Zadnje obvestilo:
Vlada potrdila prvi paket davčnih sprememb - 30. 8. 2024 (2.9.2024 9:57:36)
Zadnja novička:
9.10.2024 13:44:36 OPOZORILO! Lažni telefonski klici za plačilo za digitalno preobrazbo. AJPES opozarja na lažne klice.
Najnovejši e-seminar:
Vzorec: Pravilnik o ukrepih za zagotovitev pravice do odklopa (2.10.2024 9:36:30)
Conseils pour choisir une sonnerie inspirée par les célébrités
buy propecia no prescription 72 mg
Aktualno:
Koledar:
Mesečni koledarčki
Seznam poslovne programske opreme
Carpe Diem d.o.o., KranjIzračuni 2024
Obračun plače 2024 Opozorilo: Izračun trenutno deluje pravilno samo pri zneskih, višjih od minimalne osnove. Izračun avtorskega honorarja 2024 Izračun za rezidente, zavarovane po 20. členu ZPIZ-2 (zavarovan za polni delovni čas), ter za rezidente, zavarovane po 18. členu ZPIZ-2. Podjemna pogodba 2024 Obračun najemnine 2024 Fizična oseba odda nepremičnino pravni osebi. Obračun študentskega dela 2024 Obračun začasnega ali občasnega dela upokojencev 2024 Izračun zamudnih obresti Program omogoča izračun po konformni metodi in po linearni metodi. Izračun pogodbenih obresti Program omogoča izračun po poljubni obrestni meri.
Izračuni 2023
Obračun plače 2023 Opozorilo: Izračun trenutno deluje pravilno samo pri zneskih, višjih od minimalne osnove. Izračun avtorskega honorarja 2023 Izračun za rezidente, zavarovane po 20. členu ZPIZ-2 (zavarovan za polni delovni čas), ter za rezidente, zavarovane po 18. členu ZPIZ-2. Podjemna pogodba 2023 Velja za osebe, ki niso obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovane s polnim delovnim oz. zavarovalnim časom (vstopijo v zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2) Podjemna pogodba 2023 Velja za osebe, ki so obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovane s polnim delovnim oz. zavarovalnim časom, uživalce pokojnine, osebe, ki opravljajo začasno in občasno delo dijakov in študentov preko štud. servisa (osebe, ki so zavarovane po 20. členu ZPIZ-2) Primerjalni izračun - normiranci 2022 in 2023 Obračun najemnine 2023 Fizična oseba odda nepremičnino pravni osebi. Obračun študentskega dela 2023 Obračun začasnega ali občasnega dela upokojencev 2023 Izračun zamudnih obresti Program omogoča izračun po konformni metodi in po linearni metodi. Izračun pogodbenih obresti Program omogoča izračun po poljubni obrestni meri.
Potni nalog (Excel) Temeljnica (excel) Temeljnica M obrazci
Davčni obračun 2023>
Davčni obračun 2023 Excel obrazec DDPO 2023 (informativni pripomoček) Excel obrazec DOHDEJ 20232 (informativni pripomoček) AJPES Video seminar Gospodarske družbe Samostojni podjetniki Društva Nepridobitne organizacije
Vpisano: 28.3.2008 18:13:16
Pojasnilo DURS, št. 4217-55/2008, 20. 3. 2008
Podjetje X d.o.o. zaposluje delavce, ki so napoteni na delo v tujino (Belgija, Nizozemska), in sicer gre za dve situaciji:
A. Rezidenti Slovenije (delavci s stalnim bivališčem ter središčem ekonomskih in osebnih interesov v Sloveniji) so zaposleni v slovenskem podjetju in opravljajo delo na ozemlju druge države (v Belgiji oziroma na Nizozemskem) in
B. Nerezidenti (delavci s stalnim bivališčem ter središčem ekonomskih in osebnih interesov v Bolgariji in na Poljskem) so zaposleni v slovenskem podjetju in opravljajo delo na ozemlju druge države (v Belgiji oziroma na Nizozemskem).
Zavezanec sprašuje:
V zvezi z navedenim pojasnjujemo:
Rezidenti Republike Slovenije so od leta 2005 zavezani za plačilo dohodnine po t.i. »načelu obdavčitve po svetovnem dohodku«, kar pomeni, da so obdavčeni z dohodnino za vse dohodke, ne glede na to, ali jih dosežejo v oziroma izven Slovenije, nerezidenti pa od dohodkov, ki so pridobljeni v Sloveniji.
Davčna obveznost posameznika je torej odvisna od njegovega statusa (rezident, nerezident). Fizična oseba se šteje za rezidenta Slovenije (za davčne namene), če je izpolnjen kateri od naslednjih kriterijev (npr. ima uradno prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji, ima svoje običajno bivališče ali središče svojih osebnih in ekonomskih interesov v Sloveniji, je v kateremkoli času v davčnem letu prisoten v Sloveniji več kot 183 dni). Če fizična oseba po nobenem od navedenih kriterijev ni prepoznana kot rezident, se šteje za nerezidenta Slovenije (za davčne namene).
Glede na navedeno je zaključiti, da se:
V navedenem primeru imajo plače ter druga izplačila v zvezi z zaposlitvijo delavca (ki svoje delo opravlja v tujini – Belgija, Nizozemska), ki bremenijo pravno osebo – rezidenta RS, upoštevajoč določbe 8. člena in 1. točke prvega odstavka 10. člena Zakona o dohodnini (Uradni list RS, št. 117/06 in 10/08; v nadaljevanju: ZDoh-2), vir v Sloveniji.
Dohodek iz zaposlitve in iz opravljanja storitev, ki ga je izplačala ali ji je bil zaračunan, oseba, ki je rezident po ZDoh-2 ali po zakonu, ki ureja davek od dohodka pravnih oseb, ima vir v Sloveniji, če se v skladu s tem zakonom ali z zakonom, ki ureja davek od dohodka pravnih oseb, šteje za odbitno postavko pri izračunu davčne osnove rezidenta iz virov dohodka znotraj Slovenije ali bi bil odbitna postavka, če bi rezident bil zavezanec oziroma ne bi bil oproščen dohodnine ali davka od dohodkov pravnih oseb.
Pravna oseba je v tem primeru plačnik davka, saj se glede na četrti odstavek 58. člena Zakona o davčnem postopku (Uradni list RS, št. 117/06; v nadaljevanju: ZDavP-2) šteje, da je dohodek iz zaposlitve zaposlenemu delavcu izplačala, ker jo bremeni, zato je dolžna od tega dohodka izračunati in plačati akontacijo dohodnine. Akontacijo dohodnine od dohodka iz zaposlitve mora pravna oseba izračunati in plačati kot davčni odtegljaj v obračunu davčnega odtegljaja (obrazec REK-1). V skladu s prvim odstavkom 285. člena ZDavP-2 se davčni odtegljaj izračuna in odtegne hkrati z obračunom dohodka iz zaposlitve. Obračun davčnega odtegljaja se davčnemu organu predloži na dan izplačila dohodka iz zaposlitve, v enakem roku pa mora biti tudi plačan davčni odtegljaj.
V obravnavanem primeru gre torej za dve situaciji:
k 3.1. Davčna obravnava slovenskih rezidentov, napotenih na delo v tujino
Če slovenski rezident opravi delo za slovensko podjetje na ozemlju druge države pogodbenice (npr. v Belgiji oziroma Nizozemskem), se glede dodelitve pravice do obdavčitve dohodkov iz zaposlitve, ki jih izplačuje vaše podjetje, upoštevajo določbe konkretne mednarodne pogodbe, ki jo ima Slovenija sklenjeno s to drugo državo pogodbenico.
V tem primeru se uporabi pravilo, ki izhaja iz drugega odstavka 15. člena* Konvencije med Republiko Slovenijo in Kraljevino Belgijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja in preprečevanju davčnih utaj v zvezi z davki na dohodek in premoženje (Uradni list RS-MP, št. 20/99; v nadaljevanju: konvencija), ki določa, da se prejemek, ki ga prejme rezident države pogodbenice iz zaposlitve, ki se izvaja v drugi državi pogodbenici, obdavči samo v prvi omenjeni državi (to je v državi rezidentstva), če:
Če so izpolnjeni vsi navedeni pogoji iz drugega odstavka 15. člena konvencije, se plača davek na dohodke iz zaposlitve v državi prebivanja oziroma tam, kjer je oseba rezident (t.j. v Sloveniji). Če eden od pogojev ni izpolnjen, se ti dohodki obdavčijo v državi, kjer se zaposlitev izvaja, v skladu z nacionalno zakonodajo države pogodbenice (t.j. v Belgiji).
Ob tem je potrebno opozoriti, da mednarodne pogodbe različno določajo obdobje 183 dni, kar vpliva na različne posledice obdavčitve v državi vira:
Kljub izpolnjevanju navedenih pogojev pa se v praksi lahko zgodi, da si pravico do obdavčitve dohodka lastita tako država vira dohodka (t.j. Belgija), kot tudi država rezidentstva prejemnika dohodka. V tem primeru je načeloma država rezidentstva prejemnika dohodka dolžna odpravljati dvojno obdavčitev takega dohodka, bodisi v skladu z določbami konvencije o izogibanju dvojnega obdavčevanja, če je sklenjena med državama, ali pa unilateralno, v skladu z svojo nacionalno zakonodajo.
V povezavi z navedeno problematiko, ker je lahko v skladu s prej veljavnim ZDoh-1 in ZDavP-1 davčni zavezanec, rezident Slovenije, napoten na delo v tujino, uveljavljal odbitek davka, plačanega v tujini, ali oprostitev, le v letni napovedi za odmero dohodnine, je bila v Zakon o davčnem postopku, ZDavP-2, ki se uporablja od 1. januarja 2007, vnesena pravna podlaga za možnost uveljavljanja odbitka davka, plačanega v tujini, ali uveljavljanja oprostitve po mednarodni pogodbi o izogibanju dvojnega obdavčevanja, v obračunu davčnega odtegljaja od dohodkov iz delovnega razmerja (obrazec REK-1).
To pomeni, da lahko v skladu z 293. členom ZDavP-2, v primeru, ko akontacijo dohodnine od dohodka iz delovnega razmerja rezidenta izračunava plačnik davka, le – ta v obračunu davčnega odtegljaja upošteva odbitek davka, plačanega v tujini, ali oprostitev že pri izračunu davčnega odtegljaja, pod pogojem, da plačnik davka razpolaga z ustreznimi dokazili glede davčne obveznosti zavezanca rezidenta izven Slovenije, zlasti o znesku davka, plačanega v tujini in o osnovi za plačilo davka. Kot ustrezna dokazila štejejo listine, izdane s strani davčnega organa tuje države, ali drugi dokumenti, ki nedvoumno dokazujejo obstoj davčne obveznosti ali plačilo davka izven Slovenije.
Pri tem pa velja opozoriti, da ZDavP-2 v drugem odstavku 293. člena določa, da se ne glede na prvi odstavek tega člena, zavezancu odbitek davka, plačanega v tujini, ali oprostitev prizna pri izračunu in poračunu dohodnine na letni ravni samo, če davčni zavezanec uveljavlja odbitek davka, plačanega v tujini, in oprostitev tudi v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine oziroma napovedi za odmero dohodnine v skladu z 273. in 274. členom ZDavP-2.
k 3. 2. Davčna obravnava nerezidentov, napotenih na delo v tujino
Kot navaja zavezanec, njegovo podjetje zaposluje tuje delavce iz Bolgarije in Poljske, ki jih napoti na delo v Belgijo oziroma na Nizozemsko. Ker ti tuji delavci ostajajo za davčne namene rezidenti v svoji matični državi, se glede dodelitve pravice do obdavčitve dohodkov iz zaposlitve, ki jih izplačuje njegovo podjetje, upoštevajo določbe konkretne mednarodne pogodbe, ki je sklenjena med državo rezidentstva prejemnika dohodka (t.j. Bolgarijo oziroma Poljsko) in državo vira dohodka (t.j. Slovenijo).
Ob tem seznanjamo, da ima Slovenija z Bolgarijo in Poljsko sklenjene veljavne konvencije o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka in premoženja***.
V obravnavanem primeru se uporabi osnovno pravilo, ki izhaja iz prvega odstavka 15. člena Konvencije med Republiko Slovenijo in Republiko Bolgarijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja in preprečevanju davčnih utaj v zvezi z davki od dohodka in premoženja (Uradni list RS-MP, št. 12/04; v nadaljevanju: konvencija), ki določa, da ima pravico do obdavčitve dohodkov iz zaposlitve država, katere rezident je prejemnik dohodka, razen, če se zaposlitev izvaja v drugi državi pogodbenici. V tem primeru ima pravico do obdavčitve dohodkov iz te zaposlitve država, v kateri se zaposlitev izvaja.****
Tako lahko rezident druge države pogodbenice (v tem primeru Bolgarije), ki opravi delo za slovensko podjetje na ozemlju druge države (v Belgiji oziroma na Nizozemskem), uveljavlja v Sloveniji oprostitev davka od dohodka iz zaposlitve na podlagi določbe prvega odstavka 15. člena konvencije. Slovenija zgolj kot država vira dohodka nima pravice do obdavčitve. V kolikor pa je bil davek od dohodkov iz zaposlitve v Sloveniji vendarle že obračunan in plačan, lahko nerezident, ki opravi delo za slovensko podjetje na ozemlju druge države, uveljavlja vračilo davka.
Nerezidenti imajo za izkoriščanje ugodnosti, ki jim jih daje mednarodna pogodba o izogibanju dvojnega obdavčevanja za dohodke, obdavčene na viru v Sloveniji, dve možnosti, in sicer:
Ugodnosti lahko nerezidenti uveljavljajo na obrazcih zahtevkov za uveljavljanje ugodnosti iz mednarodnih pogodb o izogibanju dvojnega obdavčevanja, in sicer je za vsako posamezno vrsto dohodka določen poseben obrazec za uveljavljanje ugodnosti.***** V konkretnem primeru lahko nerezident predloži: »Zahtevek za oprostitev davka od dohodkov iz zaposlitve (razen pokojnin) na podlagi določb mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka – obrazec MF-DURS obr. KIDO 5«. V kolikor pa je bil od navedenega dohodka davek že obračunan, lahko zavezanec predloži: »Zahtevek za vračilo davka od drugih dohodkov na podlagi določb mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka – obrazec MF-DURS obr. KIDO 12«.
* V nekaterih konvencijah so »nesamostojne osebne storitve« oziroma »dohodki iz zaposlitve« urejeni v 14. členu.
** Podobno določbo vsebuje tudi konvencija z Nizozemsko.
**** Podobno določbo vsebuje tudi konvencija, ki jo je Slovenija sklenila z Poljsko.
***** Obrazce zahtevkov v slovenskem jeziku oziroma v angleškem jeziku .
Ključne besede: |
Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj
Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon
E-pošta: Info | Webmistress