Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 4.11.2021 9:57:20

Obveznost za plačilo razlike trošarine ob zvišanju DPC cigaret

Rubrika: Carina, intrastat, trošarine, uvoz in izvozprint Natisni

Z novelo Zakona o trošarinah (Uradni list RS, št. 92/21; ZTro-1A) spremenjenega devetega odstavka 8. člena Zakona o trošarinah (Uradni list RS, št. 47/16; v nadaljevanju ZTro-1) nastane obveznost za obračun trošarine tudi takrat, ko se za drobno rezani tobak in cigarete zviša drobnoprodajna cena (DPC).

Zaradi navedenega osebe, ki imajo drobno rezani tobak in cigarete na zalogi zunaj trošarinskih skladišč, evidentirajo količino drobno rezanega tobaka in cigaret, ki jih imajo na zalogi, ter obračunajo razliko trošarine. Podatke o zalogi drobno rezanega tobaka in cigaret predložijo na obrazcu »Obračun razlike trošarine za drobno rezani tobak in cigarete« (obračun TRO-RAZ), ki je objavljen na spletni strani Finančne uprave RS. Trošarina se plača najpozneje 60. dan po opravljenem popisu.

Trošarina se plača, če je znesek trošarine iz obračuna višji od 10 evrov. V tem primeru se na obrazcu »Obračun razlike trošarine za drobno rezani tobak in cigarete« navede, da je znesek trošarine enak ali nižji od 10 evrov.

V zvezi z navedenim vas obveščamo, da se bodo 5. 11. 2021 zvišale cene cigaret navedenih v Pripomočku za obračun razlike trošarine za drobno rezani tobak in cigarete, z dne 4. 11. 2021 (v nadaljevanju pripomoček), ki se nahaja v prilogi tega obvestila. Razpredelnica s staro in novo DPC cigaret (Seznam drobnoprodajnih cen cigaret) se nahaja na spletni strani FURS.

Glede na navedeno, morajo zavezanci evidentirati količino omenjenih cigaret, ki jih imajo na zalogi, na obračunu TRO-RAZ na dan 4. 11. 2021. Ustrezno izpolnjen obračun TRO-RAZ se pristojnemu finančnemu uradu predloži do 19. 11. 2021. Obveznost za plačilo razlike trošarine za znesek, ki je višji od 10 evrov, je potrebno poravnati do 3. 1. 2022. Plačilo se izvrši v dobro podračuna št. SI5601100-8881000030 – prehodni davčni podračun (PDP) države. Poleg številke vplačilnega računa se na plačilnem nalogu obvezno navede tudi številko sklica, ki je določena z modelom 19 v obliki: oznaka modela 19, sklic (davčna številka plačnika – 29009).

Obračuna TRO-RAZ se predloži FURS po elektronski poti preko informacijskega sistema E-TROD. Dostop do IS E-TROD je urejen preko portala e-Davki.

Za pomoč pri predložitvi in izpolnitvi obračuna TRO-RAZ preko informacijskega sistema E-TROD prilagamo pripomoček in navodila, ki se nahajajo v prilogi tega obvestila, ter so na voljo tudi v okviru komponente »Obvestila« v informacijskem sistemu E-TROD.

Pripomoček za obračun razlike trošarine za drobno rezani tobak in cigarete

Uporabniška navodila - priročnik TRO-RAZ

Vir: FURS

Ključne besede:
Trošarine
ZTro-1
drobno rezani tobak
cigarete

Zadnji članki iz rubrike:

22.12.2022 16:35:24:
1. januarja 2023 zvišanje trošarine za tobačne izdelke in obveznost za obračun razlike trošarine za drobno rezani tobak in cigarete

5.12.2022 13:49:31:
Od 13. 2. 2023 obvezna uporaba elektronskega poenostavljenega trošarinskega dokumenta za gibanja trošarinskih izdelkov za dobavo za komercialni namen in popolnoma denaturiranega alkohola med Slovenijo in državami članicami

15.11.2022 16:54:08:
Novosti v Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o trošarinah (ZTro-1C)

4.11.2022 15:15:02:
Od novega leta bo cenejše gorivo za kmete, gozdarje in čebelarje

14.7.2022 16:45:02:
Obveznost za plačilo razlike trošarine ob zvišanju drobno prodajne cene cigaret, dne 14. 7. 2022

Najnovejši članki:

21.3.2023 17:36:56:
Plačevanje pavšalnih prispevkov v letu 2023

21.3.2023 10:20:53:
Koeficienti rasti cen v Republiki Sloveniji, januar 2023

21.3.2023 10:16:46:
Poročilo o rasti cen življenjskih potrebščin na območju Slovenije za februar 2023

21.3.2023 10:05:57:
Sklep o usklajenih zneskih vajeniških nagrad

21.3.2023 9:59:11:
Nova višina vrednotnic za osebno dopolnilno delo

Izobraževanja
Centralni tečaj: 1€ = 239,640 SIT

Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj

Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon

E-pošta: Info | Webmistress