Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 19.9.2003

Službeno potovanje in delo preko polnega delovnega časa

Romana Kruhar Puc, univ. dipl. prav., davčna svetovalka, UNICONSULT d.o.o., Ljubljana

Rubrika: Plače in delovna razmerjaprint Natisni

Delavec, ki je napoten na službeno potovanje zaradi opravljanja dela izven sedeža podjetja, je dostikrat odsoten več kot 8 ur, kolikor znaša sicer dnevna delovna obveznost. Lahko se zgodi tudi, da je odsoten ravno 8 ur, lahko pa za delo in prevozom na delo in z dela porabi manj kot 8 ur. Kako v tem primeru obračunavati delovni čas in kaj mu v zvezi s takim potovanjem pripada?


Najlažje je to ponazoriti s primeri.


Delavec, ki je napoten na službeno potovanje lahko:


a) opravi polni fond ur (8) in dodatne ure zaradi prevoza v kraj, kamor je napoten. Delavcu se obračuna in plača efektivni delovni čas. Prevoz na delo in z dela se ne upošteva v delovni čas, čas trajanja prevoza pa je pomemben za določanje višine dnevnice, kot nadomestila stroška za prehrano.


b) opravi manj ur, kot je dnevna delovna obveznost (vključno s prevozom). Delavcu se kot delovni čas upoštevata tako efektivno opravljeno delo kot prevoz, za razliko do polnega delovnega časa (8) ur pa se mora vrniti na delovno mesto. Nadomestilo stroška za prehrano se izplača ob izpolnjevanju pogojev iz tarifne priloge h kolektivni pogodbi oziroma mu je delodajalec dolžan zagotoviti topli obrok, kot če bi bil prisoten na delovnem mestu.


c) opravi več delovnih ur, kot je delovna obveznost in dodatno porabi čas za prevoz. Obračuna se efektivni delovni čas, s tem da se delovni čas nad 8 ur obračuna kot nadurno delo, delavcu pa pripada tudi dnevnica, spet v odvisnosti od časa trajanja službenega potovanja.


Opozorim naj še na pogosto napačno mnenje, da se dodatek za delo preko polnega delovnega časa in dnevnica izključujeta. V prvem primeru gre za dodatek zaradi neugodnih vplivov delovnega okolja v drugem primeru pa za nadomestilo stroška. Zato delavcu v primerih kot je opisan pod točko C. pripada oboje.



Romana Kruhar Puc, univ. dipl. prav., davčna svetovalka, UNICONSULT d.o.o., Ljubljana

Zadnji članki iz rubrike:

24.5.2023 16:18:01:
Podatki za obračun plač za maj 2023

19.5.2023 14:14:35:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT-D)

18.5.2023 12:14:45:
Pričetek veljavnosti Zakona o čezmejnem izvajanju storitev (ZČmIS-1)

16.5.2023 16:50:02:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-A)

16.5.2023 15:21:39:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti

Najnovejši članki:

29.5.2023 16:23:35:
Koeficienti rasti cen v Republiki Sloveniji, marec 2023

29.5.2023 16:18:33:
Poročilo o gibanju plač za februar 2023

29.5.2023 16:15:40:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o tujcih (ZTuj-2G)

29.5.2023 15:41:00:
Davčna obravnava prenosov sredstev med podjetjem zavezanca in njegovim gospodinjstvom s poudarkom na prenosu nepremičnin

29.5.2023 15:35:05:
Vlada sprejela predlog ukrepov za večjo socialno varnost upokojencev

Izobraževanja
Centralni tečaj: 1€ = 239,640 SIT

Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj

Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon

E-pošta: Info | Webmistress