Portal Racunovodja.com uporablja piškotke, da lahko z analizo obiska izboljšujemo storitev, za namene oglaševanja ter raziskave rabe spleta.
Prosimo vas, da nam prijazno dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen.

Se strinjam.         Ne strinjam se.         Želim izvedeti več.

Vpisano: 25.1.2018 13:11:32

Ali so virtualne valute tuje valute, elektronski denar, zakonito plačilno sredstvo?

Rubrika: Ne spreglejteprint Natisni

Virtualne valute (in med njimi tudi kripto valute, npr. Bitcoin) so oblika nereguliranega digitalnega zapisa vrednosti, ki ga ne izda centralna banka ali drug državni organ (in zato zanj ne jamči) in ki ni nujno vezan na običajno oziroma zakonito (fiat) valuto, ampak ga fizične in pravne osebe sprejemajo kot menjalno sredstvo, in ki se lahko elektronsko prenaša, shranjuje in izmenjuje.

  • Ali so virtualne valute tuje valute?

Virtualnih valut ni mogoče opredeliti kot tujo valuto oziroma devizo, saj Zakon o deviznem poslovanju (ZDP-2) kot tujo gotovino, opravljanje nakupov in prodaj s katero se šteje kot regulirana dejavnost opravljanja menjalniških poslov, opredeljuje bankovce in kovance v tuji valuti, ki jih je izdala centralna banka ali država. Subjekti, ki opravljajo menjavo virtualnih valut v in iz tradicionalnih oziroma fiat valut, torej ne potrebujejo dovoljenja Banke Slovenije za opravljanje menjalniških poslov po ZDP-2.

  • Ali so virtualne valute elektronski denar? Ali z virtualnimi valutami lahko opravljamo plačilne storitve?

Glede na vse nam razpoložljive informacije o danes poznanih pojavnih oblikah virtualnih valut teh zaradi lastne denominacije ne moremo šteti za digitalni nadomestek bankovcev in kovancev posameznih tradicionalnih oziroma zakonitih ali fiat valut, ampak so to enote določene virtualne valute (npr. bitcoin ali ether) ali pa digitalna oblika povsem druge vsebine (žeton s pravicami intelektualne lastnine, žeton kot nosilec hibridne posojilne pogodbe, žeton kot dokazilo o donaciji s kombinacijo možnosti uporabe storitev ali povratnega plačila, ipd.). Zato tovrstne virtualne valute ne zadostijo kriterijem definicije elektronskega denarja in jih posledično ne moremo opredeliti kot predmet storitve izdajanja elektronskega denarja v skladu z Zakonom o plačilnih storitvah in sistemih (ZPlaSS). Ker glede na nam znane lastnosti virtualnih valut teh ne moremo opredeliti niti kot eno od drugih dveh oblik denarnih sredstev - to sta poleg elektronskega denarja gotovina (bankovci in kovanci) in knjižni denar - te tudi ne morejo biti predmet plačilnih storitev v skladu z ZPlaSS.

  • Ali lahko legalno uporabljam virtualne valute za plačevanje?

Zakon o uvedbi eura (ZUE) kot zakonito plačilno sredstvo v Sloveniji določa bankovce in kovance, ki se glasijo na evre (te so prodajna mesta dolžna sprejemati), nadzor nad izvajanjem te določbe ZUE pa opravlja Tržni inšpektorat Republike Slovenije. Citirana določba ZUE pa prodajnih mest oziroma trgovcev ne omejuje pri odločitvi, da za plačilo sprejemajo tudi druga plačilna sredstva, ki so bodisi regulirana (npr. plačilni instrumenti, elektronski denar, tuje valute) ali neregulirana (naturalna menjava, nove vrste plačilnih sredstev, kot so npr. virtualne valute, ...). Sprejemanje virtualnih valut kot plačilnega sredstva torej v Sloveniji (in Evropski uniji) ni nelegalno. Ob tem pa imetnikom virtualnih valut, ki te želijo uporabiti za plačevanje, priporočamo, da predhodno preverijo (morebitna) nadomestila oziroma provizije, ki bi jih morali plačali v ta namen.

Vir: Banka Slovenije

Ključne besede:
virtualne valute
elektronski denar
zakonito plačilno sredstvo
bitcoin
fiat valute
kripto valute

Zadnji članki iz rubrike:

20.9.2023 14:37:31:
Dodatna pojasnila o začasnem odlogu bančnih posojil

19.9.2023 12:54:23:
Nov podzakonski predpis s področja preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma

18.9.2023 15:01:44:
Iztekanje roka za uveljavljanje povračila izplačanih plač zaradi odstranjevanja posledic poplav

14.9.2023 10:16:01:
Podaljšanje dovoljenja za prodajo tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov prek portala SPOT

13.9.2023 17:04:28:
Enotna vloga za fizične osebe za odlog plačila obveznosti iz kreditne pogodbe po Zakonu o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023

Najnovejši članki:

22.9.2023 16:34:12:
Zaposlitveni oglas: Računovodja (m/ž), Podravska regija

20.9.2023 17:38:19:
Hitrejše zaposlovanje tujih delavcev za odpravo posledic poplav in plazov

20.9.2023 14:32:53:
Letni dopust zavarovanca v času odobrenega bolniškega staleža ni mogoč

20.9.2023 10:28:39:
Zvišanje dovoljenega obsega začasnega in občasnega dela - do 31. 12. 2023

19.9.2023 12:42:25:
Solidarnostna delovna sobota in prispevek