Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 23.1.2007 16:38:01

Rezervacije pri prehodu na nov način računovodenja – 98. člen ZDDPO-2

Rubrika: Davkiprint Natisni

Pojasnilo MF, št. 420-19/2006/75, 27. 12. 2006


Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (Uradni list RS, št. 117/06), ki je začel veljati 17. 11. 2006 in se začne uporabljati 1. 1. 2007, med prehodnimi določbami v 93. členu določa, da se za zavezance, ki z dnem ali po dnevu začetka uporabe tega zakona spremenijo način sestavljanja računovodskih poročil, pri prehodih, določenih z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, oziroma drugim zakonom, ki določa prehod na spremenjen način sestavljanja računovodskih poročil, in za zavezance, ki so pred dnem začetka uporabe tega zakona spremenili način sestavljanja računovodskih poročil, pri prehodih, določenih z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, oziroma drugim zakonom, ki določa prehod na spremenjen način sestavljanja računovodskih poročil, se tudi po dnevu začetka uporabe tega zakona uporablja prehodna določba 14. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (Uradni list RS, št. 108/05).


V prvem odstavku 98. člena pa ZDDPO-2 določa, da se pri prehodih na nov način sestavljanja računovodskih poročil, vključno pri prehodu na nov način sestavljanja računovodskih poročil po 14. členu Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona. o davku od dohodkov pravnih oseb (Uradni list RS, št 108/05) dodatno oblikovanje ali odprava rezervacij za pokojnine, jubilejne nagrade in za odpravnine štejejo kot spremembe računovodskih usmeritev zavezanca po 14. členu tega zakona.


Navedeno pomeni, da se pod pogoji iz 98. člena ZDDPO-2 dodatno oblikovanje ali odprava rezervacij za pokojnine, jubilejne nagrade in za odpravnine štejejo kot spremembe računovodskih usmeritev zavezanca po 14. členu ZDDPO-2. 14. člen ZDDPO-2 (davčna osnova pri spremembah računovodskih usmeritev in popravkih napak) določa, da se pri ugotavljanju davčne osnove oziroma priznavanju prihodkov in odhodkov zavezanca zneski, ki predstavljajo razlike zaradi sprememb računovodskih usmeritev in popravkov napak, pri obdavčljivih prihodkih in davčno priznanih odhodkih po tem zakonu, za katere se preračuna preneseni čisti poslovni izid ali druge sestavine kapitala, v obdobju spremembe računovodske usmeritve in popravkov napak vključijo v davčno osnovo, in sicer tako, da povečujejo oziroma zmanjšujejo davčno osnovo. Torej 14. člen določa, kako se davčno obravnava sprememba računovodskih usmeritev, ki jo opravi zavezanec sam – prostovoljno.


Drugi odstavek 98. člena ZDDPO2 pa določa, da se določba prvega odstavka 98. člena 2DDPO-2 uporablja tudi pri sestavi davčnega obračuna za leto 2006.


Do 31. decembra 2006 se v skladu z 99. členom ZDDPO-2 uporabljajo Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (Uradni list RS, št. 33/06 – uradno prečiščeno besedilo, ZDDPO-1-UPB2) in predpisi izdani na njegovi podlagi. V slednje navedenem zakonu je davčna obravnava pri spremembah računovodskih usmeritev, popravkih napak in prevrednotenjih določena v 11.a členu. Navedeni 11.a člen ZDDPO-1-UPB2 določa, da se pri ugotavljanju davčne osnove oziroma priznavanju prihodkov in odhodkov zavezanca zneski, ki predstavljajo razlike zaradi sprememb računovodskih usmeritev in popravkov napak, pri obdavčljivih prihodkih in davčno priznanih odhodkih po tem zakonu, za katere se preračuna preneseni čisti poslovni izid ali druge sestavine kapitala, vključijo v davčno osnovo, in sicer, da povečujejo oziroma zmanjšujejo davčno osnovo.


Iz navedenega izhaja, da se navedeno oblikovanje rezervacij (ali morda njihova odprava) za davčne namene obravnava kot sprememba računovodskih usmeritev, kar pomeni, da se oblikovanje teh rezervacij za leto 2006 ne prizna kot odhodek pri ugotavljanju davčne osnove, za leto 2007 in naslednja leta pa se prizna kot odhodek 50 %. Iz obrazložitve člena izhaja, da je bil to tudi namen zakonodajalca.


Dodatno pripominjamo, da nepriznavanje oblikovanja rezervacij kot odhodka v času oblikovanja teh rezervacij pomeni tudi, da se bo za znesek oblikovanih rezervacij, če bo do porabe teh rezervacij dejansko prišlo, zmanjšala davčna osnova in posledično tudi davčna obveznost, in sicer, ob dejanskem izplačilu jubilejne nagrade ali odpravnine.

Ključne besede:
rezervacije
pojasnila DURS

Zadnji članki iz rubrike:

17.7.2026 14:27:59:
Obvestilo o zadržanju pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja

7.7.2026 11:41:36:
Dopolnitev elektronskega obrazca GloBE-ODPD – možnost uveljavljanja poenostavitve poročanja

7.7.2026 11:37:39:
Opomin za neplačane obvezne dajatve

6.7.2026 12:57:55:
»Davčne počitnice« za podjetnike in podjetja, računovodje ter davčne svetovalce

24.6.2026 15:27:44:
Pravilnik o dopolnitvah Pravilnika o obračunu davčnih odtegljajev

Najnovejši članki:

20.7.2026 11:18:41:
Predlog: Zakon o dostopnosti in uporabi plačilnih sredstev - 17. 07. 2026

17.7.2026 15:52:37:
V javni obravnavi predlog zakona o dostopnosti gotovine in brezplačnih osnovnih plačnih storitvah

17.7.2026 15:48:03:
Od 20. julija 2026 znova na voljo delno povračilo nadomestila plače

16.7.2026 17:17:50:
Državni zbor je sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah

16.7.2026 17:15:19:
Državni zbor sprejel novelo zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin