Zadnje obvestilo:
Novosti pri dohodnini v letu 2025 (6.1.2025 13:47:43)
Zadnja novička:
16.10.2024 17:14:00 Vzorec: Pravilnik o ukrepih za zagotovitev pravice do odklopa
Najnovejši e-seminar:
Novosti pri obračunu DDPO za leto 2024 v povezavi z novimi SRS 2024 (e-gradivo) (10.1.2025 18:38:58)
vrednotenje lastnega dela pri obnovi OS
oročanje FURSu o prejetih/izdanih računih
izplačilo regresa za 2024 v 2025
Aktualno:
Koledar:
Mesečni koledarčki
Seznam poslovne programske opreme
Carpe Diem d.o.o., KranjIzračuni 2024
Obračun plače 2024 Opozorilo: Izračun trenutno deluje pravilno samo pri zneskih, višjih od minimalne osnove. Izračun avtorskega honorarja 2024 Izračun za rezidente, zavarovane po 20. členu ZPIZ-2 (zavarovan za polni delovni čas), ter za rezidente, zavarovane po 18. členu ZPIZ-2. Podjemna pogodba 2024 Obračun najemnine 2024 Fizična oseba odda nepremičnino pravni osebi. Obračun študentskega dela 2024 Obračun začasnega ali občasnega dela upokojencev 2024 Izračun zamudnih obresti Program omogoča izračun po konformni metodi in po linearni metodi. Izračun pogodbenih obresti Program omogoča izračun po poljubni obrestni meri.
Izračuni 2023
Obračun plače 2023 Opozorilo: Izračun trenutno deluje pravilno samo pri zneskih, višjih od minimalne osnove. Izračun avtorskega honorarja 2023 Izračun za rezidente, zavarovane po 20. členu ZPIZ-2 (zavarovan za polni delovni čas), ter za rezidente, zavarovane po 18. členu ZPIZ-2. Podjemna pogodba 2023 Velja za osebe, ki niso obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovane s polnim delovnim oz. zavarovalnim časom (vstopijo v zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2) Podjemna pogodba 2023 Velja za osebe, ki so obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovane s polnim delovnim oz. zavarovalnim časom, uživalce pokojnine, osebe, ki opravljajo začasno in občasno delo dijakov in študentov preko štud. servisa (osebe, ki so zavarovane po 20. členu ZPIZ-2) Primerjalni izračun - normiranci 2022 in 2023 Obračun najemnine 2023 Fizična oseba odda nepremičnino pravni osebi. Obračun študentskega dela 2023 Obračun začasnega ali občasnega dela upokojencev 2023 Izračun zamudnih obresti Program omogoča izračun po konformni metodi in po linearni metodi. Izračun pogodbenih obresti Program omogoča izračun po poljubni obrestni meri.
Potni nalog (Excel) Temeljnica (excel) Temeljnica M obrazci
Davčni obračun 2023>
Davčni obračun 2023 Excel obrazec DDPO 2023 (informativni pripomoček) Excel obrazec DOHDEJ 20232 (informativni pripomoček) AJPES Video seminar Gospodarske družbe Samostojni podjetniki Društva Nepridobitne organizacije
Vpisano: 23.2.2010 16:35:27
Pojasnilo DURS, št. 4200-14/2010, 17. 2. 2010
Zavezanec izpostavlja vprašanje davčne obravnave prihodkov od prodaje gasilskega doma, kot objekta za opravljanje nepridobitne dejavnosti pri gasilskem društvu, ki vodi poslovne knjige po načelih enostavnega knjigovodstva na podlagi SRS 33.10.. Navaja, da prostovoljno gasilsko društvo v pretežnem delu opravlja nepridobitno dejavnost (javno gasilsko službo), pridobitno dejavnost pa le v manjšem delu (prevoz vode). Zaradi predvidene prodaje nepremičnine, s pomočjo katere gasilsko društvo opravlja nepridobitno dejavnost (gasilski dom), ga zanima, ali se ob prodaji dosežena razlika med knjigovodsko in prodajno vrednostjo obdavči oziroma ali jo društvo lahko izvzame iz obdavčljivih prihodkov kot del nepridobitne dejavnosti.
Sporočamo naslednje:
Prihodki od odsvojitve osnovnih sredstev, ki se izkažejo v skladu z računovodskimi standardi, se izvirno upoštevajo tudi pri ugotavljanju davčne osnove v davčnem obračunu in se tudi pri društvu, ki je zavezanec iz 9. člena ZDDPO-2, štejejo za pridobitne dohodke, kar pomeni, da se ne izvzemajo iz davčne osnove.
Glede vključevanja prihodkov in odhodkov v davčno osnovo zavezanca iz 9. člena Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb – ZDDPO-2 (Uradni list RS, št. 117/06, 56/08, 76/08, 5/09 in 96/09) velja, da se po splošnem pravilu, ki ga določa 12. člen, tako kot pri vseh zavezancih po tem zakonu, izvirno upoštevajo prihodki in odhodki, kot so ugotovljeni v izkazu poslovnega izida oziroma letnem poročilu, ki ustreza izkazu poslovnega izida in prikazuje prihodke, odhodke in poslovni izid, na podlagi zakona in v skladu z njim uvedenimi računovodskimi predpisi in računovodskimi standardi. Tako ugotovljeni prihodki in odhodki se upoštevajo tudi za davčne namene, če ZDDPO-2 ne določa drugače.
Po posebni določbi 27. člena ZDDPO-2, ki velja samo za zavezance iz 9. člena tega zakona, se prihodki in odhodki, ki so ugotovljeni v izkazu poslovnega izida v skladu z računovodskimi predpisi oziroma računovodskimi standardi, upoštevajo tako, da se izvzamejo prihodki iz opravljanja dejavnosti, ki ni pridobitna, ter dejanski ali sorazmerni stroški te dejavnosti.
Pravilnik o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti (Uradni list RS, št. 109/07 in 68/09; v nadaljevanju: Pravilnik), ki ga je izdal minister za finance na podlagi pooblastila iz četrtega odstavka 9. člena ZDDPO-2, določa, kaj se šteje za dohodke iz opravljanja pridobitne ali nepridobitne dejavnosti pri zavezancu iz 9. člena ZDDPO-2.
V 4. členu Pravilnika so kot pridobitni dohodki zavezanca iz 9. člena ZDDPO-2 izrecno navedeni tudi dohodki, doseženi z odsvojitvijo osnovnih sredstev.
Obenem ga napotujemo na že izdana pojasnila glede opredelitve pridobitne in nepridobitne dejavnosti pri zavezancih iz 9. člena ZDDPO-2, ki so objavljena na spletni strani Davčne uprave Republike Slovenije.
Ključne besede: |
Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj
Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon
E-pošta: Info | Webmistress