Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 14.11.2008 13:47:15

Zahteva delodajalca, da zaposleni odpre s.p.

Lidija Trampuš univ. dipl. pravnica

Rubrika: Plače in delovna razmerjaprint Natisni

V primeru, ko delodajalec od zaposlenih zahteva, da odprejo s.p. se z vidika ZDR postavlja kar nekaj vprašanj o zakonitosti take zahteve.

Delodajalci se za tak korak odločajo predvsem zaradi zmanjševanja stroškov dela, delavci ( v večini primerov imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za določen čas, katero jim delodajalec podaljšuje ) pa na to pristajajo, saj si s tem zagotavljajo delo in minimalno eksistenco.

Z odprtjem s.p.-ja dobi delavec plačilo za opravljeno delo, vendar si mora sam plačevati prispevke za socialno in zdravstveno zavarovanje, ter pokojninsko in invalidsko zavarovanje, saj gre v takem primeru za razmerje med dvema pravnima subjektoma in ne več za razmerje med pravnim subjektom in fizično osebo, kot to velja v rednem delovnem razmerju.

Večkrat sem se že soočila s primeri, ko je delodajalec od zaposlenih zahteval da odprejo s.p., vendar naj bi delavci tudi po odprtju s.p.–ja, opravljali isto delo – dejavnost na sedežu, delovni opremi, z materialom in delovnimi sredstvi delodajalca, po urni postavki nepretrgoma po 8 ur ali več na dan in po navodilih, ki jih določi nekdanji delodajalec. V tem primeru gre za popolnoma odvisno razmerje.

V pogodbi, ki jo s.p. sklepa z naročnikom – nekdanjim delodajalcem je določeno plačilo in čas do katerega mora s.p. opraviti delo po pogodbi. V taki pogodbi ne more biti določen letni dopust, regres, malica, prevoz, božičnica ali kakršna koli socialna varnost ( predvsem to je zanimalo delavce v primerih s katerimi so se obračali name), saj naročnik v takem razmerju tega ni dolžan zagotoviti.

Pri vsem tem pa je zelo pomembno vprašanje, ali ne gre pri takem opravljanju dela za delovno razmerje in ne za kakšno drugo pogodbo civilnega prava. ZDR določa domnevo obstoja delovnega razmerja, kar pomeni, da se v primeru spora o obstoju delovnega razmerja med delavcem in delodajalcem domneva, da delovno razmerje obstaja, če obstajajo elementi delovnega razmerja. Le ti so podani vedno, ko se delavec prostovoljno vključi v organiziran delaven proces in v njem nepretrgoma za plačilo opravlja delo po navodilih in pod nadzorom delodajalca.

Menim, da bi v primeru sprožitve delovnega spora pred delovnim in socialnim sodiščem delavci lahko dokazali, da gre za delovno razmerje in ne za kakšno drugo razmerje.

Delodajalec, ki potrebuje delo delavca le za določen čas, bi moral v takem primeru z delavcem skleniti pogodbo o zaposlitvi za določen čas, ne pa zahtevati od delavca da odpre s.p. Vedeti pa je treba, da ZDR natančno določa kdaj in pod kakšnimi pogoji se sme sklepati pogodba o zaposlitvi za določen čas. V primeru nespoštovanja določil 52. člena ZDR taka pogodba preide v pogodbo za nedoločen čas, delodajalec pa je lahko kaznovan za prekršek z najmanj 1 mio SIT v skladu z določili 229. člena ZDR

Opredelitev delovnega razmerja kot takega služi za preprečitev izključite delovnopravne zaščite delavcev v primerih, ko bi delodajalec kot močnejša pogodbena stranka lahko izsilil sklenitev kakšne druge pogodbe civilnega prava kot podlage za opravljanje dela, čeprav bi dejansko šlo za opravljanje odvisnega dela z značilnostmi delovnega razmerja in bi s tako pogodbo stranki le obšli zakonsko ureditev posebnega pravnega varstva delavcev v delovnem razmerju.

Lidija Trampuš univ. dipl. pravnica




Zadnji članki iz rubrike:

5.6.2023 14:03:23:
Od 1. 7. 2023 bodo podatki za obračun nadomestila plače na voljo na portalu SPOT

24.5.2023 16:18:01:
Podatki za obračun plač za maj 2023

19.5.2023 14:14:35:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT-D)

18.5.2023 12:14:45:
Pričetek veljavnosti Zakona o čezmejnem izvajanju storitev (ZČmIS-1)

16.5.2023 16:50:02:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-A)

Najnovejši članki:

5.6.2023 20:11:43:
Predlog sprememb Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju

5.6.2023 19:42:05:
Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o sodnem registru

5.6.2023 16:07:39:
Poročilo o rasti cen življenjskih potrebščin na območju Slovenije za april 2023

2.6.2023 15:57:21:
Finančna uprava izdala drugi sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2022

2.6.2023 15:33:23:
Nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji morajo prijaviti letni dohodek

Izobraževanja
Centralni tečaj: 1€ = 239,640 SIT

Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj

Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon

E-pošta: Info | Webmistress