Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 5.1.2010 19:19:05

Vračilo DDV v skladu z Direktivo Sveta 2008/9/ES z dne 12. februarja 2009

Rubrika: DDV - Davek na dodano vrednostprint Natisni

Pojasnilo DURS, št. 4230-330/2009-2, 15. 12. 2009

Davčni zavezanec sprašuje:

  1. do kdaj bodo davčni uradi v Sloveniji sprejemali prošnje v papirni obliki, torej v skladu z veljavno ureditvijo,
  2. ali Slovenija predvideva spremembe glede predlaganja obveznih prilog k zahtevku za vračilo DDV,
  3. kako bo urejen status posrednika, ki bo v imenu prosilca urejal in prejemal vso korespondenco,
  4. ali se bo za pošiljanje zahtevkov za vračilo DDV lahko uporabljal naslov elektronske pošte posrednika,
  5. ali se bo lahko nakazilo zneska vračila DDV izvedlo na račun posrednika (mednarodni račun z IBAN in BIC kodo) in ali bo za to potreben nalog oziroma pooblastilo prosilca.

V zvezi z navedenim odgovarjamo:

Odgovor 1. in 4.: Davčni urad Ljubljana, ki je pristojen za reševanje zahtevkov za vračila DDV v skladu z Direktivo Sveta 2008/9/ES, bo prejemal zahtevke za vračilo DDV v pisni obliki le za tiste zahtevke, ki bodo osebno predloženi ali priporočeno poslani do vključno 31. 12. 2009. Zahtevke za vračilo DDV, predložene od 1. januarja 2010, bo Davčna uprava Republike Slovenije (v nadaljevanju: DURS) sprejemala le v elektronski obliki – vlagatelj bo lahko vložil zahtevek za vračilo DDV od tega datuma le preko elektronskega portala v državi članici sedeža.

Odgovor 2.: Slovenija ne zahteva predložitve dokumentov kot obvezno prilogo k zahtevku za vračilo DDV. Veljavna pa je ureditev, v skladu s katero lahko DURS naknadno zahteva kopije ali originale dokumentov.

Odgovor 3.: oseba, ki bo zastopala vlagatelja v postopku reševanja zahtevkov za vračilo DDV, mora za zastopanje v tem postopku imeti pooblastilo vlagatelja. DURS bo preverjal pooblastila v zvezi s pooblaščanjem za zastopanje v postopkih za vračila DDV v Sloveniji. Pooblaščenci lahko pooblastila pošljejo kot priponke k zahtevku za vračilo DDV. Priporočamo, da se pooblastila priložijo k prvemu zahtevku za vračilo DDV v Sloveniji.

Odgovor 5.: vračilo DDV na podlagi zahtevka bo izvedeno na transakcijski račun (z IBAN in BIC kodo), ki bo naveden in izbran v okviru zahtevka za vračilo, ki bo vložen preko elektronskega portala v drugi državi članici. To je lahko tudi transakcijski račun pooblaščenca (posrednika).

Ključne besede:
direktiva
vračilo ddv
ddv

Zadnji članki iz rubrike:

7.7.2026 16:28:47:
Skupina za DDV - vprašanja in odgovori

2.7.2026 17:53:02:
Skupina za DDV

9.6.2026 16:55:43:
Sodba Sodišča EU v zadevi C-594/23 (Pojasnilo FURS)

6.7.2026 11:01:30:
Skupina za DDV

11.5.2026 13:17:15:
Pozivanje za predložitev RP-O trimesečnih davčnih zavezancev

Najnovejši članki:

17.7.2026 15:52:37:
V javni obravnavi predlog zakona o dostopnosti gotovine in brezplačnih osnovnih plačnih storitvah

17.7.2026 15:48:03:
Od 20. julija 2026 znova na voljo delno povračilo nadomestila plače

17.7.2026 14:27:59:
Obvestilo o zadržanju pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja

16.7.2026 17:17:50:
Državni zbor je sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah

16.7.2026 17:15:19:
Državni zbor sprejel novelo zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin