic, kar pa je pomenilo tudi spremembo davčne obravnave.

Vlada se s predlaganimi rešitvami glede zastavljenega cilja predloga zakona strinja, pri tem pa opozarja, da je treba zaradi jasnosti in določnosti davčnih predpisov višino zneska, do katerega se dohodnine od nadomestil v zvezi z opravljanjem dela članov volilnih odborov ne plačuje, opredeliti določneje, saj v predlogu novele zakona ni enoznačno določljiv. Predlog za povišanje zneska, do katerega se ne plačuje dohodnina od dohodka za odstop prostora za izvedbo volitev ali referenduma z 42 na 84 evrov pa vlada podpira.

Vir: MF




Vzpostavljeno iz www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=10609