Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 25.9.2018 16:39:31

Delo slovenskih davčnih rezidentov v tujini

Irena Kamenščak

Rubrika: Plače in delovna razmerjaprint Natisni

Kako so obdavčeni prihodki fizičnih oseb iz tujine?

Slovenski davčni rezidenti pogosto opravljajo delo oziroma izvajajo storitve v tujih državah, zlasti v drugih državah članicah EU, EGP in v Švici. Za opravljeno delo oziroma izvedeno storitev nato prejmejo plačilo. V tem prispevku bom obravnavala prejeta plačila slovenskih davčnih rezidentov, ki jih za opravljeno delo oziroma izvedene storitve prejmejo kot fizične osebe. Plačila, ki so prejeta v okviru organiziranega podjetja, v katerem je fizična oseba lastnik (npr. plačila samostojnim podjetnikom, gospodarskim družbam), pa v tem prispevku niso obravnavana.

Fizična oseba delo običajno opravlja na podlagi sklenjene pogodbe o zaposlitvi s tujim delodajalcem. Vedno pogostejše so tudi situacije, ko fizična oseba sklene pogodbo o zaposlitvi s slovenskim delodajalcem, vendar ima kot redno delovno mesto opredeljen kraj / mesto v tujini. Druga pogosta oblika opravljanja dela oziroma izvajanja storitev fizične osebe v tujini pa je na podlagi sklenjenih civilnih pogodb, kot so npr. podjemne pogodbe, avtorske pogodbe, poslovodne pogodbe …

Če fizična oseba opravlja delo oziroma izvaja storitev na podlagi sklenjene delovno pravne pogodbe o zaposlitvi (s tujim delodajalcem ali s slovenskim delodajalcem), se z vidika dohodninske obravnave prejeti dohodki za opravljeno delo oziroma izvedeno storitev štejejo za dohodek iz zaposlitve, ožje gledano pa za dohodek iz delovnega razmerja. Če pa govorimo o primerih, ko ima fizična oseba za izvedbo dela oziroma storitve sklenjeno civilno pogodbo, pa prejeta plačila za namen dohodninske obravnave uvrstimo med o dohodke iz zaposlitve, ožje gledano pa med dohodke iz drugega pogodbenega razmerja. V primeru sklenjenih civilnih pogodb imamo drugačno dohodninsko obravnavo le v primerih sklenitve pogodbe o poslovodenju oziroma v določenih primerih tudi če se sklene pogodba o prokuri. Več o tej izjemi bo zapisano v nadaljevanju prispevka.  

Za pravilno dohodninsko obravnavo prejetih dohodkov (plačil za opravljeno delo oziroma izvedeno storitev) je potrebno spoštovati pravila Zakona o dohodnini[1] (ZDoh-2), Zakona o davčnem postopku[2] (ZDavP-2) in tudi pravila veljavno sklenjenih konvencij o izogibanju dvojnemu obdavčevanju.

Osnovo za pravilno dohodninsko obravnavo prejetih dohodkov iz tujine oziroma dohodkov z virom v tujini (tako tistih na podlagi sklenjenega delovnega razmerja kot tistih na podlagi sklenjenih civilnih pogodb) predstavljajo pravila ZDoh-2.

ZDoh-2 določa, da je v Sloveniji zavezanec za plačilo dohodnine fizična oseba. V nadaljevanju ZDoh-2 določa, da so davčni nerezidenti Slovenije v Sloveniji zavezani za plačilo dohodnine le, če ima dohodek vir v Sloveniji. Dohodki z virom v tujini v primeru davčnih nerezidentov Slovenije niso predmet obdavčitve v Sloveniji. Nasprotno pa ZDoh-2 za davčne rezidente Slovenije določa, da so v Sloveniji zavezani za plačilo dohodnine od vseh dohodkov - tako od tistih, ki imajo vir v Sloveniji, kot tudi od tistih, ki imajo vir izven Slovenije.

V nadaljevanju tega prispevka bodo predstavljene le davčne obveznosti davčnih rezidentov Slovenije, ki so fizične osebe in na podlagi opravljenega dela ali izvedene storitve v tujini prejmejo plačilo iz tujine oziroma prejmejo plačilo za delo / storitev z virom v tujini. Več preberite v e-gradivu Obdavčitev dela v tujini - Delo slovenskih davčnih rezidentov v tujini in davčna obravnava prejetega plačila.

Ključne besede:
plačilo iz tujine
obdavčitev dela v tujini
prijava prihodka iz tujine
prijava dohodka iz tujine
prijava plače iz tujine
delo v Avstriji
Plača v Avstriji
delo v Nemčiji
Plača v Nemčiji

Zadnji članki iz rubrike:

24.5.2023 16:18:01:
Podatki za obračun plač za maj 2023

19.5.2023 14:14:35:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT-D)

18.5.2023 12:14:45:
Pričetek veljavnosti Zakona o čezmejnem izvajanju storitev (ZČmIS-1)

16.5.2023 16:50:02:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-A)

16.5.2023 15:21:39:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti

Najnovejši članki:

29.5.2023 16:23:35:
Koeficienti rasti cen v Republiki Sloveniji, marec 2023

29.5.2023 16:18:33:
Poročilo o gibanju plač za februar 2023

29.5.2023 16:15:40:
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o tujcih (ZTuj-2G)

29.5.2023 15:41:00:
Davčna obravnava prenosov sredstev med podjetjem zavezanca in njegovim gospodinjstvom s poudarkom na prenosu nepremičnin

29.5.2023 15:35:05:
Vlada sprejela predlog ukrepov za večjo socialno varnost upokojencev

Izobraževanja
Centralni tečaj: 1€ = 239,640 SIT

Zasnova, izvedba in vzdrževanje: Carpe diem, d.o.o., Kranj

Pogoji uporabe | Izjava o zasebnosti | Kolofon

E-pošta: Info | Webmistress