Zadnje obvestilo:
Letna poročila za leto 2024 so javno objavljena (5.5.2025 14:16:00)
Zadnja novička:
16.4.2025 10:11:52 Vodenje evidence o izrabi delovnega časa od 23. 4. 2025
Najnovejši e-seminar:
Vzorec pogodbe o zaposlitvi za dopolnilno delo (e-gradivo) (6.5.2025 14:41:27)
IZPLAČILO REGRESA - ZAPOSLITEV 1.3.2025
PREDLOŽITEV DAVČNI KIR IN KPR POLEG OBRAČUNA DDV
Tolmačenje Kolektivne pogodba za družbe drobnega gospodarstva
Aktualno:
Koledar:
Mesečni koledarčki
Seznam poslovne programske opreme
Izračuni 2025
Obračun plače 2025
Opozorilo: Izračun trenutno deluje pravilno samo pri zneskih, višjih od minimalne osnove.
Izračun avtorskega honorarja 2025
Izračun za rezidente, zavarovane po 20. členu ZPIZ-2 (zavarovan za polni delovni čas), ter za rezidente, zavarovane po 18. členu ZPIZ-2.
Podjemna pogodba 2025
Obračun najemnine 2025
Fizična oseba odda nepremičnino pravni osebi.
Obračun študentskega dela 2025
Obračun začasnega ali občasnega dela upokojencev 2025
Izračun zamudnih obresti
Program omogoča izračun po konformni metodi in po linearni metodi.
Izračun pogodbenih obresti
Program omogoča izračun po poljubni obrestni meri.
Potni nalog (Excel)
Temeljnica (excel)
Temeljnica
M obrazci
Davčni obračun 2024>
Davčni obračun 2024
Excel obrazec DDPO 2024 (informativni pripomoček)
Excel obrazec DOHDEJ 2024 (informativni pripomoček)
AJPES
Video seminar
Gospodarske družbe
Samostojni podjetniki
Društva
Nepridobitne organizacije
Vpisano: 28.5.2025 16:19:27
Rubrika: Ne spreglejte Natisni
Državni zbor je sprejel Zakon o individualnih naložbenih računih, ki uvaja posebno vrsto naložbenega računa in omogoča preprostejše, preglednejše ter stroškovno učinkovitejše vlaganje fizičnih oseb na kapitalskih trgih. Takšno varčevanje se spodbuja tudi z administrativno in davčno ugodnejšo obravnavo dohodkov, doseženih prek naložb na tovrstnih računih.
Zakon je nastal v procesu tvornega sodelovanja z regulatorjem (Agencijo za trg vrednostnih papirjev – ATVP) in deležniki na trgu, zato verjamemo, da predstavlja dobro podlago za razpršitev prihrankov prebivalstva in okrepitev trga kapitala.
Slovenski varčevalci imajo v primerjavi z varčevalci drugih držav Evropske unije (EU) nadpovprečno visok delež sredstev naloženih v bančnih depozitih, nizek delež pa v finančnih instrumentih. Izrazita prevlada bančnih depozitov v primerjavi z razvitejšimi državami EU kaže na neizkoriščen potencial drugih oblik varčevanja, predvsem prek trga kapitala. Takšna struktura varčevanja omejuje razvojni potencial gospodarstva in ne omogoča optimalnega vlaganja prihrankov prebivalstva.
Zato s sprejetim zakonom uvajamo novo obliko trgovalnega računa – individualni naložbeni račun (INR), ki je namenjen spodbujanju dolgoročnega varčevanja fizičnih oseb v finančnih instrumentih. Razširiti želimo možnosti za vlaganja prihrankov prebivalstva, okrepiti slovenski trg kapitala in razširiti vire financiranja gospodarstva.
INR je zasnovan kot posebna oblika trgovalnega računa, ki omogoča vlaganje v nabor finančnih instrumentov pod jasno določenimi pogoji:
Ključne prednosti INR so poenostavljeni postopki obračunavanja in plačevanja davčnih obveznosti, ugodnejša davčna obravnava, velika fleksibilnost pri upravljanju naložb in poudarek na varovanju vlagateljev.
Dohodki z INR so v sprejetem zakonu opredeljeni kot nova podskupina dohodkov iz kapitala, za katere bo veljal poenostavljen način obračunavanja in plačevanja davka. Za spodbujanje dolgoročnega varčevanja se uvaja nižja, 15-odstotna davčna stopnja ter popolna oprostitev plačila davka pri prvem izplačilu z INR po 15 letih, če v vmesnem obdobju ni bilo izplačil. Davčni odtegljaj bo izvedel sam ponudnik INR.
Glede na to, da bo mogoče INR odpreti le enkrat, zakon omogoča določeno fleksibilnost kot na primer v primeru, da imetnik preneha biti davčni rezident Slovenije. V tem primeru lahko zahteva mirovanje INR za največ 10 let, če na INR v trenutku podaje zahteve za mirovanje ni sredstev.
Glede na to, da je zakon usmerjen predvsem v male vlagatelje, vsebuje tudi natančne določbe glede same pogodbe o INR, razkrivanja stroškov in drugih pomembnih informacij za vlagatelje, ureja pa tudi nadzor nad ravnanji ponudnikov. ATVP bo vodila register ponudnikov INR, Finančna uprava Republike Slovenije pa register imetnikov INR.
Uvedba INR predstavlja pomemben podporni ukrep pri razvoju kapitalskega trga, ki je predviden v Strategiji razvoja trga kapitala v Sloveniji za obdobje 2023-2030. Slednjo je kot prvo vladno strategijo na tem področju vlada sprejela marca 2023.
Dodatna pojasnila o Zakonu o individualnih naložbenih računih
Vir: Ministrstvo za finance, Direktorat za finančni sistem
Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj
Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon
E-pošta: Info | Webmistress