Računovodja.com : trgovina | pridružite se! | članki | pomoč | forum  Preklopi na starejšo različico
PrijavaUstvarite nov uporabniški račun

Na prvo stran e-seminarja Tiskanje e-seminarja Dodaj vsebino na seznam priljubljenih vsebin Večje črke Manjše črke
Razširi 

6.6 Krizni dodatek za december 2020 – izplačana plača za november do 1.881,16 EUR, izjava za povračilo do 28.2.2021

Spremembe po PKP8 so na tej povezavi

Vsakemu zaposlenemu, ki dela in čigar zadnja izplačana mesečna plača ni presegla dvakratnika minimalne plače, delodajalec izplača ob plači za mesec december 2020 krizni dodatek v višini 200 EUR, ki je oproščen plačila vseh davkov in prispevkov.

Zadnja izplačana plača je plača za november 2020. Ta ne sme presegati dvakratnika minimalne plače (2x 940,58 EUR, to je 1.881,16 EUR) oz. sorazmernega dela te plače (če delavec ni zaposlen za polni DČ). Upošteva se plača opredeljena v 126. členu ZDR-1:

-          osnovna plača

-          dodatek za delovno uspešnost

-          dodatki

-          plačilo za poslovno uspešnost, če je tako določeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi.

Dodatki k plači so določeni v 127. in 128. členu ZDR-1 kot npr. nočno delo, nadurno delo, delo v nedeljah…

Glede dodatka za delovno uspešnost je izdano pojasnilo, da se ta upošteva, če je bila dejansko izplačana v mesecu decembru, pri tem pa ni pomembno ali je bila izplačana hkrati s plačo ali ločeno. Vsi elementi plače se upoštavjo  v višini kot so bili dejansko izplačani v mesecu decembru.

Pojasnili bi, da se dodatek za delovno uspešnost šteje k plači, če je izplačan na podlagi KP, splošnega akta ali pogodbe o zaposlitvi.

Ministrstvo za finance meni, da je potrebno v izračun limita (1.881,16 EUR oz. sorazmernega dela) upoštevati tudi vsa izplačana nadomestila: letni dopust, bolniška (tudi refundirana) in celo starševsko nadomestilo. Prav tako je pojasnjeno, da se pri zaposlenih, ki so v decembru nastopili delo in plače za november 2020 ne prejmejo, kot limit upošteva plača, določena v pogodbi o zaposlitvi.

Navedeno velja tako za delavce, ki delajo v Sloveniji, kot tudi za delavce, napotene na delo v tujino.

Kot zadnja izplačana plače se upošteva plača preteklega meseca; praviloma je to plača za november 2020.

Eno od pojasnil se nanaša na vprašanje kako naj ravnajo podjetja, ki so plače za december že izplačala v decembru. V tem primeru morajo krizni dodatek izplačati najkasneje do roka za izplačilo decembrskih plač, t.j. 18. januar 2021. V zvezi s tem menimo, da podjetja izvedejo  ločen obračun in zaposlenim izplačajo le krizni dodatek.

Nelikvidnost ni razlog za neizplačilo kriznega dodatka.

Če delavec ne dela cel mesec december, je upravičen do sorazmernega dela dodatka. Delavcu pripada dodatek za prazničen in drug dela prost dan, določen z zakonom, če bi na ta dan dejansko delal, dodatek pa mu ne pripada za druge oblike odsotnosti z dela (npr. bolniška).

Sorazmeren dodatek velja tudi za delavce, ki so v decembru delali skrajšani delovni čas na podlagi ZIUPOPDVE – upošteva se  sorazmerni čas dejansko opravljenega dela (v skladu z odredbo o skrajšanem delovnem času) v mesecu decembru 2020.

Sorazmeren dodatek se izplača tudi delavcem, ki imajo sklenjeno pogodbo s krajšim delovnim časom (skrajšan delovni čas iz naslova starševstva ne šteje).

Za povračilo izplačanega dodatka zaposlenemu  delodajalec preko informacijskega sistema FURS predloži izjavo, s katero izjavlja, da je zaposlenemu izplačal dodatek. Upravičenec predloži izjavo preko informacijskega sistema FURS v elektronski obliki najpozneje do konca februarja 2021. FURS izplača povračilo kriznega dodatka najpozneje do 20. marca 2021.

Delodajalec ob izplačilu predloži REK-1 obrazec z navedbo vrste dohodka 1190 – Dohodek, ki se ne všteva v davčno osnovo. Na zbirnem REK obrazcu vpiše podatke o delodajalcu in številu oseb – prejemnikov, na individualnem REK obrazcu pa vpiše podatke o prejemniku dohodka in znesek izplačanega kriznega dodatka vpiše v polje A052, z oznako vrste dohodka 0000. Glejte primer 5.

Dodatek velja za zasebni sektor - zaposleni pri neposrednih in posrednih uporabnikih proračuna Republike Slovenije in občinskih proračunov ter tujih diplomatskih predstavništvih in konzulatih, mednarodnih organizacijah, predstavništvih mednarodnih organizacij ter institucijah, organih in agencijah Evropske unije v Republiki Sloveniji, niso upravičeni do dodatka.

Glejte tudi poglavje 1.3.2

Glejte še PKP 7 pogosta vprašanja (vprašanja 1 do 7)

Preberite še Pojasnila MF glede kriznega dodatka.