Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 25.3.2022 12:17:44

Zavezancem za izvedbo pobota preveč plačanih davkov ni treba predložiti vloge

Rubrika: Davkiprint Natisni

Davčni organ pred izvedbo vračila preveč plačanega davka preveri stanje na knjigovodski kartici zavezanca in v primeru izpolnjenih pogojev za pobot izvede pobot po uradni dolžnosti na podlagi 97.a člena ZDavP-2.

Pobot nastane že po samem zakonu na dan steka pogojev (to je na dan, ko sta zapadli obveznosti Finančne uprave RS za vračilo davka in obveznost davčnega zavezanca za plačilo davka). S tem dnem tudi prenehajo teči zamudne obresti. Vračilo - vključno s pobotom - preveč plačanega davka se izvede v 30 dneh od dneva vročitve odločbe oz. predložitve davčnega obračuna, razen v primeru DDV za katerega zakon določa, da se vrne v 21 dneh, če zavezanec na obračunu zahteva vračilo DDV. Zavezanec je o pobotu obveščen.  

Upoštevajoč zgornje pojasnilo, zavezancem torej v primeru obveznosti iz naslova preplačila davkov ni potrebno podajati posebnih vlog za izvedbo pobota, saj davčni organ pobot izvede po uradni dolžnosti. Pri tem pojasnjujemo, da ne glede na dejanski datum izvedbe (knjiženja) pobota, zamudne obresti prenehajo teči z dnem steka pogojev za pobot. Prav tako so obveznosti za vračilo, tudi če pobot še ni bil izveden, upoštevane pri izračunu dolga v postopku izdaje potrdil in razkritij.

Vir: FURS

Ključne besede:
Plačevanje davkov in drugih dajatev
pobot
pobot davčnih obveznosti
ZDavP-2

Zadnji članki iz rubrike:

7.7.2026 11:41:36:
Dopolnitev elektronskega obrazca GloBE-ODPD – možnost uveljavljanja poenostavitve poročanja

7.7.2026 11:37:39:
Opomin za neplačane obvezne dajatve

6.7.2026 12:57:55:
»Davčne počitnice« za podjetnike in podjetja, računovodje ter davčne svetovalce

24.6.2026 15:27:44:
Pravilnik o dopolnitvah Pravilnika o obračunu davčnih odtegljajev

15.6.2026 14:54:14:
Prikaz knjigovodskega stanja zavezanca na začetnem zaslonu eDavkov

Najnovejši članki:

16.7.2026 17:17:50:
Državni zbor je sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah

16.7.2026 17:15:19:
Državni zbor sprejel novelo zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin

15.7.2026 16:19:36:
Določitev plače javnim uslužbencem na delovnih mestih, vezanih na osebno zaupanje funkcionarja

16.7.2026 11:37:55:
Rok za doplačilo dohodnine se izteče 29. julija 2026

14.7.2026 16:18:21:
Interventni zakon 2026 (še ne velja) - e-gradivo