Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 25.2.2025 15:32:55

Odločitev o obdavčitvi v primeru vodenja gospodarske družbe in opravljanja del iz dejavnosti družbe s strani samostojnega podjetnika

Rubrika: Sodna praksa - Vrhovno sodišče, Višje sodišče in Ustavno sodiščeprint Natisni

Zakon o gospodarskih družbah dopušča opravljanje dela direktorja v gospodarski družbi le fizični osebi, ne pa tudi samostojnemu podjetniku, ki bi to opravljal kot svojo poslovno dejavnost.

Vrhovno sodišče je presodilo, da gre v zadevi družbe z omejeno odgovornostjo in njenega poslovnega razmerja s samostojnim podjetnikom (sklenjenega pravnega posla za vodenje družbe in opravljanja del iz dejavnosti družbe), ki je bil hkrati njen edini družbenik in direktor, v obsegu, ki se nanaša na vodenje gospodarske družbe, za primer nedovoljenega ravnanja. Zakon o gospodarskih družbah namreč dopušča opravljanje dela direktorja v gospodarski družbi le fizični osebi, ne pa tudi samostojnemu podjetniku, ki bi to opravljal kot svojo poslovno dejavnost.

Vrhovno sodišče je najprej poudarilo, da je odmera davka na drugačni podlagi, kot izhaja iz sklenjenega pravnega posla, dopustna le, če zakon to izrecno določa. Takšno izrecno pooblastilo za drugačno odmero vsebujejo določbe Zakona o davčnem postopku (74. člen), na podlagi katerih lahko davčni organ v primerih nedovoljenih ravnanj zavezanca za davek (to je, če sklene neveljaven ali navidezen pravni posel ali če je udeležen pri nedovoljenem davčnem izogibanju) dohodek pravno opredeli drugače, kot je razviden na podlagi sklenjenih pogodb. To pomeni, da mora davčni organ za naložitev drugega davka predhodno ugotoviti, da je v zadevi podan eden od primerov nedovoljenega ravnanja iz omenjenega člena in da zato lahko uporabi svoja pooblastila v skladu z navedeno določbo (ali drugim izrecnim pooblastilom, ki ga določi zakon).

Vrhovno sodišče je nato presodilo, da se dohodek, ki ga je za poslovodna dela prejel samostojni podjetnik na podlagi pogodb o poslovnem sodelovanju, ne more obdavčiti kot dohodek iz dejavnosti samostojnega podjetnika, ampak po izrecni zakonski določbi Zakona o dohodnini (prve točke drugega odstavka 37. člena v zvezi z drugim odstavkom 74. člena Zakona o davčnem postopku) kot dohodek, za katerega se šteje, da je dohodek iz delovnega razmerja.

V zvezi z obdavčitvijo dohodkov samostojnega podjetnika za opravljeno delo, ki ni poslovodenje, ampak je bilo opravljeno v sklopu kovinarske in gostinske dejavnosti, ki ju izvaja gospodarska družba, pa je Vrhovno sodišče pojasnilo, da nedovoljeno davčno izogibanje ne more biti utemeljeno le na okoliščini, da je samostojni podjetnik opravljal delo za družbo z omejeno odgovornostjo, v kateri je edini družbenik in direktor. Ob tem Vrhovno sodišče ni izključilo možnosti, da bi tovrstni pravni posel skupaj z drugimi predstavljal umetno shemo, ki bi ob izpolnjevanju zakonskih zahtev (četrtega odstavka 74. člena Zakona o davčnem postopku) omogočala uporabo tega instituta, vendar morajo biti te (dodatne) okoliščine ugotovljene v vsakem primeru posebej. Celo v primeru ugotovljenega nedovoljenega davčnega izogibanja pa davčni organ, če med delavcem in delodajalcem ni sklenjena pogodba o zaposlitvi, ne more za nadzorovano obdobje po uradni dolžnosti ugotavljati obstoja delovnega razmerja, saj lahko nastanek delovnega razmerja ugotavlja le pristojno sodišče v delovnem sporu.

 

Sodba X Ips 11/2024

 


To sporočilo za javnost je informativne narave in s svojo vsebino ne zavezuje sodišča.

Vir: Vrhovno sodišče

Ključne besede:
direktor v gospodarski družbi
samostojni podjetnik
fizična oseba
vrhovno sodišče
družba z omejeno odgovornostjo
d.o.o.
s.p.

Zadnji članki iz rubrike:

8.1.2025 12:59:51:
Vrhovno sodišče odločilo, da tudi za vrnjeno dohodnino veljajo omejitve izvršb

19.11.2024 17:16:43:
Odločba o ugotovitvi, da 95. člen Zakona o davčnem postopku ni v neskladju z Ustavo

9.10.2024 14:47:08:
Znižanje plačila za poslovno uspešnost zaradi bolezni delavca ne sme biti diskriminatorno

23.7.2024 13:36:10:
Odločba o delni razveljavitvi tretjega odstavka 71. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku

22.5.2024 15:54:25:
Prokurist družbe za podelitev pooblastila za zastopanje odvetniku ne potrebuje posebnega pooblastila zakonitega zastopnika

Najnovejši članki:

27.3.2025 15:47:47:
Obveznost za plačilo razlike trošarine ob zvišanju DPC drobno rezanega tobaka, 31. 3. 2025

27.3.2025 13:58:13:
Sprejet paket DDV v digitalni dobi (VAT in The Digital Age - ViDA)

27.3.2025 15:53:48:
Novosti pri normiranih s.p. v letu 2025

24.3.2025 17:47:08:
Nov seznam tveganih držav

24.3.2025 17:43:20:
Novosti pri osebnih izkaznicah

Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj

Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon

E-pošta: Info | Webmistress