Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 31.12.2024 16:08:08

Boniteta pri uporabi električnega avtomobila v zasebne namene

Rubrika: Dohodninaprint Natisni

Za davčno obdobje od 1. 1. 2022 dalje je določeno, da če delodajalec zagotovi delojemalcu osebno motorno vozilo na električni pogon za privatne namene, je vrednost bonitete enaka nič.

Uporaba električnega avtomobila v zasebne namene

Za davčno obdobje od 1. 1. 2022 dalje je določeno, da če delodajalec zagotovi delojemalcu osebno motorno vozilo na električni pogon za privatne namene, je vrednost bonitete enaka nič1. Ugodnost se nanaša samo na električna osebna vozila in stroške povezane s tem vozilom (stroški električne energije, vzdrževanja, zavarovanja, ipd.), ne pa tudi na hibridna vozila, ki so delno na električni pogon.

Če zaposleni uporablja službeno vozilo in sam zagotavlja gorivo, katerega strošek krije delodajalec, se stroški goriva (električne energije), izračunajo upoštevajoč podatke o povprečni porabi goriva za posamezen tip vozila, ki so praviloma dostopna na spletnih straneh. Ob tem pa je treba upoštevati podatke o veljavni ceni električne energije. Da bo znesek povračila stroška električne energije delavcu ustrezal dejanskemu strošku električne energije, ki se nanaša na posamezno službeno vozilo, bo moral zavezanec voditi ustrezne evidence, na podlagi katerih bo možno verodostojno izkazovanje stroškov v zvezi s porabljeno električno energijo za polnjenje službenega vozila (primeroma: strošek električne energije po računu, prevoženi kilometri, podatki o povprečni porabi goriva, podatek o zagotovljeni električni energiji s strani ponudnikov na trgu).

Treba je poudariti, da lahko delodajalec neobdavčeno povrne delavcu zgolj dejanski strošek, ki je nastal delavcu in ne pavšalno izračunan strošek. V primeru ko zaposleni službeni električni avto polni doma, pri čemer ima doma sončno elektrarno, mu delodajalec ne more neobdavčeno povrniti stroška električne energije, ki bi nastal, če bi delavec avto polnil pri ponudniku na trgu, ampak mu lahko povrne zgolj dejanske stroške, ki jih delavec tudi izkazuje z računom za električno energijo. Če delavcu stroški polnjena električnega avtomobila ne nastanejo, mu delodajalec stroškov ne more povrniti oziroma, če so stroški polnjena doma bistveno nižji, kot bi bili če bi avto polnil pri enem izmed ponudnikov mu delodajalec lahko povrne stroške, kot jih delojemalec dejansko ima in jih izkazuje z računom. Povračilo stroškov v višini stroška, ki bi nastali, če bi delojemalec avto polnil pri ponudniku na trgu, bi pomenilo dodaten zaslužek delavca.

V skladu z 22. členom novele ZDoh-2AB (Uradni list RS, št. 104/24) se za uporabo vozil na električni pogon za privatne namene ohranja ugodnost, ki določa, da je vrednost bonitete enaka nič, še za davčna leta 2025 do 2029. Za davčna leta 2030 in naprej pa se odpravlja vrednost bonitete nič in se uvaja določanje vrednosti bonitete, na način kot je določeno v devetem odstavku 43. člena ZDoh-22.

Postavitev električne polnilne postaje

V primeru, da delodajalec krije stroške postavitve polnilnice, ki je v lasti delojemalca, stroški postavitve v vsakem primeru pomenijo boniteto, tudi v primeru polnjenja službenega električnega vozila. Ureditev, da vrednost bonitete za privatno rabo službenega električnega vozila znaša nič, se namreč nanaša samo na zagotovitev uporabe službenega električnega motornega vozila, vključno s kritjem stroškov električne energije, medtem ko sama postavitev polnilne postaje pri delavcu podleže obdavčitvi (se šteje za boniteto). Davčna obravnava postavitve električne polnilne postaje na domu delojemalca je odvisna od namena za katerega služi oziroma od tega katera električna vozila se polnijo na polnilni postaji.

V primeru, da je polnilnica v lasti ali najemu delodajalca in se uporablja za polnjene službenega električnega vozila, se upošteva ureditev, po kateri je vrednost bonitete nič, če delodajalec zagotovi delojemalcu osebno motorno vozilo na električni pogon za privatne namene.

V skladu z 8. točko tretjega odstavka 39. člena ZDoh-2 (ki velja od 1. januarja 2025), se za boniteto ne šteje zagotavljanje električne energije delojemalcu za polnjenje osebnih vozil delojemalca na nekomercialnih polnilnih postajah delodajalca.

1 Pravna podlaga za ureditev, po kateri je vrednost bonitete za uporabo službenega električnega vozila nič, je za davčna leta od 2022 do 2024 določena z drugim a odstavkom 43. člena ZDoh-2, za davčna leta od 2025 do 2029 pa z 22. členom novele ZDoh-2AB (Uradni list RS, št. 104/24).

2 Deveti odstavek 43. člena določa: Če delodajalec zagotovi delojemalcu osebno motorno vozilo na električni pogon za privatne namene, se ne glede na dejansko uporabo vozila za privatne namene in ne glede na način, kako je delodajalec pridobil vozilo, v davčno osnovo delojemalca všteva 0,75 % nabavne vrednosti vozila mesečno, za vsak začeti koledarski mesec uporabe vozila. V nabavno vrednost vozila se, ne glede na način pridobitve vozila, všteva davek na dodano vrednost. Nabavna vrednost vozila, ki se upošteva pri izračunu davčne osnove, se v drugem letu zniža za 15 % in v naslednjih letih do vključno četrtega leta še vsako leto za 15 %, v petem letu se zniža še za 10 % in v naslednjih letih do vključno osmega leta še vsako leto za 10 %, v vseh naslednjih letih je enaka 10 %. Če delojemalec mesečno prevozi manj kot 500 km v privatne namene, se nabavna vrednost, ugotovljena na način iz prejšnjega stavka, zmanjša za 50 %. Boniteta se ne ugotavlja v primeru uporabe osebnega vozila na električni pogon zaradi izvajanja ukrepov varovanja, ki jih izvaja policija v skladu z zakonom, ki ureja policijo.

Vir: FURS

Ključne besede:
boniteta
električno vozilo
službeno vozilo
električna polnilna postaja
dohodnina

Zadnji članki iz rubrike:

13.1.2025 20:03:20:
Poročanje podatkov za odmero dohodnine za leto 2024

6.1.2025 16:59:42:
Uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane pri odmeri dohodnine za leto 2024

3.1.2025 14:41:14:
Testni izračun dohodnine za leto 2024 (on-line)

24.12.2024 14:42:56:
Lestvica za odmero dohodnine in olajšave 2025 - dohodninska lestvica

16.12.2024 15:10:54:
Informacija o novostih, ki jih prinaša novela ZDoh-2AB

Najnovejši članki:

14.1.2025 12:57:02:
Brezplačen seminar o spremembah oddaje AOP podatkov BS in IPI

13.1.2025 20:25:39:
Evidenca obračunanega DDV in odbitka DDV (KIR, KPR)

13.1.2025 20:20:56:
Spremembe Uredbe o samozaposlenih v kulturi

13.1.2025 20:07:12:
Objava razosebljenih individualnih podatkov o poslovanju fizičnih oseb z dejavnostjo

10.1.2025 18:38:58:
Novosti pri obračunu DDPO za leto 2024 v povezavi z novimi SRS 2024 (e-gradivo)

Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj

Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon

E-pošta: Info | Webmistress