Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 8.5.2025 18:19:36

Navodila za izpolnjevanje obračuna davčnih odtegljajev

Rubrika: Plače in delovna razmerjaprint Natisni

REK-O in REK-1b obrazec

11. izdaja, maj 2025

NAVODILO ZA IZPOLNJEVANJE OBRAZCA OBRAČUN DAVČNEGA ODTEGLJAJA

1.0 SPLOŠNA NAVODILA

Podatke na način, določen s tem navodilom, predložijo davčnemu organu prek sistema eDavki vsi zavezanci za davek, ki so plačniki davka in izplačujejo dohodke, od katerih se obračuna davčni odtegljaj in/ali prispevki za socialno varnost (v nadaljnjem besedilu: zavezanci). Podatke na enak način predložijo tudi delodajalci, ki niso plačniki davka v skladu z 58. členom Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2 in so zavezanci za prispevke delodajalca.

Obračun davčnega odtegljaja (v nadaljevanju REK obrazec) je sestavljen iz zbirnega dela in individualnih podatkov po posameznem prejemniku dohodka (individualni REK obrazec, v nadaljevanju iREK obrazec).

Rok za predložitev REK obrazca je najkasneje na dan izplačila dohodka, pri plačilu prispevkov, ki ni vezano na izplačilo dohodka (primeroma; plačilo pavšalnega prispevka, plačilo prispevkov delodajalcev, ki niso plačniki davka) pa najpozneje do 15. v mesecu za pretekli mesec.

Davčnemu organu se za vsak izplačan dohodek, po vrstah dohodkov, ki so določeni v seznamu vrst dohodkov, predloži samostojen REK obrazec, tudi če so različni dohodki izplačani istočasno. Seznam vrst dohodkov je objavljen v tem navodilu v poglavju 4.0.

Posamezni zneski se vpisujejo v evrih, zaokroženi na dve decimalni mesti. V stolpec "obračunani" se vpišejo podatki o celotnem znesku obračunanih prispevkov, v stolpec "za plačilo" pa le znesek prispevkov, ki se, upoštevajoč določbe materialne zakonodaje o oprostitvah plačila, tudi plačajo.

Velja za izplačila do 31. 3. 2023

Predlaganje samostojnega REK obrazca je obvezno tudi za posamezni dohodek iz polj B04 do B012, ki ni samostojna vrsta dohodka po seznamu vrst dohodkov, če je izplačan hkrati z drugim tovrstnim dohodkom v znesku, ki presega znesek, ki se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja (primer: če delodajalec izplačuje povračilo stroškov prehrane v znesku, ki presega neobdavčen del in hkrati izplačuje tudi povračilo stroškov prevoza na delo mora o tem dohodku poročati na ločenem REK obrazcu).

Velja za izplačila od 1. 4. 2023 dalje:

Za izplačila posameznega dohodka iz polj B04 do B012, če je izplačan hkrati z drugim tovrstnim dohodkom v znesku, ki presega znesek, ki se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja od 1. 4. 2023 dalje se podatke o vrsti povračila (dohodka) na katerega se nanaša izplačan dohodek vpiše v polje A054a in A054z ter ločeno predlaganje REK obrazcev ni potrebno.

Velja za obdobje od januar 2025 dalje

Za vrste dohodkov iz predhodno veljavnega REK-1b obrazca, se uporabljajo navodila za predlaganje REK-O obrazca za dohodke izplačane za obdobja od januar 2025 dalje.

Zavezanec, ki izplača dohodek za daljše časovno obdobje, mora predložiti ločen REK obrazec za obdobje do vključno 30. 6. 2025 in ločeno za obdobje od 1. 7. 2025 dalje, ko se obračuna prispevek za dolgotrajno oskrbo.

Ključne besede:
REK-O
REK-1b
REK 2025
REK obrazec
REK obrazci
iREK

Zadnji članki iz rubrike:

30.4.2025 13:46:18:
Podatki za obračun plač za april 2025

30.4.2025 13:07:40:
Spremembe in dopolnitve Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev

29.4.2025 15:37:13:
Število delovnih dni za leto 2027 (40-urni delovni teden)

29.4.2025 11:44:36:
Novosti glede beleženja izrabe delovnega časa

24.4.2025 13:47:18:
Pravica do regresa

Najnovejši članki:

14.5.2025 16:34:18:
Obveznost za plačilo razlike trošarine ob zvišanju DPC cigaret in drobno rezanega tobaka 21. 5. 2025

8.5.2025 10:48:29:
Obvestilo glede pozivanja za RP-O

6.5.2025 9:49:09:
Pravočasna priprava na predložitev evidence obračunanega DDV in evidence odbitka DDV

6.5.2025 9:43:13:
Določanje dobe najema

30.4.2025 12:22:30:
Prispevek ob Tednu Rdečega križa od 8. do 15. maja 2025

Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj

Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon

E-pošta: Info | Webmistress