Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 4.5.2009 14:19:44

V pripravi je Zakon o delnem povračilu nadomestila plače pri začasnem čakanju na delo

Rubrika: Plače in delovna razmerjaprint Natisni

Vlada se je na seji 30. aprila seznanila s pripravo Zakona o delnem povračilu nadomestila plače, katerega namen je omejitev učinkov svetovne gospodarske krize in ohranitev delovnih mest. S tem ciljem bo zakon uredil delno povračilo izplačanih nadomestil plač delavcem na začasnem čakanju na delo in subvencioniranje njihovega usposabljanja ali izobraževanja v tem obdobju.

Izhodišča zakona je že obravnaval Ekonomsko-socialni svet, o njem je že razpravljala strokovna delovna skupina socialnih partnerjev, ki se bo ponovno sestala prihodnji teden, do srede, 6. maja 2009, pa imajo možnost posredovanja pripomb na predlagano besedilo tudi vsa ministrstva.

Vlada RS si bo prizadevala, da bi predlog zakona, usklajen s socialnimi partnerji in drugimi ministrstvi, čim prej sprejel tudi Državni zbor RS, da bi bil tako čim prej v korist delodajalcem in delavcem.

Predlog zakona, kot je bilo dogovorjeno v dosedanjem usklajevanju med socialnimi partnerji, predvideva, da bodo lahko pravico do delnega povračila izplačanih nadomestil plač delavcem na začasnem čakanju na delo pri Zavodu RS za zaposlovanje uveljavljali delodajalci, ki zaradi poslovnih razlogov začasno ne morejo zagotavljati dela delavcem, vendar največ za polovico števila zaposlenih delavcev, pri čemer bodo morali pripraviti tudi program ohranitve in dviga kakovosti delovnih mest in človeških virov.

Delavec naj bi imel v času začasnega čakanja na delo pravico do nadomestila plače v višini 85 % osnove za nadomestilo, ki je določena z zakonom, ki ureja delovna razmerja, za primer nezagotavljanja dela s strani delodajalca, pri čemer je v osnutku zakona tudi predvideno, da nadomestilo plače ne bo smelo biti nižje od zneska minimalne plače. Delavec bo imel tudi pravico in obveznost usposabljanja ali izobraževanja v skladu s programom ohranitve in dviga kakovosti delovnih mest ter človeških virov, in sicer v obsegu najmanj 20 % povprečnega delovnega časa, ter obveznost, da se na zahtevo delodajalca vrne na delo.

Delodajalcu bo po osnutku predloga zakona 50 % osnove nadomestila plače refundirala država, drugih 35 % bo financiral delodajalec sam. Predvidoma bo lahko pravico do delnega povračila nadomestil plač delavcev na začasnem čakanju na delo uveljavljal enkrat za obdobje najmanj šestih mesecev z možnostjo podaljšanja do največ dvanajst mesecev, vendar za posameznega delavca za največ šest mesecev.

Pravica posameznega delodajalca do delnega povračila nadomestila plač delavcem na začasnem čakanju na delo se po osnutku predloga zakona ne izključuje s pravicami delodajalca v skladu z zakonom o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa, pri čemer pa posamezni delavec ne more biti vključen v oba ukrepa hkrati.

Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem določb zakona bo opravljal Inšpektorat RS za delo. Zakon predvideva plačilo globe za delodajalce, če ne bodo izplačevali nadomestila plače v skladu z določbami zakona, če ne bodo zagotavljali oziroma izvajali usposabljanja ali izobraževanja delavcev v skladu z opredeljenim programom ali če bodo v času prejemanja delnega povračila dela nadomestila plače delavcem začeli postopek odpovedi oziroma odpovedali pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, odrejali nadurno delo delavcem ali izplačevali nagrade organom vodenja in nadzora.

Vir: MDDSZ

Ključne besede:
Zakon o delnem povračilu nadomestila plače
čakanje na delo
začasno čakanje na delo
subvencija
subvencioniranje plače
nadomestilo plače

Zadnji članki iz rubrike:

24.5.2023 16:18:01:
Podatki za obračun plač za maj 2023

19.5.2023 14:14:35:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT-D)

18.5.2023 12:14:45:
Pričetek veljavnosti Zakona o čezmejnem izvajanju storitev (ZČmIS-1)

16.5.2023 16:50:02:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-A)

16.5.2023 15:21:39:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti

Najnovejši članki:

2.6.2023 15:57:21:
Finančna uprava izdala drugi sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2022

2.6.2023 15:33:23:
Nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji morajo prijaviti letni dohodek

2.6.2023 10:18:36:
Podpisan protokol o spremembah konvencije o izogibanju dvojnega obdavčevanja med Slovenijo in Švico

1.6.2023 10:36:04:
Objavljeni informaciji o poslovanju družb in podjetnikov v letu 2022

30.5.2023 17:07:02:
Koledar poročanja - junij 2023

Izobraževanja
Centralni tečaj: 1€ = 239,640 SIT

Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj

Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon

E-pošta: Info | Webmistress