Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 18.3.2025 11:07:06

Informacija zavezancem glede obveznosti ureditve rezidentskega statusa (1. izdaja, MAREC 2025)

Rubrika: Davkiprint Natisni

Na FURS so pripravili dokument z informacijami glede obveznosti ureditve rezidentskega statusa.

Posamezniki, ki se jim spremenijo okoliščine, ki vplivajo na njihov rezidentski status v Sloveniji (rezident, nerezident), so dolžni formalno urediti svoj rezidentski status pri Finančni upravi RS (FURS) v roku 8 dni po nastanku spremembe na način, da predložijo vlogo za ugotovitev rezidentskega statusa v obliki samostojnega dopisa z navedbo vseh relevantnih dejstev ali v obliki izpolnjenega vprašalnika "Vloga za ugotavljanje rezidentskega statusa po ZDoh-2 – prihod v RS" oziroma "Vloga za ugotavljanje rezidentskega statusa po ZDoh-2 – odhod iz RS".

Vprašalnika ni treba obvezno izpolniti in predložiti zraven vloge za ugotavljanje davčnega statusa. Lahko se tudi na drug način dokažejo dejstva in okoliščine, ki vplivajo na rezidentski status posameznika. Vlogi/vprašalniku za ureditev rezidentskega statusa je treba priložiti ustrezne listine oziroma dokazila, ki so pomembne za presojo rezidentskega statusa.

Oseba, ki pride v Slovenijo za krajši ali daljši čas (npr. zaradi zaposlitve v Sloveniji, združitve družine,…), postane rezident Slovenije, ko izpolnjuje enega od kriterijev iz 6. člena Zakona o dohodnini, ZDoh-2 (uradno prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji, običajno bivališče oziroma središče osebnih in ekonomskih interesov v Sloveniji, prisotnost v Sloveniji več kot 183 dni v koledarskem letu, idr.).

Tujim fizičnim osebam je ob prihodu v Slovenijo (in vpisu v davčni register) praviloma dodeljen status nerezident za davčne namene. Posameznik je dolžan ob prihodu v Slovenijo oziroma v trenutku, ko je izpolnjen katerikoli od kriterijev iz 6. člena ZDoh-2, sprožiti postopek za ugotavljanje rezidentskega statusa z vložitvijo vloge pri FURS.

Če posameznik za krajši čas odide iz Slovenije, primeroma zaradi začasne zaposlitve v tujini, študija v tujini, ipd. in ohrani vsaj eno od rezidenčnih vezi s Slovenijo (npr. uradno prijavljeno stalno prebivališče, družina ostane v Sloveniji, prisotnost v Sloveniji več kot 183 dni v koledarskem letu,…), ostane rezident Slovenije.

Posameznik, ki za daljši čas oziroma za stalno odide iz Slovenije, se šteje za nerezidenta Slovenije, ko pretrga vse pomembne rezidenčne vezi s Slovenijo, tj. odjavi stalno prebivališče v Sloveniji in prenese običajno bivališče, center osebnih (npr. selitev skupaj z družino, udejstvovanje v družabnem življenju v tujini) in ekonomskih interesov (npr. zaposlitev v tujini, premoženje v tujini, upokojitev po koncu zaposlitve v Sloveniji) v tujino ter tudi sicer ni prisoten v Sloveniji več kot 183 dni v koledarskem letu. Tak posameznik si mora, poleg ureditve odjave stalnega (oziroma začasnega) prebivališča pri pristojnem organu, urediti tudi svoj rezidentski status za davčne namene z vložitvijo vloge pri FURS.

Oseba, ki je v preteklosti prenehala biti rezident Slovenije, postane ponovno rezident Slovenije, ko se vrne v Slovenijo oziroma ponovno vzpostavi rezidenčno vez s Slovenijo. Po vrnitvi v Slovenijo (npr. zaradi prenehanja zaposlitve v tujini, zaradi upokojitve po koncu zaposlitve v tujini, združitve družine,…), je treba ponovno urediti rezidentski status z vložitvijo vloge pri FURS.

FURS na podlagi vloge za ugotavljanje rezidentskega statusa ter izkazanih dejstev in okoliščin, ki vplivajo na rezidentski status posameznika, oziroma po uradni dolžnosti presoja izpolnjevanje pogojev za rezidentski status fizične osebe ter o rezidentskem statusu odloči z odločbo. Sprememba statusa zavezanca se evidentira v davčnem registru. Posameznik, ki pridobi odločbo o ugotovljenem oziroma spremenjenem statusu rezidentstva za davčne namene, mora izplačevalce dohodkov v Sloveniji obvestiti o ugotovljenem rezidentskem statusu in jim hkrati predložiti odločbo.

Rezident Slovenije je obdavčen v Sloveniji za vse prejete dohodke iz Slovenije in iz tujine. Davčnemu organu v Sloveniji (FURS) mora napovedati tudi dohodke, prejete izven Slovenije, in sicer tako, da vloži ustrezno napoved za odmero (akontacije) dohodnine.

Nerezident je zavezan za plačilo dohodnine od vseh dohodkov, ki imajo svoj vir v Sloveniji. Primeroma so to dohodki iz kapitala (obresti, dividende, dobiček iz kapitala) in dohodki iz oddajanja premoženja v najem ali iz prenosa premoženjske pravice (najemnine, licenčnine). Lastniki nepremičnin v Sloveniji so tudi zavezanci za davek od premoženja in za plačilo nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, v primeru prodaje nepremičnine, pa tudi zavezanci za davek na promet nepremičnin in dobiček iz kapitala.

Več informacij je dostopnih na spletni strani FURS v naslednjih pojasnilih:

Vir: Informacija zavezancem glede obveznosti ureditve rezidentskega statusa - 1. izdaja, MAREC 2025

Ključne besede:
mednarodno obdavčenje
rezidentski status
rezident Slovenije

Zadnji članki iz rubrike:

16.4.2025 16:17:01:
Prejeti podatki o dohodkih iz tujine – AEOI DAC1

28.3.2025 15:55:59:
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o izvajanju Zakona o davčnem potrjevanju računov

24.3.2025 17:47:08:
Nov seznam tveganih držav

24.3.2025 13:28:37:
Nakupi blaga in storitev za neposlovno rabo

21.3.2025 18:13:47:
Finančna uprava na eDavkih omogoča vpogled v dohodke iz tujine in dohodke slovenskih izplačevalcev

Najnovejši članki:

18.4.2025 17:00:48:
V javni obravnavi zakonska predloga s področja kriptosredstev in izvedenih finančnih instrumentov

18.4.2025 16:08:03:
Vlada potrdila predlog Zakona o individualnih naložbenih računih

18.4.2025 16:03:08:
Poročilo o delu Inšpektorata Republike Slovenije za delo za delo za leto 2024

17.4.2025 16:12:47:
Evidenci obračunanega DDV in odbitka DDV

16.4.2025 16:02:06:
Sklep o usklajenih zneskih vajeniških nagrad

Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj

Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon

E-pošta: Info | Webmistress