Zadnje obvestilo:
Letna poročila za leto 2024 so javno objavljena (5.5.2025 14:16:00)
Zadnja novička:
16.4.2025 10:11:52 Vodenje evidence o izrabi delovnega časa od 23. 4. 2025
Najnovejši e-seminar:
Vzorec pogodbe o zaposlitvi za dopolnilno delo (e-gradivo) (6.5.2025 14:41:27)
Aktualno:
Koledar:
Mesečni koledarčki
Seznam poslovne programske opreme
Izračuni 2025
Obračun plače 2025
Opozorilo: Izračun trenutno deluje pravilno samo pri zneskih, višjih od minimalne osnove.
Izračun avtorskega honorarja 2025
Izračun za rezidente, zavarovane po 20. členu ZPIZ-2 (zavarovan za polni delovni čas), ter za rezidente, zavarovane po 18. členu ZPIZ-2.
Podjemna pogodba 2025
Obračun najemnine 2025
Fizična oseba odda nepremičnino pravni osebi.
Obračun študentskega dela 2025
Obračun začasnega ali občasnega dela upokojencev 2025
Izračun zamudnih obresti
Program omogoča izračun po konformni metodi in po linearni metodi.
Izračun pogodbenih obresti
Program omogoča izračun po poljubni obrestni meri.
Potni nalog (Excel)
Temeljnica (excel)
Temeljnica
M obrazci
Davčni obračun 2024>
Davčni obračun 2024
Excel obrazec DDPO 2024 (informativni pripomoček)
Excel obrazec DOHDEJ 2024 (informativni pripomoček)
AJPES
Video seminar
Gospodarske družbe
Samostojni podjetniki
Društva
Nepridobitne organizacije
Vpisano: 6.8.2007 12:09:39
Rubrika: DDV - Davek na dodano vrednost Natisni
Pojasnilo DURS, št. 4230-348/2007-2, 26. 7. 2007
Davčni zavezanec je navedel, da opravlja pretežno dejavnost igralnic in gostinstva, kar pomeni z vidika obdavčitve z DDV obdavčeno in oproščeno dejavnost. Na ravni celotne družbe izračunava tudi odbitni delež. Zanima ga, kako je z obračunom izstopnega DDV in kako z vstopnim DDV, glede na to, da gostom igralnic, ob izpolnjevanju določenih pogojev, nekatere storitve (gostinske in hotelske) nudi brezplačno. Zavezanec tudi sprašuje, kako se »interna realizacija«, ko ena organizacijska enota (npr. restavracija) nudi storitve drugi organizacijski enoti (npr. igralnici), upošteva v DDV evidencah in v obračunu DDV. Na navedena vprašanja odgovarjamo:
Od brezplačno nudenih storitev, navedenih v vprašanju zavezanca, ni potrebno obračunati DDV; prav tako v teh primerih ni popravka odbitka DDV. Interna realizacija med posameznimi organizacijskimi enotami pa se ne vpisuje v obračun DDV, saj ne predstavlja obdavčljive dobave.
Po 3. točki 1. odstavka 3. člena Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1 (Uradni list RS, št. 117/06 in 52/07) je predmet DDV opravljanje storitev, ki jih davčni zavezanec opravi v okviru opravljanja svoje ekonomske dejavnosti na ozemlju Slovenije za plačilo.
V 14. členu ZDDV-1 nadalje določa, da opravljanje storitev pomeni vsako transakcijo, ki ni dobava blaga. V 15. členu ZDDV-1 pa je določeno, da se za opravljanje storitev za plačilo šteje tudi:
1. uporaba blaga, ki je del poslovnih sredstev davčnega zavezanca, za zasebne namene ali za zasebne namene njegovih zaposlenih ali kakršnakoli uporaba za druge namene kot za namene opravljanja njegove dejavnosti, če je bila za to blago dana pravica do celotnega ali delnega odbitka DDV;
2. opravljanje storitev, ki jih davčni zavezanec opravi brezplačno za svoje zasebne namene ali za zasebne namene njegovih zaposlenih ali za druge namene kot za namene opravljanja njegove dejavnosti.
Glede na to, da pogoji za obdavčitev z DDV, na podlagi navedene določbe zakona, v konkretnem primeru niso izpolnjeni, se od brezplačno nudenih storitev tega davka ne obračuna. Prav tako se DDV ne obračunava od t. i. lastnih storitev v poslovni namen, ker v ZDDV-1 nimamo določila, na podlagi katerega bi tovrstne dobave obdavčili z DDV, kljub temu, da Direktive Sveta 2006/112/ES (UL L 347, 11.12.2006, str. 1–118) v 27. členu to opcijo daje.
Popravek odbitka DDV je urejen v 68. členu ZDDV-1, ki določa, da mora davčni zavezanec prvotni odbitek popraviti, če je bil odbitek višji ali nižji od odbitka, do katerega je bil davčni zavezanec upravičen. Popravek mora davčni zavezanec opraviti tudi, če se po opravljenem obračunu spremenijo dejavniki, ki so bili uporabljeni pri določitvi zneska za odbitek, kot na primer odpovedi nakupov in znižanja cen.
Ker je davčni zavezanec ob nakupu blaga in storitev odbil DDV do katerega je bil v trenutku nabave tudi upravičen in ker v konkretnem primeru tudi ne gre za spremembo dejavnikov, ki so bili uporabljeni pri določitvi zneska za odbitek DDV, ugotavljamo, da popravka odbitka ni treba izvesti.
Ključne besede: |
Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj
Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon
E-pošta: Info | Webmistress